Wodowanie i chrzest przyszłego ORP Rybitwa
19.03.2025
- Piąty z serii okręt typu Kormoran II zwodowany! Niszczyciel min „Rybitwa” trafi do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. To ważny moment w obliczu zagrożeń dla bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim. Wspólnie z sojusznikami potrzebujemy stałej i efektywnej kontroli akwenu, a jednostki typu Kormoran II są przeznaczone m. in. do nadzoru infrastruktury krytycznej, a także zwalczania dywersji podwodnej i patrolowania torów wodnych. Docelowo Marynarka Wojenna RP będzie posiadać 6 okrętów tego typu – powiedział wicepremier W. Kosiniak-Kamysz odnosząc się do wodowania kolejnego niszczyciela min projektu 258 typu Kormoran II.
19 marca 2025 roku, na terenie gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., odbyła się uroczystość chrztu i wodowania piątego z serii nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 typu Kormoran II. W trakcie ceremonii, przyszły okręt otrzymał imię Rybitwa, a matka chrzestna wypowiedziała tradycyjne słowa: „Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza.” Wydarzenie to stanowi kolejny ważny krok w modernizacji polskiej floty wojennej.
Okręt proj. 258/5 to już piąty z serii nowoczesnych niszczycieli min budowanych dla Marynarki Wojennej. Przyszły ORP Rybitwa o nr burtowym 605 będzie drugą jednostką, po ORP Jaskółka, z trzech przeznaczonych dla świnoujskiego 12 Dywizjonu Trałowców z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
W trakcie ceremonii Matka chrzestna jednostki Pani Maria Teryfter, żona byłego dowódcy 8FOW kontradmirała Krzysztofa Teryftera (dowodził w latach 2009 – 2014), wypowiedziała słowa chrztu: "Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza. Nadaję ci imię Rybitwa", po czym nastąpiło symboliczne uderzenie butelki szampana o burtę i wodowanie okrętu. Od tego dnia rozpocznie się etap wyposażania jednostki, montaż uzbrojenia, urządzeń i systemów okrętowych.
Zgodnie z przeznaczeniem niszczyciele min typu KORMORAN II służą do poszukiwania, klasyfikacji, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji na polskich obszarach morskich, jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i poza nim (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).
Okręt jest budowany przez konsorcjum, którego liderem jest Remontowa Shipbuilding SA. W skład konsorcjum wchodzą także: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.
Razem z okrętami służącymi już w gdyńskim 13 Dywizjonie Trałowców - prototypowym okrętem serii ORP Kormoran (601) oraz seryjnymi jednostkami ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603), kolejne budowane jednostki: ORP Jaskółka (604), ORP Rybitwa (605) i ORP Czajka (606) będą wchodziły w skład systemu obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej. Łącznie 6 okrętów projektu 258 typu KORMORAN II wejdzie w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Według planów okręty 604-606 zostaną wcielone do służby w latach 2026-2027.