W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Senat przyjął tzw. ustawę degradacyjną

08.03.2018

8 marca br. Senat przyjął bez poprawek tzw. ustawę degradacyjną o pozbawianiu stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943–1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu.

logo_monns

Ustawa pozwala na pozbawienie stopnia wojskowego osób, które w imię totalitarnej ideologii komunistycznej kierowały armię przeciwko własnemu narodowi, używały wojska do ograniczania lub pozbawiania jednostek podstawowych praw oraz dokonywały prześladowań ze względu na pochodzenie i przekonania religijne.

1 marca projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów.

- Jest to akt sprawiedliwości, na który czekaliśmy wszyscy bardzo długo. Możemy powiedzieć, że – jak się wtedy mówiło – wrona orła nie pokona i rzeczywiście orzeł zwycięży – mówił minister Mariusz Błaszczak po przyjęciu przez Radę Ministrów tzw. "Ustawy degradacyjnej”.

Według zapisów ustawy Członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego stracą z mocy prawa stopień wojskowy.
Zgodnie z przepisami pozbawia się stopnia wojskowego osobę, która z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlega obowiązkowi służby wojskowej, albo żołnierza rezerwy, posiadających stopień wojskowy Marszałka Polski, generałów albo admirałów, którzy w latach 1943–1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu w następujący sposób:

•       pełniąc funkcje służbowe lub zajmując stanowiska dowódcze, kierowali działaniami mającymi na celu zwalczanie polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1943–1956 lub uczestnicząc w tym okresie w zwalczaniu polskiego podziemia niepodległościowego dokonywali drastycznych czynów; 
•       wydając rozkazy użycia broni palnej wobec ludności cywilnej;
•       będąc sędziami lub prokuratorami w organach Wojskowej Służby Sprawiedliwości lub w jednostkach podległych wydawali wyroki w latach 1943–1956 wobec żołnierzy i osób cywilnych ze względu na ich działalność na rzecz niepodległości i suwerenności Polski albo oskarżali ich w tych sprawach;
•       pełniąc funkcje służbowe inicjowali prześladowania żołnierzy ze względu na wyznawaną religię lub pochodzenie lub dopuszczali się tych prześladowań.

Ustawa przewiduje, że postanowienie w sprawie pozbawienia stopnia będzie wydawał Minister Obrony Narodowej za zgodą Prezydenta. Postępowanie dotyczące odebrania stopni będzie inicjowane z urzędu lub na wniosek Premiera, Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych lub Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Z inicjatywą będą mogły wystąpić także stowarzyszenia zrzeszające kombatantów, weteranów lub żołnierzy.

{"register":{"columns":[]}}