W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stanowimy wspólnotę, która gwarantuje bezpieczeństwo

10.03.2019

– Tworzymy wspólnotę, która jest najsilniejszym sojuszem w historii świata. Stanowimy wspólnotę państw wolnych, która gwarantuje nam wszystkim bezpieczeństwo – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania premierów i ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).

Spotkanie premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji oraz ministrów obrony tych krajów z okazji członkostwa Państw Grupy Wyszehradzkiej w NATO

W niedzielę, 10 marca, w 1. Brygadzie Pancernej w Wesołej odbyło się spotkanie premierów Polski, Węgier, Czech i Słowacji oraz ministrów obrony tych  krajów z okazji członkostwa Państw Grupy Wyszehradzkiej w NATO. W tym roku przypada 20. rocznica wstąpienia Polski, Czech i Węgier do NATO oraz 15. rocznica wstąpienia Słowacji do NATO.

Dziś nie wyobrażamy sobie Sojuszu Północnoatlantyckiego bez naszych państw. Jesteśmy solidarni wobec siebie, stanowimy wspólnotę, która gwarantuje bezpieczeństwo – mówił podczas uroczystości minister Błaszczak. Szef MON podkreślił w swoim wystąpieniu, że po 20 latach od przystąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier, kraje te są już doświadczonymi członkami Sojuszu.

O wartości państw Grupy Wyszehradzkiej w sojuszu NATO mówił w swoim wystąpieniu także premier Mateusz Morawiecki. – W ciągu minionych 20 lat nasze państwa udowodniły, że są wartościowymi członkami NATO, a Sojusz pokazał, że niezmiennie pozostaje gwarantem wspólnego bezpieczeństwa. Jest to możliwe wyłącznie dzięki temu, że wspólnymi siłami dbamy, aby techniczna operacyjność wojskowa była na najwyższym możliwym poziomie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Unia Europejska i NATO są filarami naszego bezpieczeństwa i dobrobytu. Obowiązkiem naszych krajów jest umacnianie sojuszu i poszukiwanie wspólnego języka w kontaktach z naszymi sąsiadami – podkreślał w swoim wystąpieniu premier Słowacji Peter Pellegrini.

Viktor Orban, premier Węgier przypomniał, że NATO powstało po to, aby zapewniać pokój, bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt, najpierw na obszarze atlantyckim, a potem na całym świecie. – Chcemy to zachować i dzisiaj, czyli nie tylko dla siebie, ale chcemy to zabrać również tam, do tych ludzi, którzy teraz żyją w warunkach wojen domowych – dodał premier Orban.

O wstąpieniu do NATO, jako przełomowej decyzji, która wpływa na zwiększenie poziomu  bezpieczeństwa mówił także premier Czech Andrej Babisz. – Przed 20 laty NATO stało się filarem bezpieczeństwa i zdolności obronnych większości państw w Europie Środkowo-Wschodniej. (…) Rozumiemy członkostwo w NATO, że ktoś będzie nas bronił, ale to jest też nasza aktywna odpowiedzialność i współodpowiedzialność za pozostałych. Obowiązek kolektywnej obrony odbieramy bardzo poważnie i nie poddajemy go w wątpliwość – mówił premier Czech.

Spotkanie premierów i ministrów V4 odbyło się w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej, której żołnierze już wkrótce rozpoczną służbę w ramach misji NATO w Afganistanie.

– Żołnierze z 1. Brygady Pancernej już niebawem w ramach polskiego kontyngentu w Afganistanie rozpoczną służbę w misji pod flagą Sojuszu Północnoatlantyckiego. To jest też symbol naszej współpracy, to jest symbol naszej troski o wspólne bezpieczeństwo – przypomniał minister.


Premierzy i ministrowie obrony obejrzeli także prezentację wyszkolenia żołnierzy Wojska Polskiego.
 
***
W tym roku przypada 20. rocznica wstąpienia Polski, Czech i Węgier do NATO oraz 15. rocznica wstąpienia Słowacji do NATO.

Przez 20 lat członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim Polska swoją postawą i zaangażowaniem udowodniła, że jest wiarygodnym i aktywnym sojusznikiem. Siły Zbrojne RP wnoszą wymierny wkład w inicjatywy NATO – takie jak: wzmocniona Wysuniętą Obecność na wschodniej i południowej flance, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) i dostosowana Wysuniętą Obecność, czyli tFP (ang. tailored Forward Presence).   W inicjatywie eFP, Polska odgrywa szczególną rolę. Jest jednym z państw gospodarzy, jest również państwem delegującym swoje siły do jednej z grup. Tworzy na swoim terytorium wielonarodowe dowództwo dywizyjne w Elblągu, które ma zadanie koordynowania działań wszystkich grup eFP.

Siły Zbrojne RP poprzez uczestnictwo w operacjach, misjach i ćwiczeniach sojuszniczych osiągnęły pełną interoperacyjność.

Polska regularnie wydziela dowództwa i pododdziały do Sił Odpowiedzi NATO (tzw. NATO Response Force), gdzie w 2015 dowodziła komponentem sił specjalnych, a w 2016 roku siłami obrony przed bronią masowego rażenia. Polskie kontyngenty wojskowe biorą czynny udział w operacjach NATO (Resolute Support, KFOR), w stałych zespołach okrętowych Sojuszu (obecnie ORP „Kontradmirał X. Czernicki”) oraz w działaniach wspierających bezpośrednio naszych sojuszników, jak Baltic Air Policing.

W Polsce odbywają się największe i najważniejsze ćwiczenia Sojuszu, takie jak „Noble Jump 2015”, „Brilliant Jump 2016”, czy wcześniej „Steadfast Jazz 2013”. Organizowana przez Polaków w cyklu dwuletnim „Anakonda” uzyskała status największego w regionie międzynarodowego ćwiczenia wojsk sojuszniczych i partnerskich.

Inwestycje w kluczową infrastrukturę, powołanie Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy, utworzenie Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód czy Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, a także delegowanie polskich kontyngentów do kluczowych misji i operacji NATO to tylko przykłady rosnącego znaczenia Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim.

W 2016 roku w Warszawie odbył się szczyt NATO. Do Polski przybyli  najwyżsi przedstawiciele państw członkowskich i partnerskich. Szczyt okazał się być jednym z najważniejszych w najnowszej historii Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zdecydowano m.in. o realnym wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie na jej obszarze pododdziałów sojuszniczych, które zwiększają zdolność do natychmiastowej obrony przed jakimkolwiek zagrożeniem.

>>> Galeria - Stanowimy wspólnotę, która gwarantuje bezpieczeństwo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}