Ściślejsze partnerstwo polsko-amerykańskie w sprawach wojskowych
18.09.2018
- Jesteśmy zadowoleni, że Polska jest liderem, jeśli chodzi o wydatki na obronność. Polska wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Jesteśmy zainteresowani udzieleniem pomocy w zakresie obronności tym krajom, które dokonują wielkich wysiłków, żeby zwiększyć własne zdolności obronne – powiedział Donald Trump, prezydent USA po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.
We wtorek w Waszyngtonie odbyły się rozmowy prezydentów Polski i USA. W spotkaniu uczestniczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Rozmowy w Białym Domu dotyczyły m. in. bezpieczeństwa, współpracy wojskowej oraz zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce. - Cieszę się ogromnie z obecności armii Stanów Zjednoczonych w Polsce. Zapraszam pana prezydenta, aby do Polski skierować jeszcze więcej żołnierzy. Obecność wojsk USA zapewnia bezpieczeństwo w naszym regionie. (…) Stała obecność wojsk amerykańskich na terenie Polski jest uzasadniona także w interesie samych Stanów Zjednoczonych - mówił prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
Podczas konferencji prezydent D. Trump podziękował także Polakom za udział w misji NATO w Afganistanie.
- W czasie wtorkowych rozmów w Waszyngtonie nie padły konkretne kwoty dotyczące udziału Polski w kosztach utrzymania infrastruktury stałych baz USA w Polsce, o które zabiega nasz kraj. (...) To jest proces, to oczywiście trwa. Zależy nam na tym, żeby zwiększyć możliwości obronne Polski, ale także, aby zapewnić bezpieczeństwo w naszej części świata. Słowa prezydenta Trumpa świadczą o tym, że Stany Zjednoczone są zaangażowane w ten proces; on oczywiście jest na określonym etapie - powiedział minister Błaszczak na spotkaniu z mediami w Waszyngtonie.
***
We wtorek podpisane zostało także porozumienie o pogłębieniu partnerstwa strategicznego, które wytycza nowe rozwiązania współpracy m.in. w sferze militarnej. „Zintensyfikujemy wspólne działania szkoleniowe i ćwiczenia, ugruntujemy współpracę jednostek wojskowych oraz zwiększymy wymianę doświadczeń i know-how, m.in. poprzez wymianę personelu wojskowego w strukturach dowódczych, ośrodkach edukacyjnych oraz placówkach szkoleniowych. (…) Polska i USA zobowiązują się do rozważenia wariantów wzmocnienia militarnej roli USA w Polsce oraz będą koordynować działania przeciw projektom energetycznym zagrażającym wspólnemu bezpieczeństwu, w tym Nord Stream 2” - głosi polsko-amerykańska deklaracji podpisana we wtorek w Waszyngtonie.
***
Szef MON przebywa z wizytą w USA, gdzie prowadzi rozmowy na temat wzmocnienia wojskowej polsko – amerykańskiej współpracy oraz na temat ulokowania stałej bazy sił USA w Polsce. Minister o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich na wschodniej flance rozmawiał m.in. z senatorem Jimem Inhofem p.o. przewodniczącego Komisji Sił Zbrojnych Senatu, Williamem Thornberrym, przewodniczącym Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów oraz Christopherem Smithem, jednym z sygnatariuszy listu kongresmenów do Sekretarza Obrony USA w sprawie poparcia propozycji stałej obecności wojskowej USA w Polsce. Wszyscy politycy, z którymi spotkał się szef MON zgadzają się, że obecność żołnierzy amerykańskich na wschodniej flance to zwiększenie poziomu bezpieczeństwa nie tylko w Polsce, ale w całym regionie.
Zdjęcia (1)
- Ostatnia modyfikacja:
- 18.09.2018 23:22 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 18.09.2018 23:22 administrator gov.pl