Szef MON na Bałkanach
02.10.2017
W dniach 1 – 3 października minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywał z wizytą na Bałkanach.
1 – 2 października (niedziela – poniedziałek), Chorwacja
W niedzielę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz minister obrony Chorwacji Damir Krstičević uczestniczyli w jubileuszowej 25 pielgrzymce służb mundurowych w miejscowości Marija Bistrica. W pielgrzymce wzięło udział prawie 3,5 tys. osób – żołnierzy, policjantów, weteranów, pracowników służb mundurowych.
Na spotkaniu z mediami minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podziękował chorwackiej armii za zaangażowanie w te projekty, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. - Chcę podziękować ministrowi obrony Chorwacji, chorwackiemu rządowi i wojsku chorwackiemu, którego oddział od października będzie już brał udział w Batalionowej Grupie Bojowej w Polsce, a więc będzie wzmacniał siłę obronną wschodniej flanki NATO. To dla nas niesłychanie ważne. Ten wkład Chorwatów we wspólną obronę jest niesłychanie istotny.
Jak podkreślił minister Antoni Macierewicz podczas najbliższego spotkania będą toczyły się rozmowy na temat pogłębienia polsko - chorwackiej współpracy. - Będziemy to uszczegóławiali, być może dotyczyć to będzie wspólnego oddziału, być może innego sposobu umocnienia i pogłębienia naszej współpracy ściśle wojskowej.
- Będziemy także rozmawiali o NATO, gdzie w tej chwili zmienia swój kształt i budowany jest nowy system dowodzenia. Będziemy także rozmawiali o dowództwie w Elblągu. Będą też na pewno jutro omawiane zagrożenia dla flanki wschodniej – mówił na spotkaniu szef polskiego MON.
- Chcę podkreślić, że dla Chorwacji Polska jest krajem przyjacielskim i braterskim. Nasza współpraca ma podłoże historyczne. Bardzo się cieszę, że dziś rodzą się nowe inicjatywy. Mamy wspólne punkty odniesienia, pomysły i mam nadzieję, że jutro pogłębimy te tematy. Jesteśmy świadomi, że obraz bezpieczeństwa w Europie się zmienił i jest dla nas bardzo ważne, aby wymienić się doświadczeniami i pomysłami. W najbliższym czasie chorwaccy żołnierze wejdą w skład wielonarodowej grupy bojowej funkcjonującej w Polsce. (…) To wyraz naszej przyjaźni i wsparcia dla Polski. Jutro będziemy rozmawiać o tym, jak tę współpracę pogłębić – dodał minister Damir Krstičević.
W poniedziałek w siedzibie chorwackiego Ministerstwa Obrony w Zagrzebiu odbyło się spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji.
- Polskie siły specjalne będą wspierać budowanie centrum doskonalenia NATO, które ma zostać uruchomione w Chorwacji - powiedział po spotkaniu ministrów szef polskiego resortu obrony Antoni Macierewicz. Minister poinformował także, że oba kraje porozumiały się - co do możliwości współpracy przy remoncie helikopterów. "To ważne przedsięwzięcie zarówno dla Chorwacji jak i Polski - podkreślił minister.
Szef MON Antoni Macierewicz podziękował ministrowi obrony Chorwacji za wysłanie do Polski oddziału wojsk artyleryjskich. Jak mówił, ma on wejść w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.
Chorwacja weszła w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO wzmacniającej wschodnią flankę Sojuszu. Żołnierze chorwaccy dołączają do wielonarodowej Batalionowa Grupa Bojowej NATO, która stacjonuje w Bemowie Piskiem i Orzyszu.
***
2 października (poniedziałek), Czarnogóra
W poniedziałek po południu w Podgoricy odbyły się rozmowy ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z ministrem obrony Predragiem Boškovićem.
- Dziękuję za możliwość przeprowadzenia rozmów z ministrem obrony Czarnogóry. Dziękuję za gotowość udziału czarnogórskiego pododdziału w natowskiej batalionowej grupie bojowej, która jest rozmieszczona w Polsce na wschodniej flance NATO, i która odgrywa dziś fundamentalną rolę w obronie, przeciwdziałaniu, odstraszaniu wobec jakiejkolwiek próby agresji na Polskę i NATO. Bardzo dziękuję za to poświęcenie i wysiłek wojska czarnogórskiego. (…) Dziękuję za waszą determinację - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz po zakończeniu rozmów z ministrem Predragiem Boškovićem.
