W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spokrewnieni służbą

Od 2018 roku w akcji honorowego krwiodawstwa pod hasłem „SpoKREWnieni Służbą” biorą udział żołnierze, studenci i pracownicy Wojska Polskiego. Zebrana krew trafia do potrzebujących i chorych w całej Polsce.

Spokrewnieni Służbą

Wojsko Polskie po raz pierwszy udział w akcji „SpoKREWnieni Służbą” wzięło udział w 2018 roku, która odbywała się pod honorowym patronatem ministra obrony narodowej oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji i trwała miesiąc. Funkcjonariusze służb podległych MSWiA i pracownicy cywilni służb oraz żołnierze i pracownicy cywilni Wojska Polskiego oddali 6951 litrów krwi.

W 2019 roku w akcji „SpoKREWnieni Służbą”, która organizowana była z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych żołnierze Wojska Polskiego, pracownicy i podchorążowie oddali ponad 5173 litrów krwi.

W 2020 roku akcja "SpoKREWnieni służbą" rozpoczęła się w marcu.  Ze względu na walkę z pandemią koronawirusa ogólnopolska zbiórka krwi miała szczególne znaczenie.  Wojsko Polskie odpowiedziało na apel m.in. Ministerstwa Zdrowia. Przez cały 2020 r. w ramach akcji Spokrewnieni udało zebrać się 12 660 litrów krwi. Ponad 300 żołnierzy oddało osocze na rzecz chorych na koronawirusa.

W 2021 roku w ramach akcji "SpoKREWnieni służbą" żołnierze i pracownicy Wojska Polskiego oddali 13 787 litrów krwi. Z każdym rokiem wzrasta liczba osób zaangażowanych w akcje. W 2022 roku w ramach akcji "SpoKREWnieni służbą" żołnierze i pracownicy Wojska Polskiego oddali 10 200 litrów krwi, w 2023 roku ponad 12 500 litrów krwi, w 2024 roku było to 12 700 litrów.

W każdej akcji udział biorą żołnierze, studenci i pracownicy Wojska Polskiego, którzy organizują akcje w swoich jednostkach albo oddają krew w regionalnych stacjach krwiodawstwa.