W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Satelity obserwacyjne wzmocnią zdolności rozpoznania obrazowego Wojska Polskiego

20.12.2024

- Bezpieczeństwo i gospodarka spotykają się w Ministerstwie Obrony Narodowej. Inwestujemy w polską armię, kupując od polskich przedsiębiorców, realizując założenie 50/50. Dostarczamy coraz bardziej nowoczesny sprzęt. Dzisiaj jednak idziemy krok dalej – wkraczamy w przestrzeń przyszłości, kosmos. Podjęliśmy decyzję o budowie wojsk dronowych, komponentu medycznego, a także rozwoju zdolności operacyjnych w przestrzeni kosmicznej – w zakresie obserwacji i działań taktycznych. Podpisana dziś umowa dotycząca czterech satelitów w programie Mikroglob jest niezwykłym osiągnięciem polskich sił zbrojnych. Poszerza nasze możliwości, zwiększa operacyjność i zapewnia zdolności obrazowania niezbędne do działań taktycznych i operacyjnych - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak - Kamysz po podpisaniu umowy na satelity obserwacyjne dla Wojska Polskiego.

20 grudnia br. w siedzibie MON w Warszawie, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i wiceminister Cezary Tomczyk wzięli udział w podpisaniu umowy na satelity obserwacyjne dla Wojska Polskiego.

20 grudnia br. w siedzibie MON w Warszawie, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i wiceminister Cezary Tomczyk wzięli udział w podpisaniu umowy na satelity obserwacyjne dla Wojska Polskiego. 

- Dzisiejsza umowa, opiewająca na ponad 550 milionów złotych, inwestuje w cztery mikrosatelity z sensorami umożliwiającymi obrazowanie w świetle widzialnym oraz w podczerwieni. Co istotne, środki na ten projekt pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy, dzięki czemu skutecznie wykorzystujemy fundusze unijne. Rozwijamy te zdolności w oparciu o polskich przedsiębiorców. Firma Creotech Instruments, która podpisała dziś umowę z Agencją Uzbrojenia, ma swoją siedzibę w Piasecznie. To przykład polskiej innowacyjności i zaangażowania w przestrzeń, która do tej pory mogła być niedoceniana, a która jest kluczowa dla przyszłości

– poinformował po podpisaniu umowy wiceprezes Rady Ministrów.

Przedmiotem umowy, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Creotech S.A., jest rozszerzenie zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelitarne systemy optoelektronicznej obserwacji Ziemi. Wyniesienie satelitów oraz osiągnięcie przez nie niskiej orbity heliosynchronicznej (SSO) jest planowane do 2027 roku.

Zgodnie z przedmiotową umową Siły Zbrojne RP pozyskają 4 mikrosatelity oparte o rozwijaną przez spółkę Creotech platformę HyperSat, wyposażone w instrumenty optyczne umożliwiające pozyskiwanie i przesyłanie do segmentu naziemnego danych obrazowych Ziemi w zakresie fal odpowiadających pasmom bliskiej poczerwieni oraz światła widzialnego.

- Dziś możemy jasno powiedzieć, że w 2026 roku polskie satelity znajdą się na orbicie. Co więcej, już w przyszłym roku, zgodnie z planem, pierwszy polski satelita zostanie wystrzelony w kosmos. To naprawdę informacje na miarę kosmosu! Domena kosmiczna, w której do tej pory Wojsko Polskie nie było obecne, stanie się teraz polem naszej aktywności. Jak zauważył Pan Premier Kosiniak-Kamysz, nie tylko firma odpowiedzialna za projekt pochodzi z Polski, ale także cały system będzie zarządzany przez Polskie Siły Zbrojne oraz Agencję ARGUS. Prace nad tworzeniem tej agencji rozpoczęły się w zeszłym roku, a w tym roku została ona oficjalnie powołana. Wszystkie zdolności w tym zakresie będą zlokalizowane w Polsce. Proszę spojrzeć – polski satelita z biało-czerwoną flagą, wyglądający „kosmicznie”, stanie się rzeczywistością. To naprawdę przełomowa chwila, która dzieje się na naszych oczach

- podkreślił wiceminister Cezary Tomczyk.

>>> GALERIA - Podpisanie umowy na satelity obserwacyjne dla Wojska Polskiego

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}