W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojsko Polskie dbało o bezpieczeństwo w czasie Świąt Wielkanocnych

14.04.2020

- Codziennie ponad 9 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego pełniło swoją służbę w okresie Świąt Wielkanocnych. Realizowane były dwie operacje. Operacja dotycząca uszczelniania granic, a więc wzmocnienia granic razem ze Strażą Graniczną, za którą odpowiedzialny jest generał Tomasz Piotrowski i operacja dotycząca zapewnienia bezpieczeństwa wewnątrz kraju, za którą odpowiedzialny jest generał Wiesław Kukuła - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wideokonferencji prasowej.

Na zdjęciu widoczny Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w środku przy biurku. Po lewej stronie generał broni Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny, po prawej generał dywizji Wisław Kukuła, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. W kadrze widoczny monitor i kamera. W tle flagi Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

We wtorek 14 kwietnia br. w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się wideokonferencja szefa MON na temat zaangażowania Wojska Polskiego w walkę z koronawirusem w okresie świątecznym. W spotkaniu z mediami uczestniczył generał broni Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny oraz generał dywizji Wisław Kukuła, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Chciałem podziękować wszystkim żołnierzom i ich przełożonym. Żołnierze nie mieli świąt. Wojsko Polskie pozostawało w pełnej gotowości, aby nieść pomoc potrzebującym i tak też będzie w przyszłości – powiedział podczas konferencji szef MON.

Wojsko Polskie od początku epidemii koronawirusa wspiera służby poległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz służbę zdrowia. Żołnierze m. in. chronią granice, wspólnie z policją patrolują ulice, transportują żywność i środki ochrony osobistej, dezynfekują budynki, a także opiekują się kombatantami i rodzinami medyków. Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły także infolinię z pomocą psychologiczną.

- Chciałbym podkreślić, że to był bezpieczny czas. Wojsko Polskie zapewniło należne wsparcie Straży Granicznej i Policji. Aktywność ta sprowadzała się przede wszystkim do wspólnych patroli ze Strażą Graniczną i Policją.  (…) Zadanie, które wypełniały Wojska Operacyjne i Wojska Obrony Terytorialnej obejmowały transport z lotnisk do miejsc składowania, a następnie do szpitali materiałów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa medycznego - powiedział szef MON.

- Pod opieką Wojsk Obrony Wojsk Terytorialnej pozostaje ponad 1100 kombatantów. Żołnierze WOT docierali nawet do najmniejszych miejscowości, do ludzi starszych mieszkających z dala od miast, a zatem do każdego, kto potrzebował pomocy. Ta pomoc to jest obowiązek przede wszystkim samorządu terytorialnego i tu nie było tak jakbyśmy się tego spodziewali. Te obwiązki przyjęło na siebie wojsko. Podczas Świąt Wielkanocnych dyżurowało tylko 3% gmin i co ósmy powiat. To zbyt mało, ale żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zapewnili bezpieczeństwo. Ponad 2 tysiące osób skorzystało z infolinii prowadzonej przez żołnierzy WOT- mówił minister.

Na podstawie decyzji szefa MON działania administracji państwowej, służb oraz samorządów na rzecz ograniczania rozprzestrzeniana się koronawirusa wspierają podchorążowie i pracownicy uczelni wojskowych. Wielu z nich, obok żołnierzy bierze także udział w akcjach honorowego krwiodawstwa.

- W czasie świąt funkcjonowały także laboratoria obsługiwane przez wojsko. 7 laboratoriów wykonywało testy, w tym 5 stacjonarnych i 2 mobilne. Jeśli chodzi o transport, to transport dokonywany był również przez Siły Powietrzne, a więc pełna koordynacja potrzeb w tym zakresie była zapewniona – mówił minister.

Minister Błaszczak przypomniał również, że według badań opinii publicznej ponad 83% Polaków ufa żołnierzom Wojska Polskiego. – To jest bardzo dobry rezultat, który oddaje zaangażowanie Wojska Polskiego w wypełnianie tych obowiązków. To jest powód do dumy i satysfakcji dla każdego żołnierza Wojska Polskiego – powiedział.

Szef MON poinformował również o żołnierzach, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. -  Chcę poinformować, że u 74 żołnierzy i 36 pracowników resortu obrony narodowej potwierdzono koronawirusa, 6 żołnierzy wyzdrowiało, 2 pracowników także wyzdrowiało. Podkreślam, że wprowadzone bardzo restrykcyjne zasady dotyczące funkcjonowania Wojska Polskiego w tym okresie spowodowały, że Wojsko Polskie jest na straży i jest gotowe do zapewnienia bezpieczeństwa Polsce i Polakom – mówił minister.

Podczas konferencji gen. broni Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny RSZ poinformował, że coraz lepiej układa się współdziałanie wojsk operacyjnych ze Strażą Graniczną przy zapewnieniu szczelności granicy i kontroli jej przekraczania, a wsparcie układu pozamilitarnego to przede wszystkim logistyka i badania.  - Wspólnie ze Strażą Graniczną na lądzie, w powietrzu i na morzu odpowiadamy za zapewnienie szczelności granic i ich bezpieczeństwo. (...) Prawie we wszystkich województwach żołnierze m. in. transportują środki medyczne i zapewniają bezpieczeństwo obszarów logistycznych – poinformował Dowódca Operacyjny RSZ.

Gen. Dywizji Wiesław Kukuła, dowódca WOT poinformował o szczegółach prowadzonej przez terytorialsów akcji  "Odporna wiosna", której celem jest wspieranie osób starszych, niepełnosprawnych i samotnych, a także funkcjonariuszy policji, samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych. – Do tej pory udzieliliśmy wsparcia ponad 22 000 osób, z czego 8 000 to kombatanci. Każdego dnia funkcjonariuszy policji wspierało około 2 500 żołnierzy z czego 500 to żandarmi, 600 żołnierzy było natomiast skierowanych do wspierania szpitali i podmiotów leczniczych - poinformował dowódca WOT.


***
Polacy pozytywnie oceniają zaangażowanie Wojska Polskiego w walkę z koronawirusem. Zdecydowana większość Polaków (91 proc.) twierdzi, że żołnierze powinni pomagać osobom przebywającym na kwarantannie, szczególnie osobom starszym, samotnym i tym, którzy są w trudnej sytuacji. Aż 83 proc. z nas uważa, że Wojsko Polskie powinno wspólnie z policją brać udział w kontroli przestrzegania zaleceń przez osoby przebywające na kwarantannie, a 82 proc. pozytywnie ocenia obecność wspólnych patroli wojskowych i policyjnych  na ulicach.

Czytaj więcej: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/polacy-pozytywnie-o-zaangazowaniu-wojska-polskiego-w-walke-z-koronawirusem

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}