W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojskowi medycy podczas pandemii pomagali wszystkim, którzy pomocy potrzebowali

07.07.2020

- Wojskowa służba zdrowia rozwija się. Miarą tego rozwoju niech będzie fakt, że w 2015 r. na pierwszym roku wojskowych studiów medycznych było 50 studentów. W tym roku jest 150. Podkreślam ten fakt porównując rok 2015 do roku 2020, żeby pokazać jak Polska się zmieniła, jak zmieniło się Wojsko Polskie. Do 2015 roku instytucje wojskowe były likwidowane. Od 2015 roku, tu duża rola Zwierzchnika Sił Zbrojnych prezydenta RP Andrzeja Dudy, Wojsko Polskie się rozwija - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania w Puławach.

minister z wizytą w Puławach

We wtorek, 7 lipca br. szef MON spotkał się z przedstawicielami personelu medycznego Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Puławach, którzy od kilku miesięcy zaangażowani są w walkę z pandemią koronawirusa. W trakcie spotkania minister M. Błaszczak wręczył medykom wyróżnienia.

Od początku pandemii, codziennie ponad 2,5 tys. wojskowych medyków, pielęgniarek i ratowników medycznych dba o zdrowie chorych i ratuje życie pacjentów. Siły zbrojne uruchomiły dwa Wojskowe Szpitale Polowe, cały czas pracuje 14 wojskowych szpitali, 5 ośrodków medycyny prewencyjnej oraz Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii. Wojskowe laboratoria wykonały ponad 33 tys. testów w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.

- To Wasz wysiłek, to Wasze zaangażowanie spowodowało, że nasza Ojczyzna nie została dotknięta tak silnie koronawirusem jak inne państwa. Serdecznie dziękuję pracownikom wojskowej służby zdrowia. Przypomnę, że wszystkie szpitale i instytuty wojskowej służby zdrowia były zaangażowane od pierwszego dnia w walkę z koronawirusem. Były zaangażowane w pomoc tym, którzy tej pomocy potrzebowali – mówił podczas spotkania minister M. Błaszczak.

Minister zwrócił uwagę, na fakt że w tym szczególnie ciężkim czasie pandemii, która dotknęła cały świat lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności, cały personel medyczny potwierdzili swój profesjonalizm, gotowość do działania i zdolność do poświęceń w imię służby Ojczyźnie i niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

- Doskonale pamiętamy tę pierwszą ewakuację polskich obywateli z Chin. Obywatele naszego kraju trafili do wojskowego szpitala we Wrocławiu. Tam odbyła się kwarantanna, tam odbyły się badania. Wszystko zakończyło się dobrze. To właśnie dzięki profesjonalizmowi. To właśnie dzięki umiejętnościom, ale również dzięki ofiarności Państwa, tak przebiegały te zdarzenia - mówił minister M. Błaszczak.

- Byliście Państwo aktywni  także poprzez zaangażowanie w wojskowych laboratoriach. Tu przede wszystkim podziękowania kieruję na ręce dyrektora wojskowego instytutu, który zajmuje się na co dzień badaniami. Instytutu na terenie, którego jesteśmy. To jest niezwykle istotne, żeby ten potencjał jakim dysponuje Wojsko Polskie był wykorzystywany do niesienia pomocy potrzebującym. Tak jest w odniesieniu do ośrodka w Puławach. To ośrodek, który wyróżnia się w Wojsku Polskim. To ośrodek, który dysponuje najnowocześniejszym aparatem w Polsce. Aparatem, który pozwala na przeprowadzanie tysiąca dwustu testów na dobę. Również testów związanych z koronawirusem – podkreślił szef MON.

Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii jest unikatowym ośrodkiem, który posiada jedno z zaledwie kilku w Polsce laboratoriów wysokiego stopnia bezpieczeństwa biologicznego. Można w nim identyfikować i badać bakterie, toksyny i wirusy mogące wywoływać groźne epidemie. Niedawno Instytut otrzymał nowoczesną, specjalistyczną aparaturę badawczą systemu Cobas 6800. Oferuje ona bardzo dużą wydajność, automatyzację i elastyczność. Zapewnia bardzo krótki czas otrzymania wyników, wykonując 96 testów w mniej niż 3,5 godz. Zapewnia wiarygodne wyniki testów spełniających rygorystyczne standardy. System jest wykorzystywany w diagnostyce różnorodnych czynników biologicznych wirusowych i bakteryjnych. Pozwala też projektować nowe testy diagnostyczne.

>>> GALERIA - Podziękowania dla wojskowych medyków

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}