W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekty badawcze impulsem dla Sił Zbrojnych RP

18.07.2018

– Zależy nam na tym, aby projekty badawcze odpowiadały potrzebom sił zbrojnych i żeby miały wymiar praktyczny – powiedział Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON.

121218_TZ_wspolpraca_COMON_01

W środę 18 lipca br. w siedzibie MON wiceminister uczestniczył w konferencji pt. „Cywilne instytuty badawcze na rzecz obrony narodowej”, której organizatorem była Rada Główna Instytutów Badawczych, przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Dla resortu obrony narodowej ważne jest posiadanie zaplecza badawczego i rozwojowego nie tylko pośród uczelni i instytutów podległych. Ważna jest współpraca z krajowymi instytutami badawczymi zdolnymi do tworzenia technologii przemysłowych w unikalnych obszarach, które będą możliwe do wykorzystania przez Siły Zbrojne RP.

– Idealnym rozwiązaniem jest to, iż w trakcie trwania projektu jest już jego końcowy użytkownik, który na jego wyniki czeka. To jest rozwiązanie modelowe, które chcielibyśmy wprowadzić w pełnym wymiarze, żeby zawsze tak było – podkreślił podczas konferencji Tomasz Zdzikot mówiąc o projektach badawczych.

– Chcielibyśmy, aby projekty były realizowane skutecznie (…) Biorąc pod uwagę potrzeby sił zbrojnych, potrzeby resortu obrony narodowej (…) chcielibyśmy, aby odsetek projektów badawczych kończył się sukcesem i żeby był możliwie jak najwyższy – zaznaczył wiceminister.

Celem konferencji było przedstawienie opracowanych przez cywilne instytuty badawcze rozwiązań na rzecz obronności państwa. Przedstawiciele dwudziestu instytutów cywilnych, bazując na dotychczasowym dorobku i doświadczeniu, zaprezentowali swoje możliwości badawcze i wdrożeniowe, jak również gotowe projekty.

Prezentacje poszczególnych instytutów obejmowały problematykę m. in. obszarów informatyki, biotechnologii czy materiałoznawstwa. 

W konferencji udział wzięli m. in. przedstawiciele Instytutu Lotnictwa, Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL, Instytutu Optyki Stosowanej, Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”, Instytutu Geodezji i Kartografii czy Instytutu Technologii Elektronowej i Instytutu Zaawansowanych Technologii Wytwarzania.

{"register":{"columns":[]}}