W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojsko walczy z żywiołem

23.05.2019

Kilkuset żołnierzy i 28 jednostek sprzętu bierze udział w akcji  usuwania skutków podtopień i powodzi na terenie trzech województw. Zgodnie z decyzją Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej Wojsko Polskie w tej chwili pomaga poszkodowanym w województwie podkarpackim, małopolskim i lubelskim.

WOT pomaga

W województwie podkarpackim pracuje 99 żołnierzy. Żołnierze wykorzystują sprzęt wojskowy, w tym: zestawy niskopodwoziowe (wraz z obsługą), pojazdy ciężarowe JELCZ, transporter pływający (PTS) oraz koparko-ładowarki i spycharko-ładowarki. Do umacniania wałów przeciwpowodziowych wykorzystywane są także 2 śmigłowce Mi-17 z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Dodatkowo na wyposażeniu żołnierzy jest lekki sprzęt specjalistyczny, piły oraz specjalistyczny sprzęt inżynieryjny.

W akcji uczestniczą m. in. żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, 3. Batalionu Inżynieryjnego, 16. Batalionu Saperów oraz Jednostki Wojskowej Komandosów.

W województwie małopolskim, w gminie Szczucin poszkodowanym pomaga łącznie 200 żołnierzy WOT z 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (4 rotacje po 50 żołnierzy) oraz żołnierze zawodowi. Do usuwania skutków powodzi wojsko wykorzystuje m. in.  4 pojazdy ciężarowe JELCZ, 2 agregaty prądotwórcze,  zestaw oświetleniowy, transporter, piły i sprzęt lekki specjalistyczny oraz inny niezbędny sprzęt.

31 żołnierzy wykorzystując specjalistyczny sprzęt inżynieryjny niesie pomoc w rejonach dotkniętych skutkami powodzi na terenie województwa lubelskiego. Na miejscu pomoc niosą żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uruchomiono także mobilizację w 131. batalionie lekkiej piechoty z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przedstawiciele Wojska Polskiego uczestniczą w posiedzeniach wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego i na bieżąco dostosowują liczbę żołnierzy oraz sprzętu wykorzystywanego do pomocy na zalanych terenach. 

{"register":{"columns":[]}}