Święto Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej
02.10.2020
- Dzisiejsza uroczystości pokazuje, jak bliska jest współpraca wojskowa między wojskiem Polskim, wojskiem Republiki Litewskiej i wojskiem Ukrainy - ta współpraca odbywa się na co dzień. Żołnierze Wojska Polskiego, Litwy i Ukrainy ćwiczą na co dzień, podnoszą swoje umiejętności, współpracują ze sobą - mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w wielonarodowej brygadzie w Lublinie.
W piątek, 2 października br. szef MON, wraz z ministrami obrony Litwy i Ukrainy, uczestniczył w obchodach święta wielonarodowej brygady LITPOLUKRBRIG.
- Istotę współpracy najlepiej oddaje hasło przedstawione przez dowódcę brygady „three nations – one vision”. Rzeczywiście w tym określeniu skupia się zadanie, jakie stoi przed Brygadą, skupia się także zadanie, jakie stoi przed nami - ministrami obrony narodowej. Ta współpraca jest dobra dla bezpieczeństwa naszych państw, ta współpraca przynosi realne, konkretne korzyści - powiedział podczas uroczystości minister.
Podczas wizyty ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy wzięli udział w odprawie z dowództwem brygady. Podczas spotkania szefowie resortów obrony zapoznani zostali z zadaniami jednostki oraz przyszłymi planami dotyczącymi szkoleń, ćwiczeń czy współpracy z innymi jednostkami wojskowymi. Brygada LITPOLUKRBRIG cały czas się rozwija. Jej funkcjonowanie to świetny przykład harmonijnej, szybkiej i efektywnej współpracy trzech narodów. To także przykład rozwoju wspólnych możliwości obronnych.
- Kiedy w 2008 roku Rosja napadła na Gruzję, wtedy prezydenci, naszych trzech państw, ale i nie tylko bo jeszcze pozostałych państw nadbałtyckich, a więc Łotwy i Estonii, wspólnie pojechali do stolicy Gruzji, do Tibilisi. Wówczas śp. prezydent Lech Kaczyński, prezydent Adamkus i prezydent Juszczenko wspólnie i solidarnie wspierali prezydenta Gruzji, mówiąc o tym, że Gruzja została zaatakowana przez Rosję. Śp. prezydent Lech Kaczyński powiedział: dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa nadbałtyckie, a później Polska. Był to bardzo silny, stanowczy manifest przeciwko odradzającemu się imperium rosyjskiemu. Przeciwko atakom na niepodległe państwa - zaznaczył szef MON.
Funkcjonowanie Wielonarodowej Brygady ze sztabem w Lublinie, pokazuje jak owocna jest współpraca między Polską, Litwą i Ukrainą, szczególnie w jej wojskowym wymiarze.
Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że musimy starać się o to, aby wojska naszych państw były jak najsilniejsze, by były jak najlepiej wyćwiczone, żeby jak najlepiej współpracowały z sobą.
- Polska i Litwa są w sojuszu północno-atlantyckim. Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo całej wschodniej flanki NATO. Format z Ukrainą to właśnie ten z którym mamy do czynienia właśnie tu w Lublinie. Żeby nasze kraje były bezpieczne musimy dbać o bezpieczeństwo na co dzień – tak się dzieje w przypadku Polski. O bezpieczeństwie Polski świadczy także fakt podpisania umowy o wzmocnionej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, a więc konsekwentnie budujemy system bezpieczeństwa Polski, system bezpieczeństwa państw wschodniej flanki NATO i system bezpieczeństwa również współpracując z Państwami sąsiednimi – powiedział Mariusz Błaszczak szef MON.
Podczas święta wielonarodowej jednostki minister podziękował oficerom i żołnierzom służącym w brygadzie za zaangażowanie, służbę, a przede wszystkim za szczególną otwartość na codzienną i solidarną współpracę. Następnie minister Mariusz Błaszczak wręczył medale żołnierzom służącym w LITPOLUKRBRIG za szczególne osiągnięcia we współpracy międzynarodowej.
Uczestniczący w obchodach święta brygady Andrij Taran, minister obrony Ukrainy wspomniał, że utworzenie brygady stało się przełomowym wydarzeniem braterskiej współpracy pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą. Szczególne znaczenie ma to dziś, kiedy Federacja Rosyjska prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie. Bezpośrednio po zakończeniu obchodów święta LITPOLUKRBRIG odbyło się spotkanie bilateralne ministrów Polski i Ukrainy.
***
Litewsko-Polska-Ukraińska Brygada (LITPOLUKRBRIG) im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego jest międzynarodową jednostką wojskową, którą tworzą żołnierze trzech państw. Porozumienie o jej utworzeniu podpisano 19 września 2014 roku w Warszawie. Brygada osiągnęła tzw. Wstępną Gotowość Operacyjną i po intensywnym, rocznym szkoleniu, w styczniu 2017 r. osiągnęła tzw. Pełną Gotowość Operacyjną. Siedziba dowództwa i sztabu Brygady zlokalizowana jest w Lublinie (Polska). Bataliony LITPOLUKRBRIG pozostają w gotowości w swoich krajach i są przerzucane w składzie LITPOLUKRBRIG na wypadek gdy zostanie podjęta decyzja o aktywacji Brygady lub jakiegoś jej elementu.
GALERIA >>> Święto Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej