Wizyta ministra A.Macierewicza w USA
22.09.2017
W czwartek szef MON wziął udział w Forum, które organizowane jest w Waszyngtonie przez Center for European Policy Analysis (CEPA), podczas którego wziął udział w debacie panelowej poświęconej zmianom stojącym przed Sojuszem Północnoatlantyckim.
Minister Macierewicz zwrócił uwagę uczestników i słuchaczy debaty na otwarte kwestie bezpieczeństwa w otaczającym NATO środowisku, takie jak działania Rosji na Ukrainie, ISIL w Syrii, ostatnie ćwiczenia ZAPAD, czy politykę prowadzoną przez Koreę Północną.
Szef MON przedstawił również środki i działania, które NATO mogłoby podjąć w celu zminimalizowania zagrożeń: zwiększenie wydatków obronnych przez kraje sprzymierzone na rzecz budowy armii zdolnych do obrony terytorium i ludności Sojuszu, reformę struktury dowodzenia NATO oraz przede wszystkim dążenie do utrzymania jedności wszystkich państw członkowskich. W debacie wziął również udział podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski.
CEPA - założony w 2005 roku - jest wśród ponad 50 think tanków w amerykańskiej stolicy najstarszym i jedynym ośrodkiem politologicznym, który w swojej działalności koncentruje się zagadnieniach państw Europy Środkowo-Wschodniej, znajdujących się kiedyś w sowieckiej sferze wpływów. Od roku 2015 CEPA posiada także swoje biuro regionalne w Warszawie.
>>> Pobierz przemówienie ministra Macierewicza
W czwartek szef MON Antoni Macierewicz spotkał się w Pentagonie z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem.
- Ta wizyta była poświęcona przede wszystkim bezpieczeństwu, bezpieczeństwu militarnemu, związana była z przemianami jakie w Wojsku Polskim są dokonywane, z koniecznością umocnienia naszego sojuszu z USA i wzmocnienia obecności amerykańskiej na wschodniej flance, zwłaszcza w perspektywie tego, co zademonstrowała agresywność Rosji w postaci ćwiczeń ZAPAD17. Rozmowy z generałem Mattisem koncentrowały się wokół koordynacji działań wydzielonych jednostek bojowych i koordynacji działań jednostek wojskowych USA z jednostkami polskimi. Dotyczyły one także wsparcia rządu amerykańskiego dla udostępnienia przez przemysł amerykański niezbędnych możliwości, zdolności, które dla polskiego przemysłu w ramach offsetu, przy zastosowaniu dwóch kluczowych systemów, czyli systemu PATRIOT i systemu HOMAR, są bardzo bardzo istotne. I rzeczywiście w rozmowach, które mieliśmy z firmami dobrze widać jak dobrze oddziałują spotkania z rządem USA na stanowisko naszych partnerów przemysłowych. (…) Ta wizyta zaowocowała nie tylko decyzjami dotyczącymi synchronizacji działania wojsk, ale także wzmocnienia modernizacji polskiej armii – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz po zakończeniu spotkania w Pentagonie.
Szef MON po spotkaniu z przedstawicielami form oraz po rozmowach w Pentagonie powiedział, że pierwsza bateria zestawów obrony powietrznej PATRIOT dla Polski może zostać dostarczona w roku 2020, a nie 2022. Poinformował także, że dostawa pierwszej baterii mogłaby nastąpić wcześniej niż zakłada porozumienie z lipca br. Jak zaznaczył, w związku z negocjowanym kontraktem, uzyskał zapewnienie o wsparciu amerykańskich władz dla transferu technologii do Polski. Przekazanie pewnych technologii zależy w USA nie od firm, lecz od zgód władz i przepisów ustawowych. Pierwsze zestawy dla Polski byłyby dostarczone w obecnie dostępnej konfiguracji, ale przygotowane do integracji z nowym systemem zarządzania polem walki IBCS, który ma zostać wprowadzony w amerykańskich siłach zbrojnych, i którego chce także strona polska. Szef MON poinformował także, że po rozmowach z koncernem Lockheed Martin uzgodniono, że pierwsze dostawy elementów, w tym amunicji do systemu artylerii rakietowej Homar nastąpią w roku 2019.
***
Minister Antoni Macierewicz podczas wizyty w USA spotkał się również z kierownictwem CIA. Jak powiedział po spotkaniu takie rozmowy pozwalają zawsze obu stronom lepiej zrozumieć obraz sytuacji dzisiaj na świecie, pozwalają na lepszą świadomość tego, jakie mamy zagrożenia, ale też lepszą świadomość tego, z jakich narzędzi musimy korzystać.
***
W sobotę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odwiedził „Amerkańską Częstochowę”. Szef MON podczas pobytu w Doylestown uczestniczył we mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny oraz spotkał się z Polonią mieszkającą w USA, w tym przedstawicielami Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej. Polska delegacja złożyła wieńce przed Pomnikiem Katyńskim, Tablicą Smoleńską oraz Tablicą Żołnierzy Niezłomnych, które znajdują się na miejscowym cmentarzu. Na cmentarzu narodowym "Amerykańskiej Częstochowy" zostało pochowanych blisko 5 000 osób. W sekcji kombatanckiej, zwanej „Polish Arlington” spoczywają zasłużeni Polacy, w tym wielu żołnierzy - polscy generałowie, żołnierze pierwszej i drugiej wojny światowej oraz byli więźniowie obozów koncentracyjnych.
Materiały
<strong>>>> Pobierz przemówienie ministra Macierewicza </strong>Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odbył w Pentagonie rozmowę z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem, po której szef MON spotkał się z mediami.
<strong>>>> Wiceminister Szatkowski w USA<br /></strong>
Zdjęcia (2)
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.09.2017 10:08 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 22.09.2017 10:08 administrator gov.pl