To Wy, Żołnierze Wojska Polskiego tworzycie NATO!
09.03.2019
- To 20 dobrych lat, to 20 lat, w których Polska się rozwijała, w których rozwijało się też Wojsko Polskie. Bardzo dziękuję Wam, że mogę razem z Wami świętować 20-lecie przystąpienia Polski do NATO. Jestem z tego dumny. Jako minister obrony narodowej, jako Polak jestem dumny z żołnierzy Wojska Polskiego - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas pikniku pod hasłem „20 lat Polski w NATO”.
W sobotę 9 marca br. w całej Polsce odbyły się pikniki zorganizowane z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Na jednym z nich, w Mińsku Mazowieckim obecny był szef MON Mariusz Błaszczak.
Podczas przemówienia minister podziękował żołnierzom za ich zaangażowanie i codzienną służbę, także poza granicami kraju w ramach misji Sojuszu Północnoatlantyckiego.
- Dziękuję Wam za wasze zaangażowanie, za Wasze poświęcenie i profesjonalizm. (…) Jestem dumny z tego, że nadzoruję tak wspaniałą formację – mówił minister.
Mariusz Błaszczak przypomniał, że przez 20 lat Wojsko Polskie było aktywne w tworzeniu struktur bezpieczeństwa NATO, że uczestniczyło w wielu misjach wojskowych. Szef MON wspomniał także o żołnierzach, którzy polegli na misjach poza granicami kraju.
- Pamiętamy o nich, modlimy się za nich. To byli bohaterowie. Pamiętamy, że oddali życie za Polskę, bo służba na misji to służba za Polskę - podkreślił.
- Przełomowe w historii Polski były wydarzenia z 2016 roku, a więc szczyt NATO w Warszawie. To wtedy, w wyniku podjętych podczas Szczytu decyzji, w Polsce stacjonują wojska sojusznicze, stacjonują wojska amerykańskie, wojska brytyjskie, rumuńskie i chorwackie. Dziękujemy Wam za obecność na ziemi polskiej - powiedział minister Błaszczak.
Podczas spotkania minister podziękował szeregowemu Tomaszowi Wolakowi, który zachował się jak prawdziwy bohater podczas ataku nożownika w jednej z galerii handlowych w Szczecinie. Nie bacząc na niebezpieczeństwo obezwładnił przestępcę, udzielił pomocy poszkodowanym. Szef MON wspomniał także o dokonaniach polskich cyberżołnierzy i pracownicy resortu, którzy kolejny już raz wygrali NATOwski maraton programowania – Hackathon.
W spotkaniu uczestniczyli także żołnierze z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, którzy już w czerwcu wyjadą na misję do Afganistanu oraz żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej, którzy uczestniczą w misjach już od 20 lat.
Szef MON odniósł się także do zapowiedzi zakupu myśliwców piątej generacji. - Polscy żołnierze powinni dysponować najnowocześniejszym sprzętem, a nie postsowieckim. Zależy nam na tym, żeby przeciwnik wiedział, że jeśli zaatakuje Polskę, to spotka się ze stanowczą i skuteczną odpowiedzią – podkreślił.
Podczas spotkania w Mińsku Mazowieckim minister Błaszczak zapowiedział, że 3 maja w Warszawie odbędzie się defilada z okazji 20-lecia członkostwa Polski w NATO i 15-lecia członkostwa w Unii Europejskiej.
- Już dziś serdecznie wszystkich zapraszam do Warszawy, żeby podziwiać żołnierzy Wojska Polskiego, żeby porozmawiać z żołnierzami, żeby poczuć się dumnym z tego, że żołnierze Wojska Polskiego stoją na straży naszego bezpieczeństwa - mówił minister Błaszczak.
Przebywając w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego minister odwiedził stoiska wystawione m. in. przez jednostki i uczelnie wojskowe, a następnie wspólnie z uczestnikami pikniku obejrzał pokaz dynamiczny wyszkolenia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.
Na piknikach zorganizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w 20 jednostkach wojskowych w całym kraju, Polacy wspólnie z żołnierzami Wojska Polskiego i armii sojuszniczych świętowali okrągłą rocznicę wejścia naszego kraju do najpotężniejszego na świecie sojuszu militarnego. Punktualnie o godz. 13.00 na wszystkich piknikach odbyło się ceremonialne podniesienie Flagi RP oraz NATO, a następnie odegrano hymny Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Pikniki odbyły się w formule tzw. „otwartych koszar”, odwiedzający mogli swobodnie zwiedzać jednostki wojskowej, zobaczyć uzbrojenie i wyposażenie oraz porozmawiać z żołnierzami. W Mińsku Mazowieckim do wstąpienia do zawodowej służby wojskowej zachęcała szer. Sofia Ennaoui, polska lekkoatletka, srebrna medalistka z Glasgow.
Chętni mieli okazję podzielić się darem życia, oddając krew w przygotowanych na piknikach ambulansach.
Na wszystkich czekał również poczęstunek, najlepsza grochówka przygotowana przez wojskowych kucharzy.
***
W ciągu 20 lat Polska pokonała długą drogę, stając się jednym z liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przez ten czas zmieniły się również Siły Zbrojne i sposób ich postrzegania przez społeczeństwo. Armię nie tylko uzawodowiono, ale również zmodernizowano i dostosowano do standardów NATO. Nasze Wojsko dysponuje potencjałem i zdolnościami znacznie przewyższającymi te z którymi zaczynaliśmy nasze starania o przyjęcie do Sojuszu. Stary sprzęt poradziecki zastąpiono nowoczesnymi rozwiązaniami na miarę możliwości i potrzeb dużego europejskiego państwa. Konsekwentnie wzmacniamy potencjał Sił Zbrojnych. Żołnierze to doskonale przygotowani profesjonaliści, świadomi swoich możliwości i roli jaką pełnią w służbie Ojczyźnie.
W lipcu 2016 roku w trakcie Szczytu NATO w Warszawie podjęto istotne dla bezpieczeństwa Polski i regionu postanowienia. Jednym z najważniejszych stał się fakt stacjonowania w Polsce wojsk sojuszniczych oraz rozmieszczenia struktur dowódczych NATO i USA na terytorium Polski.
Siły Zbrojne RP wnoszą wymierny wkład w inicjatywy NATO wzmocnionej Wysuniętej Obecności na wschodniej i południowej flance, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) i dostosowanej Wysuniętej Obecności, czyli tFP (ang. tailored Forward Presence).
W inicjatywie eFP, Polska odgrywa szczególną rolę. Jest jednym z państw gospodarzy, jest również państwem delegującym swoje siły do jednej z grup, a także tworzy na swoim terytorium wielonarodowe dowództwo dywizyjne w Elblągu, które ma zadanie koordynowania działań wszystkich grup eFP.