W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Służba w Wojsku Polskim to prestiż i szansa zdobycia nowych umiejętności

09.07.2020

- Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było bardziej liczne, żeby młodzi ludzie swoją przyszłość zawodową wiązali z Wojskiem Polskim. Niezwykle istotne jest tworzenie odpowiednich warunków służby. I tutaj też duża rola Prezydenta RP, Zwierzchnika Sił Zbrojnych do tego, żeby Wojsko Polskie było coraz liczebniejsze, żeby żołnierze byli godnie nagradzani za swoją służbę. Tak też się stało. Zarówno w tym roku, jak i ubiegłym, uposażenia wzrosły. Były to rekordowe wzrosty. Służy to temu, żeby służba w Wojsku Polskim była godnie doceniona przez państwo polskie, gdyż żołnierze Wojska Polskiego stoją na straży naszego bezpieczeństwa – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Giżycku.

W czwartek 9 lipca w Giżycku szef MON spotkał się z uczestnikami akcji rekrutacyjno-promocyjnej w ramach letniej edycji kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

W czwartek 9 lipca w Giżycku szef MON spotkał się z uczestnikami akcji rekrutacyjno-promocyjnej w ramach letniej edycji kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Kampania Ministerstwa Obrony Narodowej „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” ma na celu popularyzowanie służby wojskowej oraz zwiększenie liczebności Wojska Polskiego. To jeden z priorytetów Ministra Obrony Narodowej. 15 czerwca szef MON zainaugurował kolejny etap kampanii. Do końca wakacji w mobilnych punktach rekrutacyjnych na terenie całego kraju z osobami zainteresowanymi służbą w Wojsku Polskim, nauką w liceach wojskowych i wojskowych uczelniach wyższych rozmawiają przedstawiciele Wojskowych Komend Uzupełnień, żołnierze jednostek liniowych oraz podchorążowie.

- Kiedy pięć lat temu prezydent Andrzej Duda obejmował swój urząd Wojsko Polskie liczyło 95 000 żołnierzy. Dziś jest o 1/3 liczebniejsze – o 33 000 żołnierzy więcej służy w Wojsku Polskim. Ten proces trwa, czego dowodem jest dzisiejsze spotkanie tu właśnie w województwie warmińsko-mazurskim i nasza oferta skierowana do wszystkich, żeby zastanowili się, żeby wybrali Wojsko Polskie – mówił podczas spotkania szef MON.

Minister M. Błaszczak przypomniał o szkoleniach przygotowanych przez MON dla osób bezrobotnych. - Po epidemii zdecydowałem o powrocie do ćwiczeń wojskowych. Rozpoczęła się służba przygotowawcza. Wojsko Polskie przygotowało 20 000 miejsc. Przede wszystkim kierowałem tę ofertę do osób, które utraciły pracę w rezultacie epidemii i chciałem podkreślić, że 2/3 z pośród osób, które zgłosiły się zarówno do ćwiczeń rezerwy, jak i do służby przygotowawczej to osoby, które utraciły pracę.  Mam nadzieję, że zwiążą swoją przyszłość na stałe z Wojskiem Polskim. Przypominam, że w przypadku służby przygotowawczej oprócz zakwaterowania i wyżywienia przez miesiąc, kandydat na żołnierza otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 1200zł, potem jest odprawa 2600zł, a w przypadku ćwiczeń rezerwy 3500 zł miesięcznie – przypomniał minister M. Błaszczak.

Dziękując żołnierzom Wojska Polskiego za służbę, szef MON podkreślał, że wstąpienie w szeregi wojska to nie tylko szansa na uzyskanie bardzo ciekawego zawodu, ale również szansa na podniesienie własnych umiejętności. - A że ta służba jest satysfakcjonująca, świadczy o tym fakt, że 83% Polaków ufa żołnierzom Wojska Polskiego – mówił minister.

Szef MON zwrócił uwagę, że jednym z priorytetów dotyczących obronności, obok zwiększania liczebności, jest stała modernizacja Wojska Polskiego. - Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było coraz silniejsze. Żeby spełnić ten cel, służą temu działania związane z modernizacją wyposażenia. W ubiegłym roku 65% zamówień kierowanych przez MON trafiło do polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wczoraj podpisana została kolejna umowa z Fabryką Broni w Radomiu na kupienie kolejnych karabinków MSBS GROT. To jest umowa wieloletnia, więc zmieniliśmy też sposób zamówień, tak żeby osiągnąć nasz cel, jakim jest wyposażenie Wojska Polskiego w polską i nowoczesną broń – podkreślał szef MON.

Minister M. Błaszczak zwrócił także uwagę, że na bezpieczeństwo każdego kraju oprócz siły własnego wojska mają wpływ także relacje sojusznicze. Wojsko Polskie ściśle współpracuje z sojusznikami w ramach NATO, a także rozwija relacje bilateralne. Jak przypomniał minister, obecność wojsk sojuszniczych w Polsce to rezultat Szczytu NATO w Warszawie. - Znajdujemy się w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie  w ramach natowskiego programu eFP stacjonują wojska amerykańskie, brytyjskie, rumuńskie i chorwackie. Jest niezwykle istotne, żeby nasi żołnierze szkolili się wspólnie, żeby zdobywali doświadczenia, żeby także mogli przekazywać własne doświadczenia. To niewątpliwie wzmacnia zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej. To, że w województwie warmińsko-mazurskim w północno-wschodniej Polsce stacjonują wojska sojusznicze to rezultat Szczytu NATO, który odbył się w Warszawie. To niewątpliwie duża zasługa Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, który był gospodarzem tego Szczytu w 2016 roku – powiedział minister M. Błaszczak.

GALERIA-->> Kampania „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” w Giżycku

***

Szef MON zarządził przeprowadzenie reformy systemu rekrutacji  do wojska. Dotychczasowy proces powoływania do służby był zbyt czasochłonny i sformalizowany. Nowe zasady mają wyeliminować biurokratyzację i ułatwić formalności. Będą również nowe możliwości dla aplikujących. Kandydat będzie mógł składać dokumenty elektronicznie za pośrednictwem platformy e-PUAP, a z końcem sierpnia także poprzez powstający, resortowy portal rekrutacji. Kolejnym ułatwieniem dla ochotników będą Wojskowe Centra Rekrutacji, gdzie wszelkie niezbędne formalności będzie można załatwić w krótkim czasie.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}