W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwijamy współpracę polsko – amerykańską w obszarze cyberbezpieczeństwa i edukacji wojskowej

10.12.2018

System kształcenia i motywowania żołnierzy zaangażowanych w projekty cybernetyczne, współpraca w zakresie cybersecurity i cyberdefence oraz dobre praktyki związane z funkcjonowaniem Gwardii Narodowej stanu Illinois to główne tematy spotkań wiceministra Tomasza Zdzikota podczas jego wizyty w USA.

121218_TZ_wspolpraca_COMON_01

W ubiegłym tygodniu sekretarz stanu oraz przedstawiciele MON spotkali się m. in. z Theresą Whelan - zastępcą sekretarza obrony ds. obrony kraju i bezpieczeństwa globalnego. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim współpracy w dziedzinie cybersecurity i cyberdefence. Obecnie w Ministerstwie Obrony Narodowej finalizowane są prace  związane z utworzeniem wojsk obrony cyberprzestrzeni. To odpowiedź na rosnące wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa cyberprzestrzeni Polski i jedno z priorytetowych obszarów aktywności resortu obrony. Wymiana doświadczeń z tak doświadczonym sojusznikiem jakim są Stany Zjednoczone, jest niezwykle istotna w tym procesie. Podczas spotkania wiceminister Zdzikot i Theresa Whelan podkreślili dobrą współpracę pomiędzy Polską a USA w zakresie cyberbezpieczeństwa i ustalili kolejne kroki, które pogłębią polsko-amerykańskie relacje w tej sferze. Na spotkaniu została podkreślona gotowość współpracy i otwartość do dalszej kooperacji w zakresie szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa pomiędzy stroną amerykańską, polską oraz pozostałymi państwami sojuszu.  Omówiono również możliwości  realizacji wspólnych celów, wsparcia w zakresie wymiany doświadczeń oraz wspólnych ćwiczeń w domenie cyber organizowanych przez US Cyber Command w odniesieniu również do zapisów najnowszej National Cyber Strategy of the United States of America z września 2018 r.

Wiceszef MON spotkał się również z dowódcą Gwardii Narodowej stanu Illinois gen. dyw. R. J. Hayes’em, z którym rozmawiał na temat zasad rekrutacji oraz metod szkolenia kandydatów do służby w obszarze cyberbezpieczeństwa.  Jednym z tematów rozmów były także kwestie związane z rekrutacją oraz planowaniem ścieżek rozwoju oficerów i podoficerów zajmujących się obszarem cyberbezpieczeństwa.

W trakcie rozmów omawiane były sprawy dotyczące zasad wynagradzania i motywowania żołnierzy do służby.  Wiceminister rozmawiał m. in. na temat funkcjonowania batalionu rekrutacyjnego wojsk lądowych Gwardii Narodowej stanu Illinois. Spotkał się również z kadrą kierowniczą kursu oficerów rezerwy (ROTC) w stanie Illinois służącego do przygotowania i przeszkolenia studentów do pełnienia roli przyszłych oficerów armii USA. Główne zadania żołnierzy Gwardii Narodowej stanu Illinois w obszarze cyberbezpieczeństwa to m.in. lokalizacja zagrożeń i skuteczna reakcja oraz utrzymywanie partnerstwa z agencjami rządowymi, stanowymi oraz lokalnymi. Wiceszef MON, wspólnie z gen. Hayesem wziął także udział w uroczystych obchodach 200-lecia Stanu Illinois.

Wiceminister na temat doświadczeń z obszaru kształcenia wojsk rozmawiał także z kierownictwem Akademii Marynarki Wojennej USA w Annapolis. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych uczelni wojskowych świata. Uczelnia ma obecnie blisko 4,5 tys. studentów. Minister Zdzikot spotkał się także ze podchorążymi Wojskowej Akademii Technicznej, którzy studiują na tej uczelni.

Podczas swojej wizyty wiceszef MON rozmawiał również na temat prowadzenia badań, organizacji i zarządzania projektami oraz rozwoju technologii wojskowych z przedstawicielami Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA - Defence Advanced Research Projects Agency).

Wiceminister wspólnie z Konsulem Generalnym RP w Chicago Piotrem Janickim i attaché gen. Wiśniewskim złożył wieniec pod pomnikiem Katyńskim w mieście Niles w stanie Illinois, zapalił znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej oraz złożył kwiaty na cmentarzu Arlington.

Wiceminister wziął także udział w uroczystości wręczenia krzyża oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski porucznikowi Leonardowi Mackiewiczowi, żołnierzowi armii generała Andersa, uczestnikowi bitwy pod Arnhem (Holandia).

{"register":{"columns":[]}}