W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

SKON o Wojskach Obrony Terytorialnej

10.01.2018

- Żołnierze WOT są lepiej wykształceni niż żołnierze podobnych formacji innych państw. Większość ma dobrą pracę. Co piąty planuje służbę zawodową – powiedział w środę dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony.

wot_zolnierze1

Według założeń dowództwa do końca 2018 r. WOT będą liczyć 21 tys. żołnierzy , z czego 17142 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Do końca 2019 r. ma być 31,5 tys. żołnierzy TSW, a na koniec 2020 r. ich liczba ma przekroczyć 48 tys. Wraz z żołnierzami zawodowymi ma to dać docelową liczbę 53.000 żołnierzy.

W maju 2017 roku rozpoczęło się formowanie dwóch brygad w woj. mazowieckim i brygady w woj. warmińsko-mazurskim. Te brygady w najbliższym czasie rozpoczną szkolenie pierwszych ochotników. Formowanie kolejnych brygad rozpoczęło się w woj. świętokrzyskim, łódzkim i pomorskim. W bieżącym roku ma zostać uruchomione Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach.

Z informacji przedstawionej posłom wynika, że pięć procent żołnierzy WOT prowadzi samodzielną działalność gospodarczą, 3,5 proc. ma gospodarstwo rolne, ponad 60 proc. jest zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wśród osób bez stałego zatrudnienia są studiujący i uczący się, w tym uczniowie ostatnich klas techników. 14 proc. jest zameldowanych w miastach wojewódzkich.

Średnia wieku żołnierzy WOT to 32 lata. - Co trzeci żołnierz ma nie więcej niż 25 lat, ale jest też 21 żołnierzy, którzy ukończyli 55. rok życia – mówił dowódca WOT.  - Staramy się łączyć żołnierzy rezerwy z żołnierzami bez przeszkolenia wojskowego, aby łączyć młodość i doświadczenie – mówił gen. bryg. Wiesław Kukuła.

{"register":{"columns":[]}}