Pułkownik Ryszard Białous - żołnierz, dowódca, instruktor, wychowawca, wielki Polak
31.07.2019
- Postawa pułkownika jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego. Pan pułkownik dobrze zasłużył się Polsce. Chwała bohaterom! - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości pogrzebowych uczestnika Powstania Warszawskiego, dowódcy Batalionu „Zośka” – płk. Ryszarda Białousa ps. „Jerzy”.
W środę 31 lipca w Katedrze Wojska Polskiego odprawiono mszę świętą w intencji dowódcy Batalionu "Zośka" oraz złożono urnę z prochami w Kwaterze Harcerskiego Batalionu AK "Zośka" na Cmentarzu Wojskowym.
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podjął decyzję o mianowaniu kpt. Ryszarda Białousa na stopień pułkownika. Akt pośmiertnego mianowania z rąk szefa MON odebrał Jerzy Białous, syn Powstańca Warszawskiego.
- Kiedy przed chwilą wręczałem synowi nominację na pułkownika dla Ryszarda Białousa, dziękowałem za to, że rodzina zgodziła się, by powrócił do Polski, żeby był pochowany w tym miejscu, na cmentarzu powązkowskim. Usłyszałem, że taka była jego wola i oto ta wola się spełniła. W ostatniej drodze z Argentyny do Polski asystowali mu żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej. Postawa pułkownika jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego. Pan pułkownik dobrze zasłużył się Polsce - powiedział podczas uroczystości na Powązkach szef MON.
- Pan pułkownik był aktywny, walczył o wolną Polskę. Pan pułkownik już od wczesnych lat był harcerzem, później żołnierzem, współtworzył Szare Szeregi, stanął do walki 1 sierpnia 1944 r. bo to był jego obowiązek jako Polaka, jako żołnierza – mówił minister Mariusz Błaszczak.
GALERIA --> Ostatnie pożegnanie kpt. Ryszarda Białousa ps. „Jerzy”
***
W środę na Krakowskim Przedmieściu 66 otwarto okolicznościową wystawę „JERZY – Ryszard Białous – dowódca Batalionu Zośka AK”. Otwarciu wystawy towarzyszył koncert pieśni powstańczych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego. - Otwierana dziś wystawa to symbolicznie podziękowanie za Jego miłość do Ojczyzny i unikalna możliwość prześledzenia niesamowitego życiorysu tego Wielkiego Polaka. Człowieka, który pozostawił po sobie nie tylko dokumenty i zdjęcia, ale także coś znacznie cenniejszego – wspaniały wzór dla naszej młodzieży - dla kolejnych pokoleń polskich żołnierzy i harcerzy - napisal w liście do uczestników uroczystości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
***
Ryszard Białous urodził się w 1914 r. w Warszawie. Przed wybuchem II wojny światowej ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej oraz kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Saperów w Modlinie. Działał także w ZHP. Po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 r., dowodził plutonem saperów w 8. Dywizji Piechoty, następnie wstąpił do Szarych Szeregów i do Służby Zwycięstwu Polski – Związku Walki Zbrojnej. W 1942 r. przeszedł do Kierownictwa Dywersji – Kedywu. Brał udział w akcji pod Arsenałem.
W Powstaniu Warszawskim kpt. Białous dowodził legendarnym batalionem „Zośka” oraz Brygadą Dywersyjną „Broda 53". Został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy oraz - trzykrotnie - Krzyżem Walecznych. Po upadku Powstania trafił do obozów jenieckich w Niemczech. W kwietniu 1945 r. został uwolniony przez Brytyjczyków i przydzielony do 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Sosabowskiego.
Od marca 1947 do lutego 1948 r. Ryszard Białous był naczelnikiem ZHP poza granicami kraju. W lipcu 1948 r. wyemigrował wraz z rodziną do Argentyny. Zmarł w marcu 1992 r. w Neuquén.
28 czerwca br. na warszawskim Okęciu powitano uroczyście urnę z prochami weterana Powstania Warszawskiego, dowódcy Batalionu Zośka - kpt. Ryszarda Białousa ps. „Jerzy”.