W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy o polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej, w tym zbrojeniowej

03.02.2025

- Polska powinna partycypować w kontraktach na dostawy uzbrojenia dla Ukrainy. Myślę, że to jest taki moment, kiedy trzeba sobie powiedzieć jasno, że trzeba budować polskie interesy tutaj na Ukrainie. Trzeba zrobić wszystko, żeby kontaktować polskie spółki zbrojeniowe z odpowiednikami tutaj na terenie Ukrainy po to, żeby doprowadzać do kooperacji i przedstawić dobrą ofertę sprzedażową. Trzeba dbać o polskie interesy. To jest kwestia zdrowego rozsądku, to jest kwestia po prostu polskiej racji stanu – powiedział w poniedziałek w Kijowie wiceszef MON Cezary Tomczyk, który przebywał w tym kraju na czele misji gospodarczej z udziałem największych spółek przemysłu obronnego Skarbu Państwa. 

W poniedziałek, 3 lutego 2025 r. Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w MON, w towarzystwie kierownictwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej i należących do niej spółek, przebywał w Kijowie celem zacieśnienia wzajemnej, gospodarczej współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą.

W poniedziałek, 3 lutego br. Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w MON, w towarzystwie kierownictwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej i należących do niej spółek, przebywał w Kijowie celem zacieśnienia wzajemnej, gospodarczej współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą. 

– Ukraina każdego dnia podpisuje różnego rodzaju kontrakty na rzecz swojej armii i dobrze byłoby, żeby Polska też w tym partycypowała. (…) Pamiętajmy, że to jest pierwsza taka misja gospodarcza od samego początku wojny, to znaczy pierwszy raz polskie spółki zbrojeniowe są tutaj dzisiaj na terenie Kijowa, spotykają się z największymi spółkami zbrojeniowymi ukraińskimi po to, żeby zastanowić się, co wspólnie można zrobić, jaki wspólny interes można osiągnąć, jakie wspólne projekty można przeprowadzić, bo dziś jest to bardzo ważne z punktu widzenia tej wzajemnej współpracy

– zaznaczył wiceminister.

Wiceszef MON przypomniał, że Polska wspiera Ukrainę od samego początku rosyjskiej inwazji na ten kraj w lutym 2022 r. 

– Polska zrobiła bardzo wiele dla wsparcia Ukrainy, przekazując różnego rodzaju donacje; tych donacji było ponad 40. Ogromna część tego sprzętu poszła na samym początku na teren Ukrainy. Ale musimy sobie też zdawać sprawę z polskich interesów i z tego, że trzeba je tutaj, w Ukrainie, godnie reprezentować i dlatego jest tu dzisiaj ta misja gospodarcza polskich spółek zbrojeniowych. Chciałbym, żeby polskie spółki zbrojeniowe nawiązały kontakty z partnerami ukraińskimi. Jest cały szereg spotkań temu poświęconych i to jest nasze główne zadanie, żeby polskie, państwowe spółki zbrojeniowe, które produkują naprawdę genialny sprzęt, który może być eksportowany na cały świat, znalazły tutaj swoich klientów. (…) Interesy naszego kraju są w tym kontekście najważniejsze 

– powiedział wiceszef MON. 

W ramach misji gospodarczej polskich spółek zbrojeniowych delegacja, z wiceministrem Cezarym Tomczykiem spotkała się z wicepremierem i ministrem jedności narodowej Ukrainy Ołeksijem Czernyszowem. Głównym tematem spotkania było poszerzanie współpracy gospodarczej, w tym eksport produktów polskiego przemysłu zbrojeniowego. Uczestnicy spotkania omówili także obecną sytuację na Ukrainie. 

– Chcemy na różne sposoby korzystać z wzajemnych doświadczeń. Wiemy, że doświadczenia ukraińskie są potężne jeżeli chodzi o kwestie wojenne. Dzisiaj ogrom doświadczeń płynie po prostu z frontu ukraińsko-rosyjskiego i chcemy zrobić wszystko, żeby można było na potrzeby też polskiego przemysłu zbrojeniowego różnego rodzaju doświadczenia po prostu aplikować. Dzisiaj prezesi są tutaj po to, żeby wyrabiać sobie kontakty i to nie jest koniec tej misji, bo chciałbym, żeby te kontakty zaowocowały współpracą i tym, żeby misja gospodarcza była powtórzona za jakiś czas. Po to, żeby mogło się to przeistoczyć w coś bardzo konkretnego. (…) Za działaniem politycznym i wojskowym musi iść działanie gospodarcze. Więc myślę, że wiele spraw w tym zakresie po prostu trzeba nadrobić. Do tej pory przez tysiąc dni, ponad tysiąc dni wojny nie było tutaj przedstawicieli polskich spółek zbrojeniowych na Ukrainie. To duży błąd. Dziś chcemy przedstawić solidną ofertę sprzedażową, tym bardziej, że nasze produkty są oczywiście w Ukrainie bardzo popularne

– mówił w Kijowie wiceminister Cezary Tomczyk.

W trakcie spotkania w Ministerstwie Strategicznych Gałęzi Przemysłu Ukrainy doszło do podpisania Memorandum rozszerzającego dotychczasową współpracę przemysłową pomiędzy PGZ a Ukrobronprom. W obecności wiceministra Cezarego Tomczyka i ministra Przemysłu Strategicznego Hermana Smetanina podpisy złożyli członkowie zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej - Piotr Zawieja i Marcin Idzik. Ukrobronprom reprezentował Mychajło Szewczenko. Podczas wizyty delegacji MON i PGZ podpisano także list intencyjny o współpracy pomiędzy NAUDI (Narodowym Stowarzyszeniem Ukraińskiego Przemysłu Obronnego) i Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia. 

Popołudniu sekretarz stanu w  Cezary Tomczyk spotkał się z wiceministrem obrony Ukrainy Iwanem Hawrylukiem. Ministrowie przedyskutowali obecną sytuację na froncie, podsumowali dotychczas udzieloną pomoc wojskową oraz poruszyli kwestie aktualnych potrzeb ukraińskiej armii. Wiceminister  Hawryluk podziękował za niesłabnące wsparcie dla Ukrainy ze strony Polski. W odpowiedzi wiceminister C. Tomczyk podkreślił, że wolna Ukraina jest kluczem do utrzymania stabilności i bezpieczeństwa w regionie.

>>> GALERIA / Rozmowy o polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej, w tym zbrojeniowej

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}