W kierunku nowoczesnej Marynarki Wojennej
29.12.2017
W 2017 r. zawarto 250 umów związanych z modernizacją techniczną, z czego ok. 122 mln zł przeznaczono na technikę morską. Polska musi posiadać zdolności obronne na Bałtyku, dlatego w ciągu ostatnich 2 lat w grupie największych kontraktów, których realizacja zwiększa potencjał Sił Zbrojnych znalazły się m.in. umowy na pozyskanie jednostek pływających pn. HOLOWNIK, RATOWNIK i KORMORAN II.
28 listopada br. uroczyście podniesiono banderę na najnowocześniejszym okręcie Marynarki Wojennej ORP „Kormoran” - niszczycielu min, który trafił do 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Zaprojektowany i zbudowany został przez Konsorcjum, którego trzon tworzą gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. oraz gdyński Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. Do jego głównych zadań należeć będą poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Kormoran jest dzisiaj jednym z największych niszczycieli min w NATO, najbardziej technologicznie zaawansowaną jednostką i zarazem wizytówką polskiego przemysłu okrętowego.
27 grudnia br. podpisana została umowa na dostawę dwóch nowoczesnych niszczycieli min wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego oraz jednego okrętu ratowniczego, z opcją zamówienia drugiego.
W ramach kolejnych inwestycji realizowana jest modernizacja na kwotę ok 90 mln. zł. okrętów: transportowo-minowego ORP „Lublin” przez Stocznię GRYFIA oraz okrętów ORP „Drużno” i ORP „Hańcza” przez Stocznię NAUTA.
Dzięki działaniom MON udało się wzmocnić pozycję Polskiej Grupy Zbrojeniowej co pozwoliło m.in. uratować Stocznię Marynarki Wojennej. Od 1 stycznia 2018 roku stocznia wejdzie w skład Grupy Zbrojeniowej, dodatkowo do polskich stoczni, dzięki niedawno zawartym kontraktom zostanie skierowanych w najbliższych latach ponad 2 mld PLN.
W najbliższym okresie zostanie wybrany partner, z którym Polska zbuduje, co najmniej trzy okręty podwodne w programie ORKA.
Dodatkowo w 2017 roku Marynarka Wojenna otrzymała pięć zmodernizowanych śmigłowców ratowniczych W-3WARM ANAKONDA, a trzy następne mają być dostarczone w 2018 roku. Zmodernizowane Anakondy wyposażono między innymi w cyfrowy system sterowania silnikami FADEC - ang. Full Authority Digital Engines Control (w miejsce analogowego), nowe wyposażenie ratownicze oraz nowe kamery termowizyjne sprzężone z reflektorami - tzw. szperaczami. Wszystkie śmigłowce wyposażone są również w system automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS, który znacznie usprawnia prowadzenie ewakuacji poszkodowanych z pokładów statków.
Wzmocnienie potencjału obronnego Polski w rejonie Morza Bałtyckiego jest absolutną koniecznością. Marynarka Wojenna i jej okręty mają pełnić ważną rolę w polskim systemie antydostępowym. Celem utrzymania takich zdolności jest pozyskanie nowoczesnych okrętów pozyskanych w ramach procedowanych programów modernizacyjnych.
Zdjęcia (1)
- Ostatnia modyfikacja:
- 29.12.2017 14:39 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 29.12.2017 14:39 administrator gov.pl