Wojsko Polskie wraca do Gorzowa Wielkopolskiego
12.01.2025
- Dziś mam zaszczyt wspólnie z władzami samorządowymi, parlamentarzystami i dowódcami podpisać list intencyjny, który obejmuje przekazanie około 40 hektarów gruntu na rzecz Wojska Polskiego oraz budynku w zespole szkół zawodowych, który wkrótce będzie służył Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej w województwie lubuskim. Najistotniejsza jest jednak świadomość społeczna, która wynika z oczekiwań mieszkańców. (...) W Gorzowie żywe było pragnienie powrotu wojska przez te 25 lat, od czasu, gdy ostatnia jednostka wojskowa została stąd przeniesiona - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz po podpisaniu listu intencyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.
12 stycznia 2025 r. w Gorzowie Wielkopolskim szef MON wziął udział w podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego powrotu Wojska Polskiego do Gorzowa Wielkopolskiego.
- Świadomość i chęć powrotu wojska do Gorzowa była bardzo silna od samego początku. (...) Zawsze będziemy wspierać te samorządy, które zasługują na to wsparcie – te, które wychodzą z inicjatywą, mają pomysł i wkładają własny wkład w rozwój. Wojsko Polskie odwdzięczy się swoją pomocą, a rząd wesprze je finansowo, organizacyjnie i logistycznie. Dlatego bardzo się cieszę, że dowództwo 15. Brygady Obrony Terytorialnej w województwie lubuskim będzie miało swoją siedzibę w Gorzowie Wielkopolskim. Na tych 40 hektarach powstanie miejsce, które będzie służyć nie tylko szkoleniu żołnierzy, ale również prowadzeniu ćwiczeń
- zaznaczył szef MON.
Podpisany dziś list intencyjny rozpoczął proces przekazania nieruchomości na potrzeby rozmieszczenia w Gorzowie nowo powołanej 15. Lubuskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To symboliczny początek powrotu Wojska Polskiego do miasta po ponad 20-letniej nieobecności.
15. Lubuska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła funkcjonowanie 2 września 2024 r. - po wyznaczeniu na jej dowódcę płk. Leszka Giergielewicza. Docelowo Brygada ma liczyć około tysiąca żołnierzy, w ramach trzech batalionów lekkiej piechoty. Dwa z nich były dotąd podporządkowane 12. Wielkopolskiej Brygadzie OT. To sformowany w 2019 r. 151. batalion w Skwierzynie i 152. batalion w Krośnie Odrzańskim aktywny od 2022 r.
- Najbardziej cieszę się z tego, że po 29 listopada 2020 roku, kiedy sztandar został wręczony Lubuskiej Brygadzie i Wojska Obrony Terytorialnej zostały tu sformowane jako samodzielna jednostka, teraz dopełniamy to, co jest ich esencją – zapewniamy infrastrukturę i trwałą obecność Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim. (...) Dziękuję za zrozumienie, że bezpieczeństwo jest priorytetem i wymaga zwiększonych nakładów finansowych. W szczególności dziękuję parlamentarzystom za akceptację naszego projektu budżetu, który jest największym budżetem w historii naszego kraju. To ogromne wyzwanie – wzrost o prawie 50% w stosunku do wcześniejszych wydatków – ale to właśnie dzięki Wam możemy realizować te cele. Razem zapewniamy Polsce silne i stabilne bezpieczeństwo
- zaznaczył wicepremier.
W listopadzie 2024 roku 15. Lubuska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała Chorągiew Wojska Polskiego, a jej dowódca przejął dowodzenie nad dwoma lubuskimi batalionami lekkiej piechoty, podległymi dotąd 12. Wielkopolskiej Brygadzie OT. Apel z tej okazji odbył się w Gorzowie Wielkopolskim.
***
Wojska Obrony Terytorialnej m. in. wspierają regionalne i lokalne władze w zarządzaniu kryzysowym współpracując z innymi służbami podczas klęsk żywiołowych i innych zagrożeń.