- Polska jest szczególnie zainteresowana wzmacnianiem sojuszu NATO i z tego względu bardzo cieszymy się, że Czarnogóra jest członkiem NATO, a jej doświadczenia, potencjał i Marynarka będzie wspierała bezpieczeństwo naszych państw – mówił szef MON Antoni Macierewicz.
Jak zaznaczył minister Macierewicz dzisiejsze rozmowy związane były m.in. z polityką międzynarodową, ale też dotyczyły armii i przemysłów obronnych. – Rozmawialiśmy też o inicjatywie, która rodzi się obecnie na kanwie doświadczeń z tego lata, z inicjatywy prezydentów państw Europy Środkowej i została poparta tak zdecydowanie przez prezydenta Trumpa, która dała owoce w postaci konferencji Trójmorza - mówił minister Macierewicz.
- Nie ma wątpliwości, że w dzisiejszym niespokojnym i pełnym niebezpieczeństw i zagrożeń świecie im więcej jest integracji transatlantyckiej, im bardziej porozumiewamy się w tym obszarze europejskim, tym bardziej będziemy odporni na zewnętrzne zagrożenia - powiedział na zakończenie briefingu szef polskiego MON.
3 października (wtorek), Albania
We wtorek w Tiranie odbyły się rozmowy ministrów obrony narodowej Polski - Antoniego Macierewicza i Albanii Olty Xhac¸kiej.
– Mówiliśmy o sprawach najważniejszych dla bezpieczeństwa Europy i dla całej wspólnoty transatlantyckiej i dla całego świata. Podjęliśmy decyzje, które nie tylko wzmacniają naszą współpracę, ale mogą przynieść bardzo wymierne efekty dla całej Europy i regionu Europy Środkowej powiedział po spotkaniu minister Macierewicz. Jak zapewnił szef MON – Polska i polskie wojska, kontyngenty, które są w Kosowie i innych miejscach Bałkanów, będą starały się wspierać wasze wysiłki i będziemy tutaj tak długo, jak długo będzie potrzeba. – Chcę podziękować za udział wojska albańskiego we wzmacnianie wschodniej flanki za udział w grupie bojowej, gdzie na Łotwie ćwiczą wspólnie wojska polskie i albańskie. Współpraca między wojskami, z Kanadyjczykami i innymi przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.
– Jestem przekonany, że bardzo się przyczyni do bezpieczeństwa tworzone przez Albanię Centrum Doskonalenia NATO Foreign Fighters, w którym Polska będzie uczestniczyła i za tą inicjatywę jesteśmy bardzo wdzięczni, podobnie jak za wasz udział w Centrum Doskonalenia Kontrwywiadu NATO w Krakowie. Taka współpraca jest modelowym przykładem jak razem możemy bronić bezpieczeństwa i pokoju Europy. Polska ma pełną świadomość tego, jak kluczową rolę Albania odgrywa dla stabilizacji Bałkanów i powstrzymywania fali terroryzmu - powiedział minister Macierewicz w Tiranie.
Minister Xhacka dziękowała Polsce za wsparcie dla niepodległości Kosowa. Jak powiedziała, obecność polskich sił wojskowych przyczynia się do stabilności całego regionu – Z ministrem Macierewiczem podzielamy opinie, co do obecnych zagrożeń w regionie, który to region stał się coraz mniej przewidywalny i jest narażony na wiele wyzwań szczególnie ze wschodniej flanki, ale również na południowej flanki naszego sojuszu. Zapewniłam pana ministra, że albańskie Siły Zbrojne dalej będą siłami odpowiedzialnymi, wiarygodnymi i będą przyczyniać się do stabilności Sojuszu.
– Wizyta ministra Macierewicza nadaje nowy impuls do współpracy wojskowej, zacieśnia współpracę między naszymi ministerstwami, nasi współpracownicy są w stałym kontakcie i starają się realizować wyznaczone cele. Współpraca jest gwarantem sukcesu naszych, dalszych, wspólnych projektów i to gwarantuje bezpieczeństwo Sojuszu i na świecie - zakończyła minister obrony Albanii.
We wtorek po południu w Sarajewie odbyło się spotkanie ministra Antoniego Macierewicza z minister obrony Bośni i Hercegowiny Mariną Pendeš.
- To dla mnie był zaszczyt odwiedzić Bośnię i Hercegowinę i móc przeprowadzić tę głęboką i istotną rozmowę z panią minister obrony. Jesteśmy pod dużym wrażeniem pracy, jaką pani minister oraz Bośnia i Hercegowina wykonały w ciągu ostatniego czasu nad wypracowaniem zasad współżycia i zaprowadzaniem pokoju i spokoju w tak ważnym miejscu Bałkan i całej Europy. Wiemy jak ważne dla państwa jest uzyskanie mapy drogowej integracji z UE i NATO. Rozumiemy te dążenia i oczywiście je popieramy. (…) Rozmawialiśmy także o współpracy w zakresie przemysłu obronnego i o ewentualnych działaniach ze strony polskiej na rzecz modernizacji armii Bośni i Hercegowiny. Zdajemy sobie sprawę z naturalnych ograniczeń i ograniczonych funduszy jakimi dysponuje BiH, ale nasz przemysł jest gotów współpracować, po to by armia Bośni i Hercegowiny była silna i była sprawna, dolna do wykonywania zadań jakie ma przed sobą. (…) Chcę podziękować za gościnę jaką udziela pani PKW , który pełni tutaj misję pokojową w ramach sił Unii Europejskiej. Za te wyrazy wsparcia i współpracy także miejscowej ludności wobec polskich żołnierzy bardzo dziękuję. Współpraca pomiędzy Kontyngentem a ludnością jest fundamentem powodzenia misji – powiedział po spotkaniu minister Antoni Macierewicz.
Minister Marina Pendeš podczas spotkania z mediami przekazała podziękowania polskiemu ministrowi za poparcie Polski dla integracji europejskiej i euroatlantyckiej Bośni i Hercegowiny i wyraziła przekonanie, że Polska nadal będzie wspierać aspiracje tego kraju. Jak podkreśliła, w ostatnich latach współpraca dwustronna była ograniczona, ale jest szansa, że w 2018 r. uda się podpisać memorandum o współpracy ministerstw obrony obu krajów.
Także we wtorek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odwiedził żołnierzy, którzy pełnią swoją służbę w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR/MTT w Bośni i Hercegowinie. Szef MON spotkał się także z dowództwem unijnej misji. Ministrowi podczas spotkań towarzyszył Dowódca Operacyjny RSZ gen. dyw. Sławomir Wojciechowski.
- Rozmawiałem z dowódcą misji o sytuacji w jakiej pełnicie tę niesłychanie ofiarną, niebezpieczną i wyczerpującą misję. Ta rozmowa powiedziała mi więcej niż wszystkie sprawozdania i raporty. Trzeba tutaj być, żeby zdawać sobie sprawę z niezwykłej złożoności Bośni i Hercegowiny. Trzeba tutaj być, żeby zrozumieć jak wielkie niebezpieczeństwo grozi całym Bałkanom, całej Europie, gdyby wasza misja się nie powiodła, gdyby wasza służba i wysiłek zostały zmarnowane, gdyby się nie udały. Dlatego z podziwem patrzymy ta to, co robicie, na tę służbę. Mamy świadomość, że trzymacie w ręku losy nie tylko Bałkanów, ale tak naprawdę losy Europy. Mamy świadomość jak bardzo potrzebna jest tutaj obecność żołnierzy Unii Europejskiej, jak bardzo jest potrzebna obecność Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Jesteśmy dumni z tego jak tę misję wypełniacie – mówił na spotkaniu z polskimi żołnierzami szef MON.
Spotkanie z żołnierzami było także okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Minister podziękował dowódcom i żołnierzom za dotychczasową służbę, podkreślając jej wagę dla kształtowania bezpieczeństwa nie tylko w regionie, ale całej Europie. - Nie ma słów podziękowania za waszą służbę i wasze poświęcenie. Nie tylko armia, nie tylko Ministerstwo Obrony Narodowej, nie tylko dowództwo, ale wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa, które wam grozi i z wagi waszej misji, którą realizujecie. Te odznaczenia, które miałem zaszczyt wręczyć są tylko skromnym wyrazem szacunku i podziękowania za to, co tutaj robicie.
- Chcę też powiedzieć, że po głębokiej analizie, po przyjrzeniu się sytuacji (…) wiem, że ta misja musi być kontynuowana. Wycofanie się z niej byłoby zmarnowaniem całego, wieloletniego wysiłku. A to oznacza, że musicie tu trwać. A to oznacza, że ta misja musi być przez was dalej realizowana. Mam świadomość, co to dla was i jaki wysiłek oznacza to dla polskiej armii. Ale będziemy to robili, bo Europa, Polska i Bałkany muszą być bezpieczne. A wy jesteście w oku tego cyklonu, który na szczęście jeszcze się nie rozpoczął się. Nie rozpoczął się, bo wy tutaj jesteście. I za to wam serdecznie dziękuję – mówił minister Macierewicz.
Zdjęcia (7)
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.10.2017 14:51 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 02.10.2017 14:51 administrator gov.pl