W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ustawa degradacyjna to akt sprawiedliwości

01.03.2018

- Jest to akt sprawiedliwości, na który czekaliśmy wszyscy bardzo długo – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak po przyjęciu przez Radę Ministrów tzw. "Ustawy degradacyjnej”. - Możemy powiedzieć, że – jak się wtedy mówiło – wrona orła nie pokona i rzeczywiście orzeł zwyciężył – dodał szef MON.

logo_monns

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych rząd przyjął projekt ustawy pozwalający na pozbawienie stopnia wojskowego osób, które w imię totalitarnej ideologii komunistycznej kierowały armię przeciwko własnemu narodowi, używały wojska do ograniczania lub pozbawiania jednostek podstawowych praw oraz dokonywały prześladowań ze względu na pochodzenie i przekonania religijne.

Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, projekt ściśle definiuje katalog osób, które są odpowiedzialne za zło popełnione od czasów drugiej wojny światowej wobec polskich patriotów. „Marzeniem naszego pokolenia było to, aby przywrócić sprawiedliwość na początku okresu transformacji. Jednak dopiero dziś staje się to możliwe” – powiedział szef rządu. „To opowiedzenie się po stronie ofiar, a przeciwko złu” – dodał premier.

Projekt obejmie m.in. wszystkich członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, którzy stracą stopień wojskowy z mocy prawa.Obejmie to zatem m.in. generałów: Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.

Zgodnie z przepisami, stopni wojskowych pozbawione zostaną także osoby, które z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej lub żołnierze rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu:

  • pełniąc funkcje służbowe lub zajmując stanowiska dowódcze kierowali działaniami mającymi na celu zwalczanie polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1943 – 1956 albo uczestnicząc w tym okresie w zwalczaniu polskiego podziemia niepodległościowego  dokonywali drastycznych czynów;
  • wydając rozkazy użycia broni palnej wobec ludności cywilnej;
  • będąc sędzią lub prokuratorem w organach wojskowej służby sprawiedliwości lub  
    w jednostkach podległych oskarżali albo wydawali wyroki wobec żołnierzy i osób cywilnych ze względu na działalność na rzecz niepodległości i suwerenności Polski;
  • będąc w stopniach wojskowych generałów, pełniąc funkcje służbowe inicjowali lub dopuszczali się prześladowań żołnierzy ze względu na religię i pochodzenie.

Zgodnie z projektem, pozbawianie stopnia wojskowego będzie następowało w postanowieniu wydawanym przez ministra obrony narodowej.Postanowieniew sprawie pozbawienia stopnia marszałka Polski, generałów i admirałów szef MON będzie wydawał za zgodą Prezydenta RP. Pozbawienie stopnia wojskowego będzie możliwe nawet pośmiertnie. Ustawa nie obejmie żołnierzy czynnych zawodowo.

***

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 67 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość". Rocznica tej zbrodni obchodzona jest od 2011 r. jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Inicjatorem Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był prezydent Lech Kaczyński.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}