Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w dowodzeniu wojskiem
10.11.2018
Ustawa, która uprości system kierowania Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej, ale także wyeliminuje dotychczasowy dysfunkcjonalny system została dziś podpisana przez Prezydenta.
W uroczystości podpisana, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim uczestniczył także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Nowelizację ustaw o urzędzie ministra obrony oraz o powszechnym obowiązku obrony Sejm RP uchwalił na początku października. Przywraca ona Sztabowi Generalnemu WP - w obecnym systemie naczelnemu organowi planowania - funkcje dowódcze; szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego czyni "pierwszym żołnierzem", któremu podlegają dowódcy generalny i operacyjny.
Wprowadzony w styczniu 2014 roku system, uniemożliwił skuteczny rozwój polskiego wojska i spowodował konieczność zreorganizowania go, dlatego głównym celem wprowadzanej reformy systemu kierowania i dowodzenia jest wyeliminowanie chaosu kompetencyjnego i wprowadzenie jednoosobowej odpowiedzialności za dowodzenie.
W nowym systemie zostanie wzmocniona rola i rozszerzone kompetencje szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Wprowadzone zmiany dostosują struktury dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do modelu obowiązującego w NATO. Szefowi Sztabu Generalnego będą podlegać dowódca generalny i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, a także szef Inspektoratu Wsparcia. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej - do czasu osiągnięcia pełnej zdolności przez Wojska Obrony Terytorialnej do działania - tak jak obecnie, będzie bezpośrednio podlegał Ministrowi Obrony Narodowej. Zapewni to dalszy rozwój Wojsk Obrony Terytorialnej i ich pełne zintegrowanie z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych na poziomie strategicznym i operacyjnym.
Nowe przepisy są pierwszym z etapów reformy Systemu Kierowania i Dowodzenia (SKiD) w Siłach Zbrojnych RP. Etapy reformy zostały uzgodnione pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Biurem Bezpieczeństwa Narodowego.