W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-turecka współpraca jest ważna dla bezpieczeństwa w regionie

15.10.2021

”Relacje polsko-tureckie sięgają 600 lat historii. To relacje, które owocują dziś współpracą polsko-turecką, szczególnie w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także w ramach współpracy dwustronnej. Dowodem tej współpracy było podpisanie umów podczas wizyty pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Turcji. Umów dotyczących współpracy, ale także nabycia od Turcji bezzałogowców”- powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z szefem tureckiego resortu obrony.

pltur

W piątek, 14 października 2021 roku szef MON gościł w Warszawie Hulusi Akara, ministra obrony Turcji.

Tematem rozmów były dwustronne relacje wojskowe oraz współpraca w ramach NATO. Podczas spotkania poruszono tematy z obszaru modernizacji technicznej i współpracy zbrojeniowej. Omówiona została również sytuacja bezpieczeństwa w regionie z uwzględnieniem obecnego kryzysu migracyjnego.

„Współpraca wojskowa odnosi się nie tylko do sprzętu wojskowego, ale także do ćwiczeń. Do wspólnych ćwiczeń żołnierzy polskich i tureckich, do wspólnie organizowanych misji. Przecież, nie tak dawno piloci tureccy prowadzili swoją misję z Malborka, to był udział kontyngentu tureckiego w ramach Baltic Air Policing. Żołnierze polscy z kolei, w bazie Incirlik, w ramach natowskiej misji, która służy wzmacnianiu bezpieczeństwa Turcji, wzmacniają bezpieczeństwo całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Umówiliśmy się, co do kolejnych ćwiczeń naszych żołnierzy, a więc oczekujemy intensyfikacji relacji szkoleniowych pomiędzy naszymi państwami”

– mówił minister.

Szef MON podkreślił, że w najbliższym czasie do Turcji zostanie wysłana delegacja, która ustali szczegóły dotyczące intensyfikacji współpracy polsko-tureckiej w obszarze przemysłu zbrojeniowego.

„Umówiliśmy się także, co do tego, że niebawem wysłane zostaną misje polskie do Turcji, tak, żeby zacieśnić relacje dotyczące współpracy zbrojeniowej. Jesteśmy zainteresowani tą współpracą. Jesteśmy zainteresowani wspólnym rozwojem technik uzbrojenia, jesteśmy zainteresowani wymianą doświadczeń, jeżeli chodzi o sprzęt wojskowy”

– powiedział.

"Mamy wspólne zasady, wspólne cele i też pracujemy w ramach NATO. Jako sojusznicy dalej będziemy pracowali i rozwijali tę współpracę, żeby osiągnąć wyższe cele. Współpraca i spotkanie, które ostatnio odbyło się pomiędzy naszymi prezydentami było bardzo owocne, ze względu na to, że pewne ramy zostały zarysowane. Podczas tych spotkań podjęliśmy decyzje, że nasze delegacje będą się spotykały częściej, w ramach strategicznego partnerstwa, jeżeli chodzi o przemysł zbrojeniowy oraz misje wojskowe"

- podkreślił szef tureckiego resortu obrony.

***

Wojsko Polskie w 2020 roku rozpoczęło nową misję w Turcji. Polski Kontyngent Wojskowy działa w ramach Dostosowanych Środków Bezpieczeństwa Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji. Prowadzi działania związane z pozyskiwaniem i wymianą informacji w obszarze wschodniego akwenu Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego. Jednocześnie współdziała z zespołami morskimi NATO. Głównymi zadaniami kontyngentu jest wykonywanie lotów patrolowo-rozpoznawczych, przekazywanie materiałów i opracowań z realizowanych lotów do Dowództwa Sił Morskich NATO oraz reagowanie na wszelkie zakłócenia ze strony przeciwnika. Trzon kontyngentu tworzy Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

W maju br. podpisana została umowa, której przedmiotem jest dostawa dla Sił Zbrojnych RP 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych klasy MALE Bayraktar TB2. W skład każdego zestawu wchodzi 6 uzbrojonych dronów Bayraktar TB2. Łącznie do Wojska Polskiego trafią 24 takie systemy.

>>> GALERIA - Wizyta ministra obrony Turcji

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}