Projekt ustawy o Karcie Rodziny Wojskowej skierowany do prac rządowych
25.10.2024
- Wprowadzamy Kartę Rodziny Wojskowej dla wszystkich żołnierzy i ich rodzin. Dla tych, co służą dziś w armii, w zawodowym wojsku, jak i są ochotnikami. Dla tych, którzy służą w obronie terytorialnej i są w aktywnej rezerwie. Dla wszystkich, którzy służyli w Wojsku Polskim i są weteranami. Dla wszystkich tych, którzy mają związek z Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej, dla pracowników cywilnych resortu obrony narodowej i jednostek związanych z wojskiem, dla nich wszystkich będą specjalne ulgi w instytucjach publicznych i preferencje. (…) W tych czasach niebezpiecznych, w czasach kiedy trzeba być gotowym na każdy scenariusz, wsparcie rodziny wojskowej jest naszym obowiązkiem. W tym momencie właśnie projekt trafia z Ministerstwa Obrony Narodowej do Rady Ministrów, żeby podjąć decyzję o dalszych pracach - powiedział wicepremier W. Kosiniak – Kamysz podczas obchodów święta Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
W piątek (25 października br.) w siedzibie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wiceprezes Rady Ministrów W. Kosiniak-Kamysz uczestniczył w uroczystościach związanych ze 106. rocznicą powstania Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W trakcie obchodów szef MON poinformował o zakończeniu prac w MON nad projektem ustawy o Karcie Rodziny Wojskowej i rozpoczęciu procedury legislacyjnej.
- Chcę powiedzieć o planach na przyszłość, które wspólnie podejmujemy ze Sztabem Generalnym WP. Jedną z nich jest oddanie szacunku wielkiej rodzinie wojskowej. Nie tylko żołnierzom, bo w Wojsku Polskim służy cała rodzina. (…) Oni czasem ten trud ponoszą jeszcze bardziej, bo nie wiedzą co się do końca dzieje. Czasem ten kontakt jest utrudniony z uwagi na zadania operacyjne i muszą zaufać, że wszystko skończy się dobrze. Ponoszą wielką współodpowiedzialność za to, że ich najbliżsi mogą służyć w armii. Chciałbym im bardzo serdecznie za to podziękować, wielkiej rodzinie Wojska Polskiego, rodzinom żołnierzy Wojska Polskiego
- poinformował wicepremier.
- Jest coś, co łączy Polaków. To niekłamana miłość do Wojska Polskiego, do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, do żołnierzy Wojska Polskiego. Przez pokolenia przekazywana w domach w rodzinach. To jest wielki szacunek dla służby, dla ofiarności, dla historii oręża polskiego, dla jej tradycji i wielka nadzieja na dobrą jej przyszłość. To jest coś, co bezapelacyjnie nas w Polsce łączy. I to jest wielka zasługa tych, którzy przez pokolenia budują Wojsko Polskie: żołnierzy, którzy służą i dowódców, którzy stoją na czele. Jedni bez drugich nie istnieją, więc rolą mądrego dowódcy jest zawsze dbać o swojego żołnierza, bo tylko dzięki niemu może dowodzić. I tę rolę wypełnia dzisiaj Sztab Generalny WP, najważniejsze ciało w zakresie szczególnie planowania, dowodzenia, organizacji. Dziękuję panu generałowi Wiesławowi Kukule za współpracę (…) Dziękuję za wyzwania, które wspólnie podjęliśmy, a w tych ostatnich dziesięciu miesiącach ich nie brakowało
- zaznaczył szef MON.
Czas od 1999 roku to systematyczne osiąganie celów i standardów NATO oraz wszechstronna i konsekwentna transformacja sił zbrojnych, w których Sztab Generalny WP odgrywał kluczową rolę. Obecnie Sztab Generalny Wojska Polskiego jest głównym organem dowodzenia Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej, a także planowania strategicznego i programowania ich rozwoju. Szef Sztabu Generalnego WP jest najwyższym pod względem pełnionej funkcji żołnierzem w czynnej służbie wojskowej. Podlegają mu bezpośrednio dowódcy: Generalny i Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, szef Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych oraz szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
- Wolność potrzebuje siły. Wolność potrzebuje silnego Wojska Polskiego. (…) Wojsko ma być gotowe do obrony ojczyzny. Po to się wstępuje do armii, po to składa się najbardziej wzruszającą przysięgę, po to, żeby być gotowym do obrony ojczyzny. (…) Chciałbym tutaj przed Sztabem Generalnym WP postawić bardzo ważne zadanie we współdziałaniu z Ministerstwem - przeglądu systemu kierowania i dowodzenia, wszystkich działań z tym związanych, wszystkich planów, które mamy, zaprogramowaniem i zaproponowaniem zmian, które w tych najbliższych dniach będziemy procedować w parlamencie i określeniem momentu, kiedy te zmiany mogą wejść w życie i na te zmiany będziemy gotowi. To jest bardzo ważne zadanie.
- podkreślił W. Kosiniak – Kamysz.
***
25 października 1918 roku Rada Regencyjna Królestwa Polskiego ustanowiła urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich. W pierwszych latach swojego istnienia był on głównym organem planowania operacyjnego i dowodzenia tworzącymi się wówczas siłami zbrojnymi. W 1920 r. koncentrował się na rozpoznaniu zamiarów Armii Czerwonej, udziale w kierowaniu działaniami wojennymi, zaopatrzeniu materiałowym oddziałów frontowych, doskonaleniu struktur organizacyjnych wojska, szkoleniu bojowym oraz ujednoliceniu zasad sztuki wojennej.
>>> GALERIA - 106. rocznica powstania Sztabu Generalnego WP z udziałem szefa MON