W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szpitale wojskowe korzystają z najnowocześniejszych technologii

02.12.2024

- Budujemy wojska medyczne, budujemy komponent wojsk medycznych. Żeby to było możliwe, szpitale wojskowe, kadra, pracownicy, oficerowie i wszyscy żołnierze, którzy służą w Wojskowej Służbie Zdrowia, muszą być jak najlepiej przygotowani. Sprzęt musi być najwyższej jakości, przygotowanie do działań militarnych i pozamilitarnych w każdej godzinie i o każdej porze. Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze – powiedział wicepremier W. Kosiniak – Kamysz podczas otwarcia nowej pracowni tomograficznej w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie.

2 grudnia 2024 r. w Krakowie, Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier-minister obrony narodowej wziął udział w otwarciu nowej pracowni tomograficznej w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką. Fot. Krzysztof Niedziela/CO MON

2 grudnia br. w Krakowie Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier-minister obrony narodowej, wziął udział w otwarciu nowej pracowni tomograficznej w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką. 

Ta dynamicznie rozwijająca się placówka medyczna stawia na inwestycje w personel, sprzęt oraz infrastrukturę, co pozwala na wprowadzanie innowacyjnych metod leczenia. Dzięki czynionym inwestycjom w zaawansowane wyposażenie, szpital może korzystać z najnowocześniejszego sprzętu, który znacząco zwiększa efektywność zabiegów medycznych.

Jak zaznaczył szef MON wojskowa służba zdrowia niesie pomoc nie tylko żołnierzom, ale wszystkim Polakom. Wśród najlepiej rozwijających się placówek medycznych jest m.in. Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie czy 5. Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie. 

- Wojskowa Służba Zdrowia jest ważnym elementem działania naszego resortu, dlatego postanowiliśmy z prawdziwego zdarzenia stworzyć program cyfryzacji, robotyki, gdzie będą implementowane najnowocześniejsze dokonania nauki. (…) Za mną robot Da Vinci najnowszej generacji, który będzie służył w Wojsku Polskim i będzie służył mieszkańcom Małopolski, całego kraju, którzy będą tutaj przyjeżdżać na operacje najbardziej precyzyjne, najbardziej dokładne. I Kraków nie jest jedynym ośrodkiem, który w najbliższych dniach uzyska robota da Vinci. Do tego dochodzi szpital wojskowy we Wrocławiu, w Szczecinie, w Bydgoszczy. Wojskowy Instytut Medyczny już może poszczycić się tym sprzętem i dokonywanymi operacjami.(…) To pokazuje, że w całej Polsce, tam gdzie są szpitale wojskowe, są najnowocześniejsze technologie. Program robotyki w Wojskowej Służbie Zdrowia to jest wydatek około 55 milionów złotych. Sama dotacja tutaj, do szpitala krakowskiego, to jest około 15 milionów złotych. Takich działań będzie więcej. Budujemy nowy szpital w Krakowie, inwestujemy we wszystkie nasze placówki ochrony zdrowia

– podkreślał szef MON.

Szef MON przypomniał o pomocy, którą nieśli wojskowi medycy na terenach powodziowych, a także na wschodzie Polski, gdzie prowadzona jest operacja Bezpieczne Podlasie. 

- Wojsko idzie z pomocą. W operacji Feniks dla tych, którzy są dotknięci powodzią, w Bezpiecznym Podlasiu, żeby chronić naszą granicę państwową i każdego dnia w naszych miejscowościach po to, żeby choćby udzielać pomocy medycznej najlepszych standardów. (…) Szpital polowy rozwinięty w Nysie uratował życie i zdrowie wielu osób. Gdy szpital powiatowy został zalany, w trybie pilnym podjęliśmy decyzję o rozwinięciu szpitala polowego, który przez wiele tygodni służył mieszkańcom. Dziękuję szczególnie pracownikom szpitala we Wrocławiu za takie podejście i szpitala uzdrowiskowego również na Dolnym Śląsku, który przyjął nie tylko pacjentów, ale przyjął przede wszystkim osoby poszkodowane przez powódź, gdzie znalazły schronienie. To jest to pozamilitarne działanie, które jest niezwykle ważne

– mówił szef MON.

W bieżącym roku, dzięki dotacjom miejskim, szpital w Krakowie wzbogacił się o mobilne rejestratory funkcji życiowych, które zapewniają szybkie i dokładne pomiary podstawowych parametrów życiowych pacjentów. Co ważne, zarejestrowane dane mogą być automatycznie zapisywane w elektronicznej karcie pacjenta, co umożliwia natychmiastowe podejmowanie trafnych decyzji klinicznych. Nowy budynek szpitala, który będzie obejmował dziewięć nowoczesnych sal operacyjnych, w tym jedną hybrydową z angiografem, ma być gotowy do końca 2026 roku. Całość inwestycji to ponad 27 tysięcy m² przestrzeni, w pięciu kondygnacjach, z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i medycznymi.

>>> GALERIA - Prezentacja najnowocześniejszego sprzętu medycznego w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}