Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
15.08.2018
- Chciałbym, aby Muzeum Bitwy Warszawskiej w sposób ciekawy i przystępny przedstawiało nam wszystkim historię tamtych wielkich dni. Powstanie ono w Ossowie, bo to tu, na tych polach Wojsko Polskie zatrzymało, pobiło i przepędziło bolszewików w 1920 roku – powiedział w środę Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Ossowie.
Przypominając rocznicę Bitwy Warszawskiej i mówiąc o planach związanych z budową Muzeum Bitwy Warszawskiej szef MON zaznaczył, że Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję, aby placówka była filią Muzeum Wojska Polskiego.
- Przygotowaliśmy harmonogram działań, które doprowadzą do tego, że za dwa lata, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej będziemy mogli oddać to Muzeum. Od jutra do 3 września zapraszamy wszystkich oferentów do składania ofert w procesie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej. Chcemy rozstrzygnąć konkurs do 14 września, tak żeby 25 września podpisać umowę z wykonawcą – mówił szef MON.
W dniu Święta Wojska Polskiego minister Błaszczak zwrócił się też z apelem do wszystkich osób, które posiadają pamiątki związane z wydarzeniami 1920 roku. - Dziś ogłaszam społeczną zbiórkę eksponatów do Muzeum Bitwy Warszawskiej. Bardzo często stanowią one relikwie, są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Proszę o udostępnienie ich dla nas wszystkich. Razem stwórzmy to Muzeum, które z pewnością będzie wspaniałym i godnym miejscem przechowywania i eksponowania narodowych pamiątek – powiedział minister Błaszczak.
Wcześniej szef MON złożył kwiaty pod Krzyżem pamięci ks. mjr. Ignacego Skorupki, na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej oraz pod tablicą Pamięci Polskich Oficerów, które znajdują się w Ossowie.
Bitwę Warszawską stoczono w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku. 15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie polsko-bolszewickiej, która zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i uratowała Europę Zachodnią przed komunizmem.
Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie ma być filią Muzeum Wojska Polskiego. Koncepcja zagospodarowania terenu zakłada połączenie przestrzeni pola Bitwy w Ossowie z budynkiem przyszłego muzeum. W czerwcu br. powołano zespół programowo-naukowy do spraw ekspozycji oddziału w Ossowie, którego zadaniem jest opracowanie założeń i koncepcji wystawy.