W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim rozstrzygnięty

26.02.2021

- Poznaliśmy mistrzów ekstraklasy wojskowej. Serdecznie gratuluję Wam zdobycia tych tytułów. Odznaczyliście się dogłębną wiedzą na temat wojska, jest to przedsionek do służby wojskowej. Jestem dumny, że tak podchodzicie do swoich obowiązków, że swoją przyszłość wiążecie ze służbą Polsce, służbą w mundurze żołnierza Wojska Polskiego – Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej pogratulował finalistom pierwszego Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim „Ekstraklasa Wojskowa”.

WK5_5834_Slider_1280

W piątek, 26 lutego br. w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie odbył się finał Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim „Ekstraklasa Wojskowa”, podczas którego szef MON wręczył laureatom nagrody.

"EkstraKLASA Wojskowa" to turniej adresowany do uczniów klas o profilu wojskowym, uczących się w szkołach prowadzących „Oddziały Przygotowania Wojskowego” i „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”. To programy edukacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej, koordynowane przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Minister M. Błaszczak podkreślił, że od przyszłego roku szkolnego rozpoczyna się również działalność klas w ramach CYBER.MIL. - Chcielibyśmy, aby ambitna młodzież zainteresowana informatyką związała swoją przyszłość później z Wojskiem Polskim - dodał.

W półfinałach „Ekstraklasy Wojskowej” spotkały się: Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach, które zmierzyło się z II LO im. C. K. Norwida w Stargardzie oraz Liceum Ogólnokształcące w Rybniku ZDZ w Katowicach, które rywalizowało z Zespołem Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu. Półfinaliści pokonali blisko 100 szkół, które zgłosiły się do turnieju i 300 uczniów je reprezentujących. Uczestnicy w kolejnych etapach rozwiązywali test obejmujący obszerną wiedzę wojskową za pośrednictwem platformy e-learningowej. - To bardzo dobra wiadomość, że odznaczacie się wiedzą – dogłębną wiedzą – na temat Wojska Polskiego. Życzę dalszych sukcesów jeśli chodzi o starania związane z waszą przyszłością naukową. Bardzo serdecznie wam gratuluję i dziękuję za uczestniczenie w tym konkursie - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Turniej miał charakter wieloetapowy. Najlepszym okazał się Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach. Zwycięzca Turnieju został mistrzem Ekstraklasy Wojskowej i otrzymał puchar przechodni. Będzie się nim cieszyć przez cały 2021 rok, do czasu wyłonienia nowego mistrza. 

***

W Turnieju udział wzięli uczestnicy programów adresowanych przez MON do uczniów klas wojskowych, a koordynowanych przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. To działający od 2017 roku pilotażowy program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”. W bieżącym roku szkolnym ruszyła jego IV edycja. Uczniowie w ciągu trzech semestrów nauki szkolnej w ramach przedmiotu „Edukacja wojskowa” odbywają łącznie 185 godzin lekcyjnych, w tym 45 teoretycznych i 140 praktycznych. Mogą liczyć m.in. na odbycie skróconej służby przygotowawczej, która kończy się egzaminem i uzyskaniem specjalności wojskowej. Po jego zdaniu mogą ubiegać się o przyjęcie do służby wojskowej. Mogą też liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe.

Drugi, to uruchomiony w bieżącym roku szkolnym , program Oddziały Przygotowania Wojskowego. Nauczanie wojskowe w OPW obejmuje szkolenie zasadnicze w klasach I–III liceum i klasach I–IV technikum, w trakcie którego są realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz obóz szkoleniowy w klasie IV liceum i klasie V technikum. Minimalna liczba zajęć realizowanych w ramach programu w obu typach szkół to 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych. Są one przeprowadzane zarówno w szkole jak i w „patronackiej” jednostce wojskowej. Liczba uczniów w oddziale przygotowania wojskowego w danym roku szkolnym wynosi nie więcej niż 30. 

Łącznie w obu programach uczestniczy 10 921 uczniów uczących się 440 klasach ze 185 szkół w całej Polsce. MON oferuje nie tylko wsparcie merytoryczne, realizowane również w oparciu o „patronackie” jednostki wojskowe, ale również finansowe – dotacja obejmująca 80 procent może być przeznaczona na zakup wyposażenia lub stroju ucznia. Po zakończeniu edukacji, chętni absolwenci mogą odbyć skróconą służby przygotowawczą, a po jej ukończeniu mają możliwość zostania żołnierzem. 
Galeria ->>> Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim rozstrzygnięty

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}