Powołany w MON zespół do spraw oceny funkcjonowania podkomisji do ponownego zbadania wypadku lotniczego rozpoczął pracę
19.01.2024
"Sprawą wypadku i katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem zajmowała się komisja Millera, ale musimy wyjaśnić prawie 8 lat funkcjonowania podkomisji, którą kierował pan poseł Macierewicz. Musimy wyjaśnić zasadność, celowość, wiarygodność tych działań, bo efektów tych działań do tej pory nie zauważyliśmy. (…) W dniu dzisiejszym powołujemy Zespół do spraw oceny funkcjonowania podkomisji ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego. Będziemy oceniać działania podkomisji, ale nie będziemy oceniać i badać przyczyn katastrofy. To zostało dokonane we wcześniejszych latach przez komisję pana ministra Millera" - powiedział wicepremier W. Kosiniak – Kamysz podczas konferencji prasowej w Warszawie.
19 stycznia br. szef MON poinformował, że w Ministerstwie Obrony Narodowej pracę rozpoczyna zespół ekspertów, którzy mają ocenić rzetelność, zasadność oraz gospodarność działań podejmowanych przez byłą Podkomisję MON ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Rozpoczynający dziś pracę zespół ekspertów będzie działał do 30 czerwca 2024 roku.
Jak zaznaczył wicepremier, zespół składa się z ekspertów z dziedziny lotnictwa, inżynierów, prawników, związanych i pracujących w Ministerstwie Obrony Narodowej lub w jednostkach podległych.
„W skład tego zespołu nie wchodzi nikt związany z polityką. Są to urzędnicy, oficerowie, pracownicy ministerstwa i jednostek podległych, uczelni wyższych, którzy zgodzili się – za co chciałbym bardzo serdecznie podziękować – brać udział i prowadzić te prace. Jest to wielka misja w imieniu Rzeczypospolitej, za którą dziękuję” – powiedział w trakcie konferencji szef MON.
Przedstawiając skład zespołu wiceminister Cezary Tomczyk zaznaczył, że wśród zadań jakie otrzymali eksperci jest „badanie uczciwości, rzetelności, gospodarności i celowości prac podkomisji smoleńskiej, a także sprawdzenie jak reagowało kierownictwo państwa, jak reagował minister obrony narodowej, który rok do roku przedłużał istnienie Podkomisji Smoleńskiej. Czy był informowany o tym, co działo się w samej podkomisji? Te i inne rzeczy będą musiały być wyjaśnione przez powołany dzisiaj zespół”.
>>> GALERIA - Konferencja prasowa MON
Skład zespołu do spraw oceny funkcjonowania podkomisji do ponownego zbadania wypadku lotniczego
- płk pil. Leszek Błach – Przewodniczący Zespołu
Ponad 36 lat służby. Obecnie szef Zespołu Zapewnienia Jakości w Lotnictwie. Nieocenione doświadczenie nie tylko jako pilot (w tym dowódca kontyngentu Orlik-4 w 2012 r.) czy dowódca Bazy i wykwalifikowany audytor, ale też inspektor bezpieczeństwa lotów oraz instruktor szkolenia lotniczego. Brał udział w badaniach zdarzeń i wypadków lotniczych, jak również nadzorował i realizował audyty w Lotnictwie Sił Zbrojnych.
- płk pil. Adam Kalinowski – Zastępca Przewodniczącego
Blisko 30 lat służby. Obecnie szef Pionu Bezpieczeństwa Lotów we Władzy Lotnictwa Wojskowego (Szef Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego). Zajmował się profilaktyką i organizacją szkolenia, badaniami zdarzeń lotniczych oraz bezpieczeństwem lotów. Wykwalifikowany audytor.
- płk (rez.) pil. Paweł Kowalczyk – Sekretarz Zespołu
Obecnie główny specjalista we Władzy Lotnictwa Wojskowego. Wielokrotnie kierował pracami komisji badających zdarzenia lotnicze – w tym katastrofy.
- płk Arkadiusz Wochnowicz
Obecnie naczelnik Wydziału w Departamencie Kadr. Wykwalifikowany ekspert w obszarze organizacji i funkcjonowania kontroli zarządczej w dziale administracji rządowej – obrona narodowa
- płk Dariusz Łukawski
Obecnie naczelnik Wydziału w Departamencie Budżetowym. Ekspert z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracach Departamentu, w tym systemów finansowania.
- płk (rez.) Zbigniew Błażewicz
Obecnie pracownik Inspektoratu Kontroli Wojskowej, z eksperckim doświadczeniem z zakresu audytu – w tym praca jako kontroler Najwyższej Izby Kontroli.
- Magdalena Tadzik – Kucińska
Obecnie radca prawny w Departamencie Prawnym MON z 15 letnim doświadczeniem oraz złożonym egzaminem sędziowskim.
- płk Cezary Morka
Obecnie naczelnik Wydziału Kontroli i Koordynacji w Departamencie Ochrony Informacji Niejawnych. Ponad 30 letni staż służby.
Karolina Suchanek – Frąckowiak
Obecnie pełnomocnik ds. Ochrony Informacji Niejawnych we Władzy Lotnictwa Wojskowego. Radca prawny oraz prokurator.
- płk Marek Guba
Obecnie główny specjalista w Zespole Zapewnienia Jakości w Lotnictwie.
ppłk Adam Sołopa
Obecnie szef Wydziału Standaryzacji oraz nadzoru zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie z doświadczeniem w obszarze audytu.
- płk (rez.) Krzysztof Kondrat
Obecnie starszy specjalista we Władzy Lotnictwa Wojskowego. Certyfikowany audytor wiodący oraz audytor wewnętrzny.
- ppłk (rez.) Janusz Drąg
Obecnie starszy specjalista we Władzy Lotnictwa Wojskowego. Wieloletni audytor w Zespole Zapewnienia Jakości w Lotnictwie.
- płk (rez.) Jacek Przybysz
Obecnie starszy specjalista we Władzy Lotnictwa Wojskowego. Eksperckie doświadczenie w obszarze badania zdarzeń lotniczych oraz audytu.
- płk (rez.) prof. dr hab. inż. Mirosław Nowakowski
Obecnie kierownik Zakładu w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. 40-letnie doświadczenie w Instytucie poparte setką publikacji naukowych.
- prof. dr hab. inż. Grzegorz Kowaleczko
Obecnie Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych. Ponad 40 lat doświadczenia w obszarze techniki lotniczej.
- ppłk (rez.) dr hab. inż. Andrzej Leski
Obecnie Wojskowa Akademia Techniczna. Ekspert w obszarze techniki lotniczej i ekspert Europejskiej Agencji Obrony oraz NATO.
- płk (rez.) dr inż. Ireneusz Smykla
Obecnie wykładowca w Lotniczej Akademii Wojskowej. Doświadczenie z prac jako ekspert w Komisjach Badania Wypadków Lotniczych.
- płk (rez.) prof. dr hab. inż. Marek Grzegorzewski
Obecnie profesor Lotniczej Akademii Wojskowej. Powoływany wielokrotnie przez Państwową Komisję Akredytacyjną jako ekspert zespołu oceniającego.