Służba Ojczyźnie to odpowiedzialna decyzja
21.07.2018
- Zgłaszając się do Legii Akademickiej podjęliście decyzję dobrą dla siebie i dla kraju. Realizujecie osobiste marzenia, a zarazem jesteście gotowi do wyrzeczeń w imię polskiej racji stanu. Wasze dojrzałe decyzje zasługują na wielki szacunek – napisał w liście Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej do studentów, którzy 21 lipca złożyli przysięgę wojskową.
W sobotę w 8 miastach w Polsce prawie 1800 studentów, którzy przystąpili do pilotażowego programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Legia Akademicka” złożyło przysięgę wojskową. Wcześniej studenci musieli przejść szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz pozytywnie zdać egzaminy wojskowe.
Podczas uroczystości w Toruniu, gdzie ślubowało ponad 300 studentów, ministra obrony narodowej reprezentował Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON.
Szef MON zwracając się do studentów przypomniał, że historia naszego narodu uczy, iż Polska nigdy nie zawiodła się na swojej młodzieży. W najtrudniejszych chwilach młodzi Polacy okazywali niezłomny patriotyzm. - Jesteście pierwsi, ale za Wami podążają już następni, którym wskazujecie drogę żołnierskiej służby Polsce. Staliście się elementem wielkiej tradycji Legii Akademickiej, która powstała w 1918 roku i zapisała chlubne karty w wojnie polsko-bolszewickiej. Jest rówieśnikiem wolnej Polski, ważną częścią jubileuszu 100-lecia niepodległości, który obchodzimy w poczuciu dumy i refleksji – napisał w liście szef MON.
- Przysięga to ogromne zobowiązanie, ale też ogromny zaszczyt, a dla nas - dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej - to ogromna wartość. W programie Legii Akademickiej dobrowolnie brały udział te uczelnie publiczne, które były tym programem zainteresowane. Zgłosić się mogę ci studenci, którzy widzą się w mundurach. To bardzo dobrze, że jest ich aż tak wielu – mówił podczas uroczystości wiceminister Tomasz Zdzikot.
Pilotażowy program szkolenia „Legia Akademicka” został przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w 2017 roku i skierowany do studentów, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe. Część teoretyczna programu „Legia Akademicka” obejmuje ok. 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbywają się w formie wykładów na temat m.in. realizacji misji Sił Zbrojnych RP, otoczenia międzynarodowego w aspekcie militarnym.
Po zaliczeniu części teoretycznej i złożeniu wniosku student ochotnik otrzymuje kartę powołania na ćwiczenia wojskowe. Jest to część praktyczna programu, realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych, jednostkach szkolnictwa wojskowego oraz ośrodkach szkoleniowych sił zbrojnych. Szkolenie praktyczne odbywa się podczas wakacji, w dwóch turnusach po 6 tygodni. Każdy turnus obejmuje dwa moduły:
- moduł szkolenia podstawowego trwający 21 dni, zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi,
- moduł szkolenia podoficerskiego trwający 21 dni, zakończony egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.