W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przysięga Terytorialsów w Rzeszowie

26.11.2017

– Pamiętajcie, że macie służyć Polsce niepodległej, Polsce, która realizuje najwznioślejsze ideały naszej historii i ideały ludzkości. To wy tworzycie nową armię polską, taką, która będzie zawsze zwycięska – powiedział minister Antoni Macierewicz w Rzeszowie do składających przysięgę wojskową żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

rzesz10m-1.jpg

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wziął udział w przysiędze wojskowej żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. 26 listopada na rzeszowskim rynku uroczyście zaprzysiężonych zostało 500 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Towarzyszyło im 2,5 tys. żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy do terytorialnej służby wojskowej wstąpili w ostatnim półroczu.

Żołnierze, którzy złożyli przysięgę mają za sobą szesnastodniowe szkolenie podstawowe, prowadzone we wszystkich podkarpackich batalionach: w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

Przysięga była już dziewiątą uroczystością organizowaną w tym roku przez podkarpacką brygadę. W skali kraju jest to już dwudziesta druga przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym razem Terytorialsi z Podkarpacia przysięgali wierność ojczyźnie na sztandar bojowy żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Rzeszów.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, Kościoła, kombatanci, parlamentarzyści, a także rodziny żołnierzy i mieszkańcy.

Niedzielna uroczystość była też hołdem dla patrona brygady, ponieważ przysięga zbiegła się w czasie ze 104. rocznicą urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” – patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej - żołnierza Armii Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", straconego na mocy wyroku komunistycznego sądu w 1951 r.

– Jak żadna inna formacja, możecie się poszczycić, że jesteście bezpośrednią kontynuacją żołnierzy niezłomnych, że przyjęliście od nich wszystkie obowiązki, które oni z nieprawdopodobnym poświęceniem, nawet własnego życia, realizowali. Gdyby nie oni, nie byłoby nas tutaj – stwierdził szef MON w okolicznościowym przemówieniu.

Minister Macierewicz odczytał żołnierzom fragment grypsu płk. Cieplińskiego, wysłanego do najbliższych z celi śmierci: "Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona" – pisał pułkownik Ciepliński.

Zwracając się do żołnierzy, minister Macierewicz zaznaczył, że słowa ich patrona są nie tylko testamentem, lecz także stanowią o tym, kim będą, komu i jak będą służyć, są zobowiązaniem i ich drogą na przyszłość:

– To jego słowa, a wasza wiara w to, jaką Polskę macie zbudować swoim wysiłkiem i poświęceniem, i jakiej Polski macie bronić. Właśnie takiej, jaką widział w momencie przedśmiertnym płk Łukasz Ciepliński – powiedział minister.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście odczytanym w czasie uroczystości zauważył, że złożenie przysięgi wojskowej jest szczególnie doniosłym momentem, a przede wszystkim ważnym zobowiązaniem wobec ojczyzny i narodu:

– Słowa roty zapadają głęboko w serca, przypominając o patriotycznych wartościach głęboko zakorzenionych w naszej narodowej tradycji. Ta wyjątkowa uroczystość, wkomponowana w bogatą historię oręża polskiego, wskazuje drogę i cel, jakim jest stanie na straży niepodległości Rzeczypospolitej – napisał marszałek Sejmu.

W czasie uroczystości minister Antoni Macierewicz odznaczył 25 rodziców, których co najmniej dwoje dzieci rozpoczęło służbę w WOT:
– Ten patriotyczny duch społeczeństwa narodu polskiego, tak szczególnie silny tutaj, jest źródłem faktycznej siły Wojska Polskiego – mówił szef MON nawiązując do odznaczeń wręczonych rodzicom.

Dowódca 3 podkarpackiej Brygady obrony terytorialnej pułkownik Arkadiusz Mikołajczyk powiedział:

 26 listopada to szczególny dzień w historii Podkarpacia i w historii Polski.  Dla nas to jest dzień, w którym przede wszystkim  składamy przysięgę ostatnią w tym roku na Podkarpaciu. Jest ona szczególna, bo największa - dzisiaj ponad 500 żołnierzy tą przysięgę składa.  (...) Składając hołd naszemu patronowi chcemy dziś zameldować, że zadanie które pan minister przed nami postawił niespełna rok temu zrealizowaliśmy w takim procencie jak to dzisiaj widać. Oczywiście my jesteśmy na początku naszej drogi do sukcesu, ale pewne jest to, że zadania mamy już kim wykonywać - brygada liczy trzy i pół tysiąca żołnierzy. Brygada dziś rozpoczyna proces szkolenie, którego nikt wcześniej w polskim wojsku nie realizował - podsumował płk Mikołajczyk.

***

W sześć miesięcy po pierwszej przysiędze Terytorialsów Wojska Obrony Terytorialnej są już trzecim co do wielkości rodzajem sił zbrojnych. W szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, w trzech brygadach obrony terytorialnej we wschodniej części kraju, pełni służbę już ponad 7 tysięcy żołnierzy, w tym 6 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i 1,2 tys żołnierzy zawodowych.

Pozytywny odbiór społeczny idei WOT spowodował, że do służby zaciągnięto więcej ochotników niż wcześniej planowano. 6 tys. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, to ochotnicy, którzy postanowili połączyć swoje dotychczasowe życie zawodowe ze służbą wojskową. Na pytanie „dlaczego to zrobili” najczęściej odpowiadają, że kierowali się głęboko zakorzenionym patriotyzmem oraz chęcią zrobienia czegoś więcej dla kraju.
Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Do chwili obecnej utworzone zostało Dowództwo WOT oraz trzy brygady w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim, w tych jednostkach trwa już szkolenie żołnierzy. Formowane są też kolejne trzy brygady jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu, w tych jednostkach obecnie trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową, pierwsze szkolenia ochotników zaplanowane są w tych jednostkach na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku.

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

Ponad 30% Terytorialsów stanowią osoby do 25 roku życia. Średnia wieku statystycznego Terytorialsa to 31 lat, a 10% wszystkich to kobiety.

Jeśli chodzi o strukturę wykształcenia, to ponad 1/3 żołnierzy TSW legitymuje się wykształceniem wyższym, połowa średnim, a 14% deklaruje że studiuje. Ponad 40% Terytorialsów posiada wykształcenie techniczne.

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
26.11.2017 01:39 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
26.11.2017 01:39 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}