W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszył „Projekt Wojownik”

25.05.2018

– Gratuluję idei organizacji zajęć ze sztuk walki przeznaczonych głównie dla naszych wyjątkowych „wojowników” – weteranów misji zagranicznych, którzy niejednokrotnie musieli stawić czoła szczególnie trudnym wyzwaniom, a często także walczyć z realnym wrogiem – napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w liście do uczestników i organizatorów „Projektu Wojownik”.

ikona1_projekt_wojownik.jpg

25 maja br. w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu zainaugurowany został program zajęć edukacyjno-sportowych przeznaczonych dla wojskowych mających za sobą służbę poza granicami kraju. Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister Mariusz Błaszczak,, a organizatorem i pomysłodawcą jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

– Nauka mieszanych sztuk walki to nie tylko nabycie umiejętności walki bezpośredniej, ale także poznanie technik czyniących walkę efektywniejszą, poprawa ogólnej kondycji fizycznej, kształtowanie hartu ducha oraz skuteczna metoda radzenia sobie ze stresem.  Dziękuję czołowym polskim zawodnikom walczącym w najlepszych światowych i europejskich federacjach mieszanych sztuk walki za chęć współpracy z wojskiem. Doświadczenia i umiejętności nabyte w szkoleniu pod okiem mistrzów są nie do przecenienia – podkreślił w liście szef MON.

Nikt tak dobrze nie zrozumie wojownika, jak drugi wojownik - stąd zrodziła się inicjatywa wspólnych treningów zawodników mieszanych sztuk walki (MMA) z weteranami.

Celem projektu jest integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju, a także zainteresowanie sportami walki.

– Nauka MMA pozwala nabyć umiejętności walki bezpośredniej, nie ograniczającej się tylko do rzutów, czy boksu, a pozwalająca stosować znacznie więcej technik czyniąc walkę efektywniejszą, a żołnierza wszechstronniejszym – podkreślił ambasador sportowy projektu Tomasz Drwal, pierwszy Polak walczący w najlepszej federacji mieszanych sztuk walki UFC (Ultimate Fighting Championship).

Według Drwala, który przedstawił podczas inauguracji projektu zalety MMA, to właśnie możliwość konfrontacji zawodników na poziomie treningu jest doskonałą metodą kształtowania odwagi, hartu ducha i waleczności, które są pożądanymi cechami każdego wojownika.

Żołnierze podczas szkolenia spotkali się również z psychologiem z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, który omówił rolę sportu, jako narzędzia człowieka na pokonywanie różnego typu stresu. O motywacji w sporcie, jako niezwykle ważnym aspekcie treningów, ale i życia człowieka opowiadał swoim kolegom w mundurze weteran misji zagranicznych st. kpr. Tomasz Rożniatowski, który w Afganistanie w wyniku wybuchu improwizowanego ładunku – pułapki stracił rękę.

Projekt w kolejnych miesiącach zawita do dużych garnizonów: Warszawa, Giżycko, Gdynia, Szczecin, Świętoszów, Łask, Rzeszów oraz Kraków, gdzie do udziału w treningach będą zaproszeni weterani z najbliższych jednostek wojskowych.

***

Organizacja „Projektu Wojownik”

W ramach projektu raz w miesiącu będą organizowane zajęcia  edukacyjno-sportowe dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Zajęcia będą polegały na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji.

Szkoleni dowiedzą się także o sporcie, jako metodzie radzenia sobie ze stresem, o prawidłowym żywieniu w sporcie oraz będą mogli porozmawiać z przedstawicielami Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Na koniec zajęć prowadzący wraz z weteranem poszkodowanym, st. kpr. Tomaszem Rożniatowskim podzielą się swoimi sposobami na motywację.

Po raz kolejny weteranów wspiera Dominik Grabowski znany jako Doniu (członek zespołu Ascetoholix), raper z Poznania, który wraz z weteranem poszkodowanym w Afganistanie st. kpr. Rożniatowskim napisał i nagrał piosenkę, która będzie promować projekt.

 ***

MMA w wojsku

Od wielu lat żołnierze-zawodnicy z powodzeniem walczą na amatorskich i zawodowych galach MMA. Żołnierze angażują się w organizację zawodów i gali.  Od 4 lat organizowane są Mistrzostwa Wojska Polskiego w walce w bliskim kontakcie, które odbywają się na zasadach amatorskiego MMA. Ostatnie cieszyły się sporym zainteresowaniem. W pierwszych mistrzostwach pojawiło się ponad 110 zawodników. Organizatorem jest kpt. Maciej Kupryjańczyk.

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana od kilku lat stała się kuźnią sportów walki, głownie za sprawą działalności instruktora Krav Maga oraz miłośnika mieszanych sztuk walki kpt. Tomasza Dembińskiego. Tam również organizowana jest Giżycka Noc Gladiatorów oraz Mistrzostwa Dywizji w Walce w Bliskim Kontakcie.

Natomiast ppor. Filip Bątkowski jest pomysłodawcą zawodowej gali MMA o nazwie Armia Fight Night, w których biorą udział żołnierze. Ostatnia odbyła się w Łomży, a w głównej walce wieczoru w oktagonie spotkali się dwaj żołnierze. Kolejnym wydarzeniem z cyklu „Armia Fight Night” ma być gala z okazji stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Do udziału mają być zaproszeni żołnierze państw członkowskich NATO.

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.05.2018 09:51 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
25.05.2018 09:51 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}