W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona

04.12.2019

- Wschodnia flanka NATO zostanie wzmocniona poprzez wypełnienie treścią decyzji podjętych m.in. w ubiegłym roku. (…) Polska jest ważnym udziałowcem tego przedsięwzięcia. Jedną z sześciu brygad lądowych, tworzy jako państwo ramowe Wojsko Polskie. Zgłosiliśmy także udział dwóch eskadr F-16. Bezpieczeństwo w Polsce i na wschodniej flance NATO zostało zapewnione również dzięki naszej aktywności - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Londynie.

Sesja Rady Północnoatlantyckiej z udziałem prezydentów i szefów rządów w Londynie.

4 grudnia szef MON wziął udział w sesji Rady Północnoatlantyckiej (NAC) w formacie szefów państw i rządów. W trakcie spotkania przywódcy NATO podsumowali proces wdrażania decyzji dotyczących strategicznych wyzwań Sojuszu, podjętych w Walii, Warszawie i Brukseli oraz zaangażowania sojuszników w działania na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego.

Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że podczas rozmów zwracano uwagę na działania wzmacniające wschodnią flankę NATO oraz podkreślano wagę deklaracji  co do tego, aby w ciągu 30 dni, 30 oddziałów 3 rodzajów wojsk było  gotowych do reakcji w sytuacji zagrożenia. - Nam zależy na bezpiecznej Polsce, a ten cel osiągamy poprzez ścisłą współpracę w ramach NATO - mówił minister.

Szef MON w środę uczestniczył  także w spotkaniu prezydenta USA Donalda Trumpa z przedstawicielami państw przeznaczających 2 proc. PKB na obronność.  Jak przypomniał dzięki wiarygodności Polski, wypełnianiu swoich zobowiązań, w tym zobowiązań dotyczących odpowiednich nakładów na obronność pozycja Polski w NATO jest coraz silniejsza, a to przekłada się na bezpieczeństwo naszego kraju.

Minister Błaszczak poinformował, że także dzięki aktywności prezydenta Andrzeja Dudy i rozmów z prezydentem Turcji, Turcja zgodziła się na przyjęcie planu ewentualnościowego, czyli planu odpowiedzi w sytuacji kryzysowej.

Podczas spotkania przywódcy państw NATO zdecydowali także, że przestrzeń kosmiczna zostanie piątą domeną operacyjną dla NATO, obok lądu, powietrza, morza i cyberprzestrzeni. - Zwiększyliśmy gotowość naszych sił. Mogę ogłosić, że zrealizowaliśmy inicjatywę gotowości NATO. (…) Uzgodniliśmy również nowy plan działania w celu zwiększenia wysiłków w walce z terroryzmem. Wszyscy sojusznicy pozostają zaangażowani w walkę z Państwem Islamskim i naszą misją szkoleniową w Iraku oraz misją szkoleniową w Afganistanie – poinformował J. Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO podsumowując obrady.

>>> GALERIA - Szef MON na szczycie NATO w Londynie

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}