W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Szatkowski o SPO

17.11.2017

- Ministerstwo Obrony Narodowej przez lata nie miało odpowiednich narzędzi analitycznych oraz badawczych umożliwiających prowadzenie racjonalnej polityki obronnej - zarówno w wymiarze strategicznym, jak i podczas bieżącej działalności – powiedział podczas spotkania z przedstawicielami mediów wiceminister Tomasz Szatkowski.

ikona_szatkowski.jpg
- Dzięki pracy zespołu, który przeprowadził Strategiczny Przegląd Obronny (SPO), udało nam się je zbudować - podkreślił podsekretarz stanu w MON. Wiceminister Tomasz Szatkowski spotkał się w piątek z dziennikarzami, by zaprezentować metodologiczne podstawy zakończonego kilka miesięcy temu Strategicznego Przeglądu Obronnego. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele zespołu, który pracował nad tym dokumentem. W skład zespołu wchodzili m.in. specjaliści od analizy operacyjnej, analizy budżetowej czy też strategicznych symulacji wojennych. Raport z SPO to jeden z najważniejszych dokumentów resortu oraz najbardziej ambitny dokument analityczny powstały w MON po 1989 r. Jest w nim zawarta całościowa ocena systemu obronnego państwa. Zawiera on także szereg wniosków i rekomendacji, które posłużą ministerstwu do kształtowania polityki obronnej – zakupów i modernizacji, rozwiązań instytucjonalnych, projektowania systemu dowodzenia, programów szkolenia itp. – Ministerstwo Obrony Narodowej przez lata nie miało odpowiednich narzędzi analitycznych oraz badawczych umożliwiających prowadzenie racjonalnej polityki obronnej – powiedział wiceminister Tomasz Szatkowski, który jednocześnie pełnił funkcję pełnomocnika ministra obrony ds. SPO. Wskazywała na to także Najwyższa Izba Kontroli, która w swoim raporcie stwierdziła, że MON nie miał dotychczas opracowanych obiektywnych metod tworzenia i weryfikacji planów strategicznych. Zdaniem wiceministra Tomasza Szatkowskiego, prowadziło to do sytuacji, gdy na najważniejsze, długoterminowe koncepcje resortu obrony zbyt duży wpływ miały osobiste przekonania poszczególnych dowódców, a nie zobiektywizowane i sparametryzowane oceny oraz analizy. Brak możliwości weryfikacji planów prowadził także do osłabienia cywilnej kontroli nad armią. I właśnie jej wzmocnienie jest jednym z podstawowych postulatów płynących ze Strategicznego Przeglądu Obronnego. Ma to przede wszystkim zwiększyć koordynację między polityką obronną prowadzoną przez kierownictwo resortu a planami rozwoju Sił Zbrojnych RP, które opracowywane są przede wszystkim w wojskowych strukturach MON. Wiceminister zapowiedział, że kompetencje wypracowane przez zespół ds. przeprowadzenia SPO oraz metodologia, którą eksperci się posługiwali, będą stale stosowane w resorcie obrony. W związku z tym rozpoczęto wzmocnienie pionu polityki obronnej MON.

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.11.2017 21:13 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
17.11.2017 21:13 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}