Pozycja Polski na arenie międzynarodowej wzrasta
12.07.2018
- Sojusz Północnoatlantycki potwierdził ten kierunek działań, który został nadany w Warszawie w 2016 r., a więc wzmocnienia zdolności obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nam zależy szczególnie na wschodniej flance NATO. Byliśmy wielokrotnie wymieniani w gronie liderów, którzy wydają 2% PKB na obronność – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podsumowując dwudniowy Szczyt NATO w Brukseli.
W dniach 11 – 12 lipca w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego odbył się Szczyt NATO z udziałem prezydentów, ministrów obrony oraz spraw zagranicznych.
Zwracając uwagę na jedne z najważniejszych postanowień Szczytu NATO szef MON powiedział, że na pewno należy do nich inicjatywa dotycząca gotowości sił, tzw. 4x30, do której Polska przystąpiła. To program, który będzie uruchamiany w momencie kiedy zaistnieje sytuacja kryzysowa. - Inicjatywa gotowości to proces. Tu nie chodzi o pochopne działania, ale takie które muszą być przemyślane i skoordynowane – mówił szef MON.
Minister Mariusz Błaszczak o rozwijaniu współpracy rozmawiał z szefami resortów obrony m.in. z Francji, Rumunii, Estonii, Słowacji, Łotwy, a także z gen. Scaparrottim i sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem. W czwartek szef MON uczestniczył także w spotkaniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko.
W tym roku jednym z tematów Szczytu NATO były sprawy związane z budżetem. Polska przeznacza na obronność 2% PKB, a zgodnie z przyjętymi deklaracjami budżet na obronność wyniesie do 2,5% PKB do roku 2030. - Prezydent Donald Trump mówił o tym zarówno publicznie jak i w gronie przywódców państw. Jesteśmy tym krajem, który stanowi wzór jeżeli chodzi o zaangażowanie w obronność. (…) Pozycja Polski na arenie międzynarodowej wzrasta jest coraz silniejsza dlatego, ze jesteśmy wiarygodni, że jesteśmy aktywni – zaznaczał szef MON.
Minister Błaszczak pytany o modernizację armii podkreślił, że priorytetem jest to, aby Wojsko Polskie było uzbrojone w najnowocześniejszą broń. Ważne jest, by dysonowało odpowiednimi zdolnościami tak aby mogło uczestniczyć w misjach w ramach NATO. – Wojsko Polskie będzie liczniejsze. To są te działania, które mają teraz miejsce i zmierzają ku temu, aby zapewnić bezpieczeństwo Polsce – dodał minister.
W czwartek podpisane zostało porozumienie o współpracy w obszarze zasadniczych środków bojowych dla naziemnych systemów rażenia (Land Battle Decisive Munition – LBDM).
Szef polskiego resortu w drugim dniu Szczytu NATO uczestniczył w sesji roboczej z udziałem przedstawicieli Gruzji i Ukrainy.