W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-amerykańskie szkolenie wzmacnia bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO

12.04.2023

Współpraca z wojskiem amerykańskim daje Wojsku Polskiemu bardzo cenne umiejętności, które są niezwykle istotne dla budowy odporności związanej z tym wszystkim, co dzieję się dziś w Europie, co dzieje się na świecie. (…) Polscy i amerykańscy żołnierze regularnie współpracują podczas wielu ćwiczeń wojskowych stale podnosząc poziom interoperacyjności. Szkolenie na poligonie w Nowej Dębie jest jednym z elementów wzmacniania bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO - powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak na poligonie w Nowej Dębie.

Polsko-amerykańskie szkolenie wzmacnia bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO

12 kwietnia na poligonie w Nowej Dębie szef MON obserwował szkolenie polskich i amerykańskich żołnierzy. Żołnierze ze Stanów Zjednoczonych ćwiczyli na czołgach ABRAMS i wozach bojowych BRADLEY, a żołnierze Wojska Polskiego z 18 Dywizji Zmechanizowanej ćwiczyli z wykorzystaniem armatohaubic KRAB, transporterów ROSOMAK, samobieżnych moździerzy RAK i zestawów przeciwlotniczych POPRAD.

Dziękuje za tę bardzo bliską współpracę wojskową między żołnierzami USA i żołnierzami Wojska Polskiego. Przed chwilą widzieliśmy pokaz mocy, pokaz umiejętności i sprawności, ale także bardzo dobrej współpracy między Wojskiem Polskim a wojskiem USA.  (…) W połowie tego roku pierwsze egzemplarze Abramsów trafią na wyposażenie Wojska Polskiego do 18 Dywizji Zmechanizowanej, Żelaznej Dywizji, do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Zadaniem tych czołgów będzie zamknięcie bramy brzeskiej. A więc postawienie tamy nie do przebicia. Tamy, która spowoduje, że ewentualnie, gdyby agresor zdecydował się na zaatakowanie Polski to nie uda mu się

– mówił szef MON.

Wicepremier Mariusz Błaszczak w kwietniu 2022 podpisał umowę na pozyskanie dla Wojska Polskiego 250 czołgów M1A2 Abrams w najnowocześniejszej wersji SEPv3. Polska zamówiła także 116 czołgów Abrams, którymi do tej pory dysponowała armia Stanów Zjednoczonych. Zakup czołgów wpisuje się w plan modernizacji Wojska Polskiego.

Jeszcze przed napaścią rosyjską na Ukrainę zaplanowałem rozwój Wojska Polskiego. Powstał plan modernizacji technicznej w perspektywie do 2035 roku. Teraz pracujemy nad jego rozszerzeniem do 2039 roku (…) Naszym celem jest zbudowanie najsilniejszych wojsk lądowych w Europie. (…) Zatwierdziłem największe w historii umowy dotyczące zakupu uzbrojenia dla Wojska Polskiego. W 2018 roku to był system Patriot, a więc system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy, w 2019 roku rakiety Himars o zasięgu do 300 km, w 2020 roku samoloty F-35 – najnowocześniejsze samoloty na świecie, w 2021 roku amerykańskie czołgi Abrams

- zaznaczył wicepremier.

Szef MON mówiąc o sojuszu polsko – amerykańskim zaznaczył, że Polska wzmacnia z USA także współpracę przemysłową. Wicepremier Mariusz Błaszczak odniósł się do swojej rozmowy z wiceprezesem General Dynamics - firmy produkującej czołgi Abrams.

Rozmawialiśmy na temat ustanowienia serwisu dla czołgów Abrams. Ten serwis będzie oczywiście dotyczył przede wszystkim polskich Abramsów, ale wiemy, że inne państwa europejskie są zainteresowane kupieniem Abramsów. Wiemy też, że rząd Stanów Zjednoczonych zdecydował o tym, że przekaże Abramsy na Ukrainę. W związku z tym Polska staje się naturalnym centrum serwisowym, a pewnie też i produkcyjnym jeśli chodzi o czołgi Abrams w przyszłości.( …) Prowadzimy też zaawansowane rozmowy z Raytheon, z firmą która jest producentem przeciwpancernych rakiet Javelin. I też jesteśmy tu na dobrej drodze, żeby ulokować produkcje tej broni w Polsce

- mówił wicepremier M. Błaszczak.

Wicepremier Mariusz Błaszczak w swoim przemówieniu wspomniał także o liczebnym wzmacnianiu Wojska Polskiego.

W ubiegłym roku do zawodowej służby wojskowej przystąpiło 13 742 nowych żołnierzy. To była największa liczba od czasu zaniechania obowiązkowej służby wojskowej. To znaczy, że nasza kampania przynosi dobre rezultaty, że jest wielu chętnych do przystąpienia do Wojska Polskiego. Za to dziękuje. Z tego się bardzo cieszę i zachęcam kolejnych do tego, żeby wstępować do Wojska Polskiego.

- zaznaczył wicepremier M. Błaszczak

GALERIA-->> Polsko-amerykańskie szkolenie wzmacnia bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}