W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojskowi sportowcy inspirują młodych ludzi

28.10.2019

- Gratuluję wszystkim sportowcom zdobytych medali. To rzeczywiście wielki sukces. Są to efekty waszej ciężkiej pracy. Udowodniliście, że umiecie pracować nad sobą. To są te cechy, które są wspólne dla sportowców i dla żołnierzy Wojska Polskiego. Tacy są żołnierze Wojska Polskiego – są zdeterminowani, gotowi chronić nasza ojczyznę, a więc swoją postawą udowadniacie gotowość do stania na straży bezpieczeństwa społeczeństwa polskiego. Za to Wam dziękuję. Wasze sukcesy są jednocześnie sukcesami polskimi. Jesteśmy z was dumni i gratuluję! - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej do żołnierzy – sportowców, którzy wrócili z wojskowych igrzysk w Wuhan.

Powitanie sportowców z Wuhan

Szef MON wziął udział wraz z ministrem sportu i turystyki Witoldem Bańką w uroczystości powitania w 1.Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu, 204 wojskowych sportowców, którzy wzięli udział w VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych zorganizowanych w Chinach przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego (CISM).
 
Do ostatniego dnia igrzysk w Wuhan trwała zacięta walka o medale i miejsca w klasyfikacji medalowej. Biało-Czerwoni przywieźli do Polski 60 medali: 11 złotych, 15 srebrnych i 34 brązowe i zajęli 5 miejsce w klasyfikacji medalowej.
 
W Wuhan walczyło 66 reprezentacji narodowych, a klasyfikację medalową wygrali reprezentanci gospodarzy. Drugie miejsce przypadło Rosji, a na najniższym stopniu podium znaleźli się Brazylijczycy. 4 miejsce zajęli Francuzi.
 
204 zawodników w biało-czerwonych barwach będzie walczyło o medale w 17 dyscyplinach sportowych, m.in. w biegach na orientację, judo, spadochroniarstwie, żeglarstwie, strzelectwie i lekkiej atletyce czy ratownictwie wodnym. W składzie znaleźli się m. in.: kpr. Marcin Lewandowski, szer. Konrad Bukowiecki, szer. Justyna Święty–Ersetic, szer. Tomasz Bartnik, szer. Adam Cwalina czy plut. Piotr Małachowski. Wielu z zawodników, którzy reprezentowali Wojsko Polskie na Igrzyskach, to rekordziści, wielokrotni medaliści Igrzysk Olimpijskich czy mistrzostw świata.
 
Minister sportu i turystyki podziękował szefowi MON za współpracę wsparcie polskich zawodników w codziennych treningach i szkoleniu:
-  Wojsko Polskie jest gotowe wspierać sportowców. Nie byłoby takiego wyniku, gdyby nie decyzje realnie zwiększające wsparcie dla zawodniczek i zawodników. Dziękuję za zaangażowanie - mówił minister Witold Bańka.

Największy dorobek medalowy żołnierze uzyskali w lekkoatletyce - 16 pozycji (7+4+5). Wyróżnił się zwłaszcza dwoma zwycięstwami w konkurencjach indywidualnych szeregowy Michał Rozmys, który jako pierwszy minął metę biegu na 800 metrów oraz na 1500 metrów.
 
W skoku o tyczce zwyciężył Paweł Wojciechowski. Młotem najdalej rzucił Wojciech Nowicki. W zespołowej klasyfikacji w maratonie triumfowali: Henryk Szost, Arkadiusz Gardzielewski i Marcin Chabowski. Na najwyższym stopniu podium stanęły również Paulina Guba w pchnięciu kulą i sztafeta 4x400 metrów kobiet: Anna Kiełbasińska, Małgorzata Hołub-Kowalik, Joanna Linkiewicz i Justyna Święty-Ersetic.
 
- Melduję wykonanie zadania. My sportowcy – żołnierze zjednoczyliśmy nasze siły w walce, między innymi po to, aby podziękować za wsparcie jakie Wojsko Polskie daje nam każdego dnia. Nie każdy z nas zdobył medal, lecz każdy z nas dał z siebie wszystko  - powiedział w imieniu wojskowych sportowców kapral Paweł Wojciechowski, który zadedykował swój złoty medal zmarłemu trenerowi.
 
Minister Mariusz Błaszczak podkreślił znaczenie sportowych sukcesów dla rozwoju i wychowania młodych Polaków:
- Stanowicie wzór dla ludzi młodych, dla tych którzy pójdą waszym śladem i zostaną sportowcami i dla tych, którzy zostaną żołnierzami Wojskami Polskiego. To niezwykle istotne. Robią wrażenie te medale i złote i srebrne i brązowe. Serdecznie gratuluję. Robią wrażenie rekordy świata w ratownictwie wodnym. To jest dowód waszych wysokich umiejętności - podkreślił szef MON.
 
Najlepszy czas w ratownictwie wodnym w konkurencji ratowanie manekina 50 metrów miał Wojciech Kotowski, który jest obok Rozmysa jedynym zawodnikiem, który zdobył dwa złota, bowiem sztafetę 4x25 metrów w holowaniu manekina wygrał zespół w składzie: Kotowski, Adam Dubiel, Bartosz Stanielewicz i Hubert Nakielski. Jednocześnie w tej dyscyplinie Polacy pobili rekordy świata.
 
Kolejne złota zdobyli: w strzeleckim trapie triumfował Jaromir Wojtasiewicz, natomiast w żeglarskiej klasie 470 zwyciężyły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar.

Ogółem aż 13 medalowych krążków - 2 srebrne i 11 brązowych zdobyła reprezentacja Polski w pływaniu.
 
***
 
Końcowa klasyfikacja medalowa wojskowych igrzysk w Wuhan:
1. Chiny 133 złote, 64 srebrne, 42 brązowe
2. Rosja 51 – 53 – 57
3. Brazylia 21 – 31 – 36
4. Francja 13 – 20 – 24
5. Polska 11 – 15 – 34
6. Niemcy 10 – 15 – 20
 
ISM (Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego) – to wojskowa organizacja sportowa, założona w 1948 roku, której członkami dziś jest 140 państw. Najważniejszymi zadaniami, jakie wyznaczyła sobie Rada są: pogłębianie przyjaznych stosunków między armiami państw członkowskich oraz wspieranie ogólnoświatowych działań na rzecz pokoju na świecie.
 
Wojsko Polskie oficjalnie przyjęto do CISM jako członka rzeczywistego organizacji w 1991 roku. W 1995 roku, dla uczczenia 50. rocznicy zakończenia II wojny światowej, pod patronatem CISM odbyły się I Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe. W cyklu olimpijskim rozgrywane są co cztery lata.
 
W sześciu poprzednich edycjach w dyscyplinach letnich organizowanych przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego biało-czerwoni zdobyli 134 krążki i plasowali się na szóstej pozycji w łącznej klasyfikacji medalowej.

>>> GALERIA - Zwycięski powrót żołnierzy - sportowców z Wuhan

 

Wideo

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}