W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Silny Sojusz Północnoatlantycki to gwarancja bezpieczeństwa wolnego świata

15.02.2023

„Polskie podejście jest stałe i konsekwentne. Sojusz Północnoatlantycki powinien koncentrować się na wzmacnianiu sił zbrojnych, na budowaniu interoperacyjności. W moim wystąpieniu podkreślałem, że 2% PKB na obronność to minimum, a cel powinien być znacznie wyższy. Padło bardzo wiele głosów podzielających właśnie taki punkt widzenia. Sądzę, że jesteśmy na dobrej drodze do tego, żeby Sojusz Północnoatlantycki był jeszcze silniejszy. To jest gwarancja bezpieczeństwa wszystkich państw NATO, ale także jest to gwarancja całego wolnego świata” - zaznaczył wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak po sesji Rady Północnoatlantyckiej NATO.

WK6_6783-2

W dniach 14–15 lutego br. wicepremier Mariusz Błaszczak uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw NATO, które odbyło się w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

Podczas drugiego dnia spotkań ministrów obrony w Brukseli szef MON uczestniczył w sesji Rady Północnoatlantyckiej nt. odstraszania i obrony. Spotkanie ministerialne w formacie NATO stanowiło okazję do omówienia wpływu trwającej agresji Rosji na Ukrainę na bezpieczeństwo obszaru euroatlantyckiego. 

Ministrowie podsumowali także dotychczasowe działania wzmacniające odstraszanie i obronę na wschodniej flance NATO, w tym podnoszenie gotowości sił sojuszniczych. Przedmiotem rozmów była także rozbudowa zdolności obronnych oraz potencjału przemysłu obronnego państw NATO. 

W sesji nt. misji i operacji NATO, z udziałem Wysokiego Przedstawiciela Unii Europejskiej ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa poruszono kwestie dotyczące bieżących wyzwań w międzynarodowym środowisku bezpieczeństwa.

Podczas pobytu w Brukseli wicepremier Mariusz Błaszczak podpisał list intencyjny dotyczący wzmocnienia współpracy pomiędzy państwami NATO w obszarze składowania środków bojowych (Multinational Ammunition Warehousing Initiative – MAWI) oraz sojuszniczych zdolności rozpoznania (Alliance Persistance Surveillance from Space – APSS).

„Uczestniczyłem w podpisaniu kilku inicjatyw NATO. Szczególnie ważne z puntu widzenia Polski są dwie inicjatywy. Pierwsza związana jest z budową wspólnych magazynów uzbrojenia. Jesteśmy zainteresowani budową takich magazynów. Takie inicjatywy podejmowaliśmy już wcześniej, a teraz rozszerzamy ich zakres. Również ze Stanami Zjednoczonymi. Takie magazyny uzbrojenia wybudujemy w Polsce. Druga inicjatywa dotyczy wymiany informacji  z rozpoznania satelitarnego. To też jest ważne w sytuacji, w jakiej znalazła się w Europa”

– poinformował szef MON.

Po zakończeniu posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej wiceprezes Rady Ministrów wziął udział w spotkaniu wielostronnym koalicji państw, które posiadają i są zainteresowane przekazaniem czołgów Leopard dla sił zbrojnych Ukrainy.

„Odbył się lunch roboczy, na który zaprosiłem sojuszników z moim niemieckim i ukraińskim kolegą. Rozmawialiśmy na temat koalicji donatorów czołgów Leopard 2. Chcę państwu powiedzieć, że skompletowaliśmy batalion czołgów Leopard 2A4. To było zadanie, które postawiłem przed sobą i zakończyło się ono sukcesem. Do 14 czołgów Leopard, które przekaże Polska dołączyła Norwegia w liczbie 8 czołgów, Kanada - 4 czołgów oraz Hiszpania od 4 do 8 czołgów. Również Finlandia będzie uczestniczyła w tym projekcie jako wsparcie dla batalionu pancernego. Obecnie trwa szkolenie w Polsce, a nasi instruktorzy szkolą załogi ukraińskie. Również instruktorzy kanadyjscy i norwescy także w Polsce biorą udział w tym szkoleniu załóg”

– zaznaczył wicepremier po spotkaniu donatorów czołgów Leopard.

>>> GALERIA - Spotkanie ministrów obrony państw NATO 

***
Polska pozostaje jednym z najbardziej aktywnych państw-donatorów pomocy dla Ukrainy zarówno w zakresie pomocy dla mieszkańców, jak i dostaw sprzętu wojskowego - którego wartość szacowana jest na ponad 2,2 mld EURO, uczestniczy  także w szkoleniu żołnierzy ukraińskich w Polsce.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}