Wigilijne spotkanie z żołnierzami PKW Rumunia
20.12.2024
- To jest zawsze niezwykły moment – można odwiedzić naszych bohaterów, naszych żołnierzy, którzy służą poza granicami ojczyzny. Służą w polskich kontyngentach wojskowych. (...) Bardzo się cieszę z tej wizyty w przedświątecznym czasie. Będziemy mieli okazję jeszcze składać sobie życzenia, więc na tym uroczystym apelu chcę powiedzieć o strategii, o najważniejszych wyzwaniach dla Polski, dla NATO, dla naszych sojuszników i dla Rumunii, bo to są wspólne wyzwania dla ludzi podzielających te same wartości - wolności, sprawiedliwości, dobra i piękna. Wartości te są opisane w naszej Konstytucji, a także w najważniejszych aktach prawnych państwa rumuńskiego - powiedział wicepremier W. Kosiniak - Kamysz podczas wizyty w PKW Rumunia.
W piątek (20 grudnia br.) wicepremier-minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia spotkał się z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii.
- Rumunia i Polska są sojusznikami, są przyjaciółmi. Nasza współpraca w dziedzinie militarnej, ale - również w rozwijaniu własnych umiejętności, nigdy nie była tak silna jak teraz. Za to bardzo serdecznie dziękuję. Będziemy to jeszcze rozwijać. Mamy plany na kolejne lata, żeby relacje polsko-rumuńskie, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa, rozwoju i integracji w ramach Unii Europejskiej oraz NATO, postępowały jak najszybciej. Mamy bardzo podobną strukturę i wyposażenie armii. Pan Pułkownik Apostolescu przedstawił swoje dokonania, opisał sytuację w Międzynarodowej Brygadzie Południowy-Wschód, omówił, jak służą tutaj żołnierze, z jakiego sprzętu korzystają. Wiemy, że zarówno polskie, jak i rumuńskie wojsko korzysta, a wkrótce jeszcze bardziej będzie korzystać, z bardzo podobnego sprzętu. (…) Wspólnie z naszymi żelaznymi sojusznikami ze Stanów Zjednoczonych tworzymy sojusz transatlantycki, w którym Polska i Rumunia odgrywają bardzo ważną rolę – choćby ze względu na lokalizację tarczy antyrakietowej w Redzikowie w Polsce, a także radarów rozmieszczonych na terytorium Rumunii
- zaznaczył szef MON.
Powstanie PKW w Rumunii to rezultat szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. Postanowiono wtedy o stworzeniu formuły Dopasowanej Wysuniętej Obecności (ang. tailored Forward Presence, tFP) w celu zwiększenia potencjału odstraszania i obrony Sojuszu na jego południowej flance.
Szef MON spotka się z żołnierzami w tym szczególnym czasie, aby złożyć życzenia i podziękować im za służbę poza granicami kraju. Wizyta w PKW Rumunia byłą również okazją do wręczenia żołnierzom przez wicepremiera wyróżnień resortowych.
- Żołnierze, którzy stabilizują sytuację, niosą pokój i podnoszą swoje kwalifikacje, zasługują na najwyższe uznanie. Chciałbym Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia i wyrazy wdzięczności za Waszą służbę - życzenia spokoju i pokoju na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz na nadchodzący rok. Wszystkiego, co najlepsze, dla Was i Waszych rodzin. Połączcie się z nimi w te świąteczne dni w taki sposób, w jaki będzie to możliwe. Mam nadzieję, że wkrótce szczęśliwie się z nimi spotkacie po zakończeniu misji piętnastej zmiany i po powrocie do domu. Przekażcie ode mnie, od nas wszystkich, od Pana Generała Klisza i od wszystkich dowódców, którzy są tutaj razem ze mną, od szefa sztabu, wyrazy uszanowania i najlepsze życzenia zdrowia i pomyślności. Dla Was, dla Waszych rodzin oraz dla naszej ukochanej ojczyzny życzę wszystkiego najlepszego, błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz samych dobrych dni w Nowym Roku
- mówił podczas wizyty wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.
Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP, PKW Rumunia liczy do 300 żołnierzy mających do dyspozycji transportery opancerzone Rosomak. Obecna zmiana PKW Rumunia jest czwartą misją w tym rejonie sformowaną przez 12 Brygadę Zmechanizowaną.
***
PKW Rumunia znajduje się w podporządkowaniu wielonarodowej batalionowej grupy bojowej wchodzącej w skład rumuńskiej 2 Brygady Piechoty, a pod względem kierowania narodowego podlega Ministrowi Obrony Narodowej, za pośrednictwem Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
PKW Rumunia wyposażony jest w kołowe transportery opancerzone Rosomak, a także sprzęt wspierający ich funkcjonowanie w rejonie ćwiczeń. Głównym zadaniem jest wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód. Dowódcą XV zmiany PKW RUMUNIA jest mjr Michał Miedzielski.
>>> GALERIA - Szef MON odwiedził żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii