Resortowa strategia sztucznej inteligencji do roku 2039
11.10.2024
Konflikty, w całym spektrum operacji wojskowych, stają się coraz bardziej złożone i dynamiczne. Zwiększenie tempa i natężenia działań militarnych prowadzonych w wielodomenowym środowisku operacyjnym skutkuje znaczącym skróceniem czasu na wypracowanie opartej o analizę danych decyzji w zakresie skutecznej odpowiedzi. Ilość dostępnych informacji stanowi wyraźne wyzwanie dla ludzkiej percepcji i zdolności do reagowania. Powodzenie w rozstrzyganiu przyszłych konfliktów będzie silnie uzależnione od zdolności do szybkiej analizy dużych wolumenów danych i podejmowania na tej podstawie świadomych decyzji o zastosowaniu adekwatnych środków odpowiedzi. Efektywność przyjętych rozwiązań będzie w coraz większym stopniu zależeć od zdolności wykorzystania najnowszych rozwiązań technologicznych, w tym zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji (AI).
Mając na względzie globalne trendy technologiczne oraz potencjalne korzyści wynikające z wdrożenia i wykorzystania sztucznej inteligencji, należy wskazać implementację systemów AI jako jeden z głównych priorytetów w planowaniu rozwoju Sił Zbrojnych RP. Możliwość szerokiego zastosowania sztucznej inteligencji w rozwiązaniach wojskowych jest rozpatrywana zarówno w perspektywie zwiększania własnych zdolności, jak i wyzwań związanych z wykorzystaniem tej technologii przez adwersarzy.
Wprowadzona do użytku służbowego strategia sztucznej inteligencji stanowi jeden z pierwszych dokumentów podejmujących temat implementacji nowych i przełomowych technologii w resorcie obrony narodowej. W jej treści określono cele operacyjne, kierunki interwencji i działania służące stworzeniu warunków do odpowiedzialnego i skalowalnego wprowadzenia systemów sztucznej inteligencji do użycia w resorcie obrony narodowej, co ma przyczynić się do uzyskania przewagi technologicznej nad potencjalnymi adwersarzami, a tym samym wzmocnienia zdolności do odstraszania i obrony.
Wprowadzenie resortowej strategii sztucznej inteligencji ma na celu zapewnienie spójnego, systemowego podejścia do działań podejmowanych w tym obszarze. Jej celem jest stworzenie warunków do odpowiedzialnego rozwoju, wdrożenia i wykorzystania AI, co będzie wymagało szeregu zmian w kulturze organizacyjnej i zasadach funkcjonowania RON, zbudowania i utrzymania wymaganych kompetencji, dokonania niezbędnych inwestycji w infrastrukturę teleinformatyczną oraz odpowiedniej stymulacji prac badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych.
Materiały
Resortowa strategia sztucznej inteligencji do roku 2039Resortowa_strategia_sztucznej_inteligencji_do_roku_2039.pdf 1.07MB