W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Postawa żołnierzy Wojska Polskiego pozostaje niezmienna

10.11.2021

"W 103 garnizonach odbędą się wystawy prezentujące, tak jak ta wystawa w Sejmie - mundury żołnierzy Wojska Polskiego. Jesteśmy wdzięczni żołnierzom Wojska Polskiego, szczególnie tym, którzy pełnią swoją służbę na granicy polsko-białoruskiej. Świętujmy wspólnie z szacunkiem dla munduru żołnierza Wojska Polskiego" - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas otwarcia wystawy w Sejmie RP.

CHL_3649_zajawka.jpg

W przededniu Święta Niepodległości, 10 listopada br., w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej otwarto specjalną wystawę „Mundury polskich żołnierzy – szacunek dla munduru”. Ekspozycję uroczyście odsłonili Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu RP oraz Mariusz Błaszczak, szef MON.

Na wystawie prezentowane są m. in. mundury polowe i galowe. Mundur polowy to podstawowy mundur żołnierzy podczas wykonywania obowiązków służbowych. Mundur w kamuflażu ochronnym (tzw. pantera) noszą wszyscy żołnierze (z wyjątkiem pełniących służbę na jednostkach pływających Marynarki Wojennej). W przeciwieństwie do ubiorów galowych oraz wyjściowych nie ma żadnych różnic między męskim i damskim mundurem polowym.

Mundur towarzyszy Wojsku Polskiemu od kilkuset lat. Jego wygląd zmieniał się i unowocześniał, tak jak zmieniało się i przekształcało wojsko. Jedno pozostało niezmienne. Dla żołnierzy noszenie munduru jest zobowiązaniem, symbolem służby Ojczyźnie oraz największym zaszczytem. Wojsko Polskie to pięć rodzajów Sił Zbrojnych RP. Każdy ma charakterystyczne mundury i barwy. Jednak co najważniejsze, wszyscy służymy pod jednym godłem i biało-czerwoną flagą. Wszyscy z dumą nosimy te symbole narodowe jako żołnierze Wojska Polskiego.

"103 lata temu Polska wybiła się na niepodległość po 124 latach niewoli. Wybiła się na niepodległość, ze względu na postawę, na charakter, na poświęcenie i zaangażowanie ludzi, którzy przystąpili w szeregi Wojska Polskiego. Najpierw to były formacje tworzone u boku państw innych. Później sformowano Wojsko Polskie. A w 1920 roku to żołnierze Wojska Polskiego zatrzymali nawałę bolszewicką. Rozstrzygnęli zwycięsko wielką Bitwę Warszawską. Zatrzymali pochód komunizmu na Zachód. Postawili tamę temu wszystkiemu, co niósł ze sobą komunizm. Temu złu, które wprowadził komunizm i bolszewizm w Europie"

- powiedział szef MON.

"Pamiętamy o tym zwycięstwie, czasy się zmieniają, zmieniają się też zagrożenia, zmieniają się metody walki, metody wojen. Natomiast niezmienna pozostaje postawa żołnierzy Wojska Polskiego. Odznaczali się, odznaczają się i jestem o tym przekonany, że będą się odznaczać: honorem, odwagą i wiernością przysiędze, którą składali przystępując do Wojska Polskiego. Strzegli, strzegą i będą strzec bezpieczeństwa naszej Ojczyzny"

- mówił minister Mariusz Błaszczak.

Wystawę będzie można również obejrzeć na ogrodzeniu przed Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Ekspozycja prezentuje mundury galowe, wyjściowe, służbowe, polowe, ćwiczebne oraz ubiór specjalny żołnierzy poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych RP. Dzięki wystawie poznamy szczegółowo stopnie wojskowe żołnierzy, a także jaki kolor beretów noszą żołnierze Wojska Polskiego.

GALERIA:-->>Wystawa: Szacunek dla munduru".

***

Kodeks Honorowy Żołnierza Zawodowego Wojska Polskiego:

Żołnierz szanuje mundur wojskowy, który uosabia uświęcone tradycją wartości oręża polskiego.

Mundur towarzyszy Wojsku Polskiemu od kilkuset lat. Jego wygląd zmieniał się i unowocześniał, tak jak zmieniało się i przekształcało wojsko. Jedno pozostało niezmienne. Dla nas, żołnierzy noszenie munduru jest zobowiązaniem, symbolem służby Ojczyźnie oraz największym zaszczytem.

My, żołnierze Wojska Polskiego zakładamy go z dumą, tak jak nasi poprzednicy. Mundur to wspólnota, wartości i historia. Dlatego darzymy go największym szacunkiem. Chcielibyśmy, by dla wszystkich Polaków był symbolem bezpieczeństwa i honoru, a jego widok napełniał dumą

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}