W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

We Wrocławiu o 25 latach Polski w NATO

16.10.2024

Rola NATO w systemie bezpieczeństwa oraz Polska droga do Sojuszu Północnoatlantyckiego – to główne tematy konferencji „25 lat Polski w NATO”, która odbyła się w 4 Regionalnej Bazy Logistycznej z udziałem wiceministra Stanisława Wziątka.

W siedzibie. 4 Regionalnej Bazy Logistycznej odbyła się konferencja „25 lat Polski w NATO”.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja imienia Jerzego Szmajdzińskiego oraz Akademia Wojsk Lądowych. Do dyskusji o Sojuszu zaproszono m. in. byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego - przewodniczącego Rady Fundacji im. J. Szmajdzińskiego, ambasadora dr Piotra Ogrodzińskiego - prezesa Zarządu Konfederacji Ambasadorów RP oraz rektora Akademii Wojsk Lądowych gen. broni w st. spocz. dr Marka Tomaszyckiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także przedstawiciele jednostek, uczelni i instytucji wojskowych oraz władzy samorządowych, a także uczniowie klas mundurowych.

Podczas spotkania, za starania podjęte na rzecz akcesji Polski do NATO, pamiątkową statuetkę z rąk podsekretarza stanu w MON Stanisława Wziątka odebrał były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. 

- W tamtym okresie ścierały się różne koncepcje zapewnienia Polsce bezpieczeństwa. Na szczęście zwyciężył pogląd o potrzebie wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego (…) Z perspektywy czasu wszyscy widzimy, że podjęte wtedy decyzje były nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim właściwe 

- zaznaczył w swoim wystąpieniu Aleksander Kwaśniewski, podkreślając istotną rolę Sojuszu.

Wiceminister S. Wziątek wspominając z kolei kwestie negocjacji na różnych szczeblach władzy państwowej wyraził dumę z faktu, że udało się osiągnąć wówczas porozumienie.

- Nie bylibyśmy tak silni, gdyby nie udało się wznieść ponad podziałami. Gdyby nie wspólna troska ówczesnych rządzących, którzy zgodnie, jako najwyższy cel, obrali polską rację stanu 

- mówił wiceminister.

Wiceszef MON podkreślił także ważną rolę trwającej modernizacji polskiej armii.

- Nie po to jesteśmy silni, aby iść na wojnę, ale po to, aby nikt nas nie zaatakował. Na tym właśnie polega polityka odstraszania.

Podczas spotkania uczestnicy konferencji odpowiadali na pytania dotyczące między innymi zmian jakie miały miejsce w ciągu 25 lat od wstąpienia Polski w struktury Sojuszu  Północnoatlantyckiego, przebiegu negocjacji akcesyjnych, współpracy z innymi państwami na rzecz wstąpienia do NATO oraz perspektyw dalszego rozwoju struktur NATO. 

***

25 lat temu, 12 marca 1999 roku otworzyliśmy nowy rozdział w historii polskiego bezpieczeństwa. Status członka w Sojuszu Północnoatlantyckim pozostaje jednym z głównych filarów polskiej polityki bezpieczeństwa jak i Europy. Artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, a także fundamentem siły odstraszania Sojuszu. 25 lat obecności Polski w NATO to dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP czas wytężonej służby, dynamicznego rozwoju i budowania silnej pozycji w NATO.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}