W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Razem służymy na rzecz bezpieczeństwa. Wojskowa wigilia z sojusznikami

11.12.2019

- Razem ćwiczymy i rozwijamy interoperacyjność np. podczas ćwiczeń. Sojusznicy dzielą też nasze radości i świętują z nami podczas defilad "Silni w sojuszach" i "Wierni Polsce". To bardzo ważne wyrazy sojuszniczej jedności - powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej do żołnierzy na spotkaniu wigilijnym w Powidzu. W środę, 11 grudnia br. w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego szef MON wziął udział w świątecznym spotkaniu z żołnierzami polskimi oraz wojsk sojuszniczych stacjonującymi na terytorium Polski.

Wigilijne spotkanie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z żołnierzami polskimi oraz wojsk sojuszniczych stacjonujących w Polsce.

Szef MON dziękował żołnierzom wojsk sojuszniczych za obecność w Polsce i podsumował mijający rok. Nakreślił także plany sojuszniczej współpracy na przyszłość:

- Rok, który zbliża się do końca, był szczególny. W roku 2019 świętowaliśmy 70-lecie NATO, 20 lat obecności Polski w Sojuszu, a także 15-lecie przystąpienia do UE. To ważne rocznice. Polska znacząco zmieniła się przez te lata, przechodząc od struktury wojskowej, typowej dla bloku wschodniego, do państwa przeznaczającego na obronność 2% swojego PKB, z siłami zbrojnymi biorącymi udział w misjach zagranicznych, jednego z liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania.

Zdaniem szefa MON, NATO podejmuje jednomyślne decyzje gwarantujące bezpieczeństwo wschodniej flanki, a więc i Polski:

- W Polsce cały czas są obecni żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, którzy wspierają nas, razem ćwiczą i rozwijają interoperacyjność. To bardzo ważne wyrazy sojuszniczej jedności - ocenił szef MON - patrzymy w przyszłość Sojuszu z optymizmem. (...) Mimo różnych medialnych głosów, współpraca będzie jeszcze skuteczniejsza i efektywniejsza. Zarówno żołnierze polscy, jak i nasi sojusznicy będą stać na straży Sojuszu. Dołożymy wszelkich starań, aby NATO-wskie oddziały i struktury w Polsce miały jak najlepsze warunki służby - zadeklarował.

Podczas spotkania minister Mariusz Błaszczak złożył życzenia żołnierzom wyrażając nadzieję, że spędza w Polsce prawdziwie przyjazne i wręcz rodzinne święta:

- Dziś spotykamy się w gronie naszej sojuszniczej „wojskowej rodziny”. Mam nadzieję, że polska gościnność i serdeczność w okresie świątecznym chociaż w niewielkim stopniu zastąpi dom rodzinny. Jesteście tu, by wspólnie, w duchu solidarności, budować bezpieczeństwo Polski, Europy i świata. Cieszymy się, że możemy Was tutaj gościć – powiedział szef MON.

W imieniu sojuszników głos zabrał płk P. Brooks, dowódca Wysuniętego Dowództwa Dywizji USA z Poznania, który podziękował za dotychczasową współpracę i gościnne przyjęcie żołnierzy wojsk sojuszniczych w Polsce.

***
Na terytorium Polski służy kilka tysięcy żołnierzy wojsk sojuszniczych. Większość z nich stanowią Amerykanie, których liczba przekracza 4,5 tys., a wzrośnie jeszcze o kolejny tysiąc na mocy porozumienia podpisanego przez prezydentów Polski i USA i przy aktywnym udziale MON. Amerykańcy żołnierze służą w ramach obecności NATO – tworząc grupę bojową EFP w Orzyszu oraz w ramach operacji Atlantic Resolve – wystawiając Pancerną Brygadową Grupę Bojową, której wojska stacjonują w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu oraz zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego w Powidzu. Oprócz sojuszników z USA w Polsce są obecni żołnierze z: Rumunii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Czech, Estonii, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Turcji, Węgier, Włoch, Francji oraz Słowacji. Służą zarówno w pododdziałach bojowych, jak i w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmieszczonych w Polsce.

***
3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego realizuje zadania transportu lotniczego, w tym: loty HEAD, lotnicze ewakuacje medyczne, transporty lotnicze w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych, lotniczy system poszukiwawczo-ratowniczy oraz wsparcie lotniczych operacji specjalnych. Wypełnia również zadania w akcjach pomocy humanitarnej oraz uczestniczy w „Akcji Serce”. Codziennie trzy śmigłowce grup poszukiwawczo-ratowniczych są w gotowości do natychmiastowego startu i poszukiwania załóg statków powietrznych, które uległy katastrofie.
W Powidzu stacjonuje Dowództwo 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz 33. Baza Lotnictwa Transportowego. Baza dysponuje największym lotniskiem wojskowym w Polsce.

>>> GALERIA - Wojskowa Wigilia z sojusznikami

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}