Skuteczna obrona wymaga zaangażowania wszystkich instytucji i obywateli
06.11.2024
- Dla nas niezwykle istotne jest zintegrowanie wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa polskiego. Jest to moim zdaniem, nasza wspólna misja z ministrem Siemoniakiem w rządzie, wykraczająca poza standardowe działania ministra obrony oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji. Kluczowa jest integracja i współpraca służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. Nie można tego osiągnąć jedynie poprzez współpracę między wojskiem, Policją, Strażą Graniczną czy Strażą Pożarną. Niezbędne jest wsparcie społeczności samorządowych – osób, które są najbliżej ludzi - tych, którzy działają na poziomie lokalnym i odpowiadają za najważniejsze potrzeby mieszkańców. To właśnie samorządowcy oraz Straże Gminne i Miejskie często jako pierwsi pojawiają się na miejscu zdarzenia i udzielają pomocy - powiedział wicepremier W. Kosiniak - Kamysz.
W środę, 6 listopada br. w Warszawie Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier-minister obrony narodowej wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz prezydentem m. st. Warszawy wziął udział w konferencji „Straże Gminne i Miejskie jako element w systemie bezpieczeństwa Państwa”.
- Obrona i bezpieczeństwo to kwestie kluczowe – najważniejsze dziś zarówno dla Polski, jak i dla świata. Jesteśmy w szczególnym momencie, w którym bezpieczeństwo staje się tematem licznych rozmów, nie tylko w kontekście naszego kraju, ale także globalnie. Od wielu miesięcy, odkąd wybuchła pełnoskalowa wojna na Ukrainie, ten temat nie schodzi z ust naszych obywateli i rodzin. Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna dla Polski i Polaków. To jednak nie jest jedynie kwestia sił zbrojnych czy stałych sojuszy – to przede wszystkim odpowiedzialność całego społeczeństwa i odporności obywatelskiej. Musimy współpracować, szkolić się wspólnie i być przygotowani na wszelkie scenariusze, nawet te najtrudniejsze. Obrona cywilna jest tematem, nad którym pracujemy wspólnie z panem ministrem Siemoniakiem, który jest głównym autorem ustawy, a nasze ministerstwo wspiera go w tym działaniu. Podczas nadchodzącego posiedzenia Sejmu RP mam nadzieję, że prace nad tą ustawą dobiegną końca. W tej ustawie przewidziano dużą rolę dla samorządu, zarówno gminnego, jak i miejskiego, a także dla jednostek dbających o bezpieczeństwo w tych samorządach – Straży Gminnych i Miejskich. Otrzymacie nowe kompetencje oraz obowiązki, m.in. w zakresie koordynacji działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców
- mówił podczas spotkania wiceprezes Rady Ministrów.
Celem konferencji „Straże Gminne i Miejskie jako element w systemie bezpieczeństwa Państwa” jest podkreślenie istotnej roli straży w systemie bezpieczeństwa kraju oraz ukierunkowanie ich działań na współpracę, wymianę doświadczeń oraz wspólne szkolenia. Konferencja będzie podzielona na cztery panele tematyczne dot. m. in. współdziałania straży z innymi służbami, w tym z Wojskiem Polskim.
- Celem tej konferencji – za którą serdecznie dziękuję, panie prezydencie – jest także pokazanie prawdziwej, wszechstronnej roli straży miejskiej i gminnej oraz integracja różnych służb. Przybyli tu ze mną szefowie kluczowych instytucji wojskowych, w tym zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP, a także żołnierze gotowi do współpracy. Chcemy, aby efektem dzisiejszego spotkania 444 straży gminnych i miejskich było podpisanie oraz wdrożenie listu intencyjnego, który obejmie wspólne szkolenia. Wojsko Polskie, w tym szczególnie Wojska Obrony Terytorialnej, jest gotowe do współdziałania i szkolenia w sytuacjach kryzysowych. Nie chodzi o to, aby straże gminne i miejskie uczestniczyły w działaniach wojennych – od tego jest wojsko. Jednak na drugim froncie, w miastach i mniejszych miejscowościach, gdzie pomoc jest potrzebna, wsparcie wszystkich służb jest niezbędne
- podkreślił wicepremier.
GALERIA >>> Skuteczna obrona wymaga zaangażowania wszystkich instytucji i obywateli