Ponad 30 tys. terytorialsów służy już w Wojsku Polskim
27.08.2021
„Bardzo się cieszę z tego, że takim powodzeniem wśród młodych ludzi cieszy się służba w Wojsku Polskim. Naprawdę jesteśmy z tego dumni. Wiele dróg prowadzi do tego, by zostać żołnierzem Wojska Polskiego. Jedną z nich są klasy mundurowe - takie jak właśnie tu w szkole w Lipinach” - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz uczniami Liceum Ogólnokształcącego Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej w Lipinach.
W piątek, 27 sierpnia br. szef MON obserwował wspólne szkolenie żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i uczniów Liceum Ogólnokształcącego Kadetów RP z Zespołu Szkół im. dr Heleny Spoczyńskiej w Lipinach. Szkolenie mazowieckich Terytorialsów z Kadetami odbyło się na strzelnicy Liceum Kadetów RP, która powstała w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Strzelnica w Powiecie”.
„Mamy do czynienia z połączeniem i realizacją łacińskiej sentencji „Słowa uczą, ale przykłady przyciągają” dlatego, że właśnie nauka w szkole i przykład żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej powodują, że młodzi ludzie decydują się na służbę w Wojsku Polskim. I to bardzo dobra, najlepsza z możliwych dróg” – mówił na strzelnicy w Lipinach minister Błaszczak, podkreślając wzorowy przykład współpracy między organizacjami społecznymi a Wojskiem Polskim, który realizują żołnierze WOT i uczniowie liceum w Lipinach.
Podczas spotkania w Lipinach poinformował o najnowszych danych dotyczących liczebności Wojsk Obrony Terytorialnej. „Chciałbym przekazać dobrą wiadomość: liczebność WOT-u właśnie osiągnęła 30 tysięcy. (…)Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonują niezwykle istotną funkcję. Szkolą się razem z żołnierzami wojsk operacyjnych, żeby stać na straży bezpieczeństwa naszej Ojczyzny, ale także w sytuacji kryzysów związanych z naturą, z klęskami naturalnymi. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagają mieszkańcom. Całą gamę przykładów tej pomocy mógłbym tu przedstawić, wszyscy doskonale wiedzą że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są zawsze gotowi, że są zawsze blisko” – podkreślał szef MON. Dziękując za ich służbę w obliczu niełatwych zadań kryzysowych – jak walka z epidemia coronawirusa i przedstawiając jak wzór postawy zaangażowanie żołnierzy WOT, na ręce ich dowódcy Minister Błaszczak wręczył pamiątkową tablicę z okazji osiągnięcia liczby 30 tysięcy żołnierzy w szeregach WOT-u.
***
W Lipinach koło Odrzywołu powstała strzelnica ze stanowiskami przystosowanymi do strzelania stojącego i leżącego. Nowoczesny obiekt, wyposażony w 6 torów strzeleckich z możliwością oddawania strzałów na maksymalną odległość 100 m, wybudowano w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej pn. „Strzelnica w Powiecie”. Celem programu jest rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce, w tym budowa strzelnic będących poza zasobami infrastrukturalnymi Sił Zbrojnych RP. Program ma wesprzeć prowadzenie szkolenia strzeleckiego uczniom klas wojskowych, aktywizację organizacji pozarządowych zainteresowanych strzelectwem oraz umożliwić szkolenie strzeleckie żołnierzom z wykorzystaniem strzelnic będących poza zasobami Sił Zbrojnych. Lokalizacja strzelnicy nie jest przypadkowa. W bliskiej okolicy znajduje się Zespół Szkół w Lipinach, w którym uczą się uczniowie klas objętych pilotażowym programem Ministerstwa Obrony Narodowej. W szkole w Lipinach funkcjonuje też uczniowskie Koło Strzeleckie.
***
Wojska Obrony Terytorialnej stale rozwijają się liczebnie. Decyzją Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej na etapie formowania są kolejne, nowe brygady: 18 Stołeczna, 19 Nadbużańska i 20 Przemyska oraz 6 nowych batalionów. Żołnierze WOT potwierdzili swoją niezawodność pomagając w likwidacji skutków gwałtownych burz i powodzi oraz w czasie pandemii COVID-19 podejmując się szerokiego spektrum zadań ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa.
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego została sformowana 1 lipca 2017 roku. W skład Brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Pomiechówku i 65 blp w Płocku oraz samodzielne kompanie. Stałym rejonem odpowiedzialności Brygady jest południowo-zachodnie Mazowsze. Brygada liczy ponad 1900 żołnierzy, w tym niemal 180 zawodowych.
Galeria ->>> Ponad 30 tys. terytorialsów służy już w Wojsku Polskim