W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef MON w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli

Szef MON w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli
2024-10-17 
2024-10-18 

, Bruksela 
  • KIEDY

    17 października 2024 (czwartek) - 18 października 2024 (piątek)

    DODAJ DO KALENDARZA
  • GDZIE

    Bruksela

W dniach 17-18 października br. Pan Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier - minister obrony narodowej będzie uczestniczył w Brukseli spotkaniu ministrów obrony państw NATO.

gov-info

Spotkanie służyć będzie omówieniu bieżących i potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa regionalnego, ze szczególnym uwzględnieniem trwającej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, a także globalnego, z udziałem partnerów z regionu Indo-Pacyfiku. Podsumowane zostaną także dotychczasowe osiągnięcia Sojuszu w ich zwalczaniu.

W formacie Rady NATO–Ukraina ministrowie obrony omówią możliwości dalszego wspierania ukraińskiego wysiłku obronnego m.in. w ramach Wspólnego Centrum Analiz, Szkoleń i Edukacji NATO-Ukraina (Joint Analysis, Training and Education Centre, JATEC) oraz Działań NATO na rzecz Wsparcia i Szkolenia dla Ukrainy (NATO Support, Assistance and Training – Ukraine, NSATU).

Dwudniowe posiedzenie w formacie sojuszniczym zamknie sesja Rady Północnoatlantyckiej nt. odstraszania i obrony. Podsumowane zostaną na niej kluczowe dla Polski kwestie związane z budową zdolności koniecznych dla obrony kolektywnej w naszym regionie, takich jak: logistyka, rozwój zdolności, obrona powietrzna i przeciwrakietowa, zwiększenie gotowości sił.

Przed sesją ministrów obrony NATO,  odbędzie się posiedzenie uczestników Globalnej Koalicji przeciwko tzw. państwu islamskiemu. Służyć ono będzie podsumowaniu 10 lat działań koalicji oraz zaplanowaniu przyszłych działań na rzecz zwalczania tzw. państwa islamskiego.

Odbędzie się także osobne spotkanie ministrów obrony Polski i Państw Bałtyckich poświęcone przyszłości obrony europejskiej, współpracy NATO i UE, w tym na rzecz Ukrainy oraz współpracy w zakresie ochrony granic.

Na  marginesie sesji, polski  wicepremier - minister obrony narodowej weźmie również udział w serii spotkań o charakterze bilateralnym z odpowiednikami z Litwy, Łotwy, Francji,  Włoch, Albanii, Luksemburga, a także ministrem ds. przemysłu obronnego Australii.

Wicepremier Kosiniak -Kamysz podpisze dwa listy intencyjne z państwami sojuszniczymi :

1) w sprawie przystąpienia, jako jeden z pierwszych krajów, do inicjatywy DIAMOND (Delivering Integrated Air and Missile Operational Networked Defence), która zakłada zwiększenie interoperacyjności, wspólne szkolenia i wsparcie europejskiego przemysłu obronnego w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

2) w sprawie przystąpienia do inicjatywy szkolenia w symulowanym środowisku sieciowym (Distributed Synthetic Training), która pozwoli na wzmocnienie zdolności polskich sił zbrojnych oraz Sojuszu do realizacji zaawansowanych treningów i ćwiczeń z użyciem najnowszych rozwiązań technicznych. Umożliwienie prowadzenia treningów i ćwiczeń w przestrzeni symulowanej nie zastąpi klasycznych ćwiczeń z wojskami, ale będzie stanowić komplementarny element przygotowania sił zbrojnych do realizacji zadań w zakresie odstraszania i obrony.

Bliższych informacji udziela Dagmara Jarosławska, Centrum Operacyjne MON, tel. +48 601 388 988.

 

{"register":{"columns":[]}}