Szef MON w Finlandii
27.09.2017
– Szerokość zagadnień, które obejmuje umowa ramowa o współpracy wskazuje na główne zagrożenia i główne niebezpieczeństwa, które dzisiaj stoją przed Finlandią, Polską, wschodnią flanką i całą Europą – powiedział minister Macierewicz w Helsinkach.
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył 27 września 2017 roku oficjalną wizytę w Finlandii, gdzie spotkał się z ministrem obrony Finlandii Jussi Niinistö oraz z szefem obrony Finlandii gen. Jarmo Lindbergiem.
Ministrowie omówili dwustronne relacje w sferze wojskowej, współpracę przemysłów zbrojeniowych, a także sytuację bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego i doświadczenia z tworzenia obrony terytorialnej w obu krajach.
Szefowie resortów obu krajów podpisali umowę ramową o współpracy. To ramowe porozumienie zakłada współpracę wobec zagrożeń hybrydowych i w cyberprzestrzeni, a także wymianę informacji i współpracę technologiczną.
– Ramowa umowa jest bardzo szeroka, zastępująca poprzednie ograniczone porozumienie i uwzgledniająca przede wszystkim wyniki szczytu NATO i prac prowadzonych wspólnym wysiłkiem obronnym w Unii Europejskiej, dlatego szczególnie podkreśla się w niej współpracę wobec zagrożeń hybrydowych, w przestrzeni cybernetycznej, wymiany informacji i współpracy technologicznej i zacieśniania bezpośredniej wymiany informacji w ramach obrony terytorialnej i innych wspólnych działań związanych z narastającym zagrożeniem, które oba kraje odczuwają bardzo intensywnie. W ramach umowy mówi się również wyraźnie o polityce morskiej, ponieważ kwestia Bałtyku i zagrożeń dla strony fińskiej są szczególnie istotne i dla Polski również – podkreślił szef MON.
Jednym z tematów podejmowanych podczas rozmów były sprawy związane z z obroną terytorialną. - To jest kraj, który ma chyba najszerzej rozwinięty system obrony terytorialnej, najbardziej zakorzeniony w państwowo-narodowym systemie kształtowana ducha obronnego narodu fińskiego i armii fińskiej – mówił szef MON.
Minister Macierewicz podziękował za zrozumienie ze strony Finlandii dla dążenia do zacieśnienia współpracy wojskowej w ramach UE:
– Rzecz dotyczy przede wszystkim tej przestrzeni, którą nazywamy trwałą współpracą strukturalną i która musi być i będzie szczególnie nastawiona na rozwój zdolności obronnych poszczególnych krajów oraz na takie działanie, które nie może być alternatywne wobec NATO, ale musi być komplementarne wobec systemu dającego gwarancje bezpieczeństwa Polsce i całej Europie. (...) Jestem szczególnie wdzięczny i pragnę podziękować panu ministrowi za zrozumienie naszego spojrzenia na współpracę wojskową krajów UE i jej miejsce w systemie obrony całego Zachodu oraz jej rolę w relacji do systemu obronne go NATO, ze szczególnym uwzględnieniem USA.
Szef fińskiego resortu obrony stwierdził, że zarówno Polska, jak i Finlandia ze względu na swoje położenie nad Bałtykiem muszą zmierzyć się z podobnymi wyzwaniami w sferze polityki bezpieczeństwa:
– Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby nasze siły zbrojne były dobrze wyposażone, ale też żeby dobrze współpracowały ze sobą – zadeklarował minister Niinistö.
Minister Macierewicz odwiedził helsiński cmentarz Hietaniemi, gdzie złożył kwiaty przy Krzyżu Bohaterów oraz na grobie marszałka Finlandii Carla Gustafa Emila Mannerheima (1867-1951).
Podczas wizyty w Helsinkach szef MON spotkał się również z kierownictwem firmy Patria, licencjodawcy produkowanego w Siemianowicach Śląskich polskiego kołowego transportera opancerzonego Rosomak.
– Mówiliśmy o rozszerzeniu współpracy, o nowych modelach KTO Rosomak, o modernizacji i modyfikacji tych modeli , które teraz są produkowane. Te propozycje, które przedstawiła strona fińska są bardzo interesujące zarówno z technicznego, jak i biznesowego punktu widzenia. Mówimy o takich działaniach, które pozwolą także eksportować te nowe wozy bojowe, jeśliby te modyfikacje powstały. Będzie więcej pracy dla polskich pracowników, ale też będzie to dużo nowocześniejszy sprzęt mogący rywalizować z wszystkimi innymi które są na rynku. Zaletą tego rozwiązania jest to, że będzie się działo się to w ramach obecnej umowy, która obowiązuje do 2050 roku i nie będzie wymagało żadnych nowych porozumień zasadniczych tylko uszczegółowień dotychczasowej umowy – podsumował rozmowy minister Macierewicz.
Zdjęcia (4)
- Ostatnia modyfikacja:
- 27.09.2017 05:00 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 27.09.2017 05:00 administrator gov.pl