Wspólna współpraca na rzecz bezpieczeństwa
16.02.2021
- Dziś odbyłem wizytę w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji w Székesfehérvár. Już niedługo, w tym dowództwie będą służyć polscy oficerowie – jest to niezwykle ważny format współpracy, chociażby ze względu na to, że wczoraj obchodziliśmy 30 rocznicę powstania V4. Tych formatów jest wiele. Współpracujemy bardzo ściśle, dzielimy się naszymi doświadczeniami, a to wszystko służy bezpieczeństwu naszych państw - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z Tiborem Benkő, szefem węgierskiego resortu obrony.
We wtorek, 16 lutego szef MON spotkał się z ministrem obrony Węgier. Tematem rozmów była współpraca militarna w wymiarze bilateralnym oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także ta dotycząca dalszego wