Wojsko Polskie będzie na Westerplatte 1 września
17.08.2018
- Tak jak zapowiadałem, Wojsko Polskie będzie obecne na Westerplatte 1 września tego roku – oświadczył Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej. − Dla mnie zawsze najważniejsze było, jest i będzie, żeby w miejscu, które jest symbolem waleczności żołnierza polskiego, było Wojsko Polskie. A tego właśnie nie chciał prezydent Gdańska. Przypilnujemy, żeby uroczystość 1 września na Westerplatte odbyła się z pełnym ceremoniałem wojskowym, w tym żeby oficer Wojska Polskiego odczytał Apel Pamięci.
Szef resortu obrony przypomniał, że ceremoniał wojskowy jest w tej kwestii jednoznaczny. - To żołnierz Wojska Polskiego odczytuje apel. Ja mam, oczywiście, słowa uznania dla polskich harcerzy , ale na Westerplatte walczyli żołnierze Wojska Polskiego. To była pierwsza bitwa II wojny światowej. Żołnierze odznaczyli się tam męstwem legendarnym. Obrona Westerplatte przeszła do legendy, a obrońcy byli szanowani nawet przez wojsko niemieckie, które napadło 1 września 1939 roku na Polskę – zaznaczył Mariusz Błaszczak.
Minister z satysfakcją przyjął zmianę stanowiska Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w tej kwestii udziału wojska podczas uroczystości. Podczas spotkania w piątek 17 sierpnia przedstawicielom Wojska Polskiego i prezydenta Gdańska udało się osiągnąć wstępne porozumienie w sprawie zastosowania pełnego ceremoniału wojskowego podczas tegorocznych uroczystości na Westerplatte.
Ministerstwo Obrony Narodowej uważa, że w uroczystości, obok wojska, władz państwowych i samorządowych, powinni uczestniczyć zarówno harcerze, jak i kombatanci. MON zaproponowało, by na Westerplatte harcerz wygłosił przesłanie w imieniu młodego pokolenia.
Ministerstwo uważa, że uroczystości z pełnym ceremoniałem wojskowym w godny sposób uczczą pamięć bohaterskich obrońców Westerplatte. Westerplatte to symbol męstwa polskich żołnierzy oraz miejsce nierozerwalnie związane z Wojskiem Polskim, kojarzące się przede wszystkim z bohaterstwem i niezłomną postawą wojskowych. Odkąd na Westerplatte organizowane są uroczystości upamiętniające wybuch wojny, zawsze było tam wojsko.
Apele Pamięci są przygotowywane i dostosowywane do charakteru każdej z uroczystości, zatem Apel Pamięci przewidziany do odczytania podczas uroczystości na Westerplatte będzie więc dostosowany do charakteru wydarzenia i zapewni odpowiednią podniosłość podczas obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Resort obrony próbował polubownie rozwiązać sprawę tegorocznych uroczystości na Westerplatte, jednak w lipcu prezydent Gdańska odmówił spotkania z dowódcą garnizonu Gdańsk. W przekazanym piśmie prezydent Adamowicz jasno podkreślił, że w tym roku podczas obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej nie przewiduje udziału wojska, a jedynie asysty harcerskiej. Dlatego minister Mariusz Błaszczak publicznie zażądał przywrócenia obecności wojska i pełnego ceremoniału wojskowego podczas uroczystości 1 września.