Szef MON gościem Polskiego Radia
09.01.2018
- Naszym priorytetem jest to, że musi zostać przywrócona jedność i niepodległość Ukrainy. Nie możemy aprobować zmieniania granic siłą przez Federację Rosyjską. Federacja Rosyjska nie ma żadnych szczególnych uprawnień w Europie i na świecie, i na taką sytuację Polska się nigdy nie zgodzi. Ukraina jest ważnym, niepodległym państwem, którego interesy muszą być respektowane tak samo jak interesy innych państw - mówił w Polskim Radiu 24 minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
W porannej audycji „24 Pytania” w Polskim Radiu 24, szef MON mówił o bieżących kwestiach związanych z polityką międzynarodową, bezpieczeństwem i obronnością. Szef MON pytany o współpracę z USA powiedział: - Myślę, że dużo istotniejsza jest ocena tych relacji, które rzeczywiście są najlepsze w okresie kilkudziesięciu lat. […] Trzeba sobie zdawać sprawę, jak istotny jest wkład Stanów Zjednoczonych w ochronę flanki wschodniej i trwałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce, co ma fundamentalne, przełomowe i historyczne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i także dla możliwości dokonywania przemian politycznych, społecznych i gospodarczych w Polsce. Proszę sobie przypomnieć sytuację polityczną Polski przez ostatnie kilkadziesiąt lat, zwłaszcza te blisko 30 lat, które minęły od końca lat 80, gdzie element, argument zagrożenia rosyjskiego był bardzo istotnym, fundamentalnym argumentem przeciwko dokonywaniu tych zmian, np. dekomunizacji, etc., etc. Dlatego, że zawsze mówiono, że nie można tego zrobić [ze względu na Rosję].
- Obecność wojsk natowskich, ale przede wszystkim amerykańskich w Polsce, i to trwała obecność, (a dążymy do tego żeby została zwiększona), jest tym elementem bezpieczeństwa i stabilności Polaków, który umożliwia wszelkie zmiany. Tak jak i wzmocnienie armii, czyli poczucie bezpieczeństwa narodowego umożliwia zmiany gospodarcze, społeczne i polityczne. Dlatego nasze relacje mają tak olbrzymie znaczenie. Wzmocnienie flanki wschodniej i wzmocnienie obecności amerykańskiej w Polsce są głównym przedmiotem rozmów polsko – amerykańskich, zgodnie z zaproszeniem ze strony Białego Domu – podkreślał minister w wywiadzie.
- Nasze stosunki są bardzo dobre i Amerykanie chcą z nami rozmawiać na temat bezpieczeństwa flanki wschodniej, bo jesteśmy głównym państwem współdecydującym o tych relacjach. To Polska skupia wszystkie państwa Europy Środkowej wokół sojuszu amerykańskiego i oczywiście współdziałamy w ramach Unii Europejskiej i zwłaszcza w ramach NATO – mówił szef MON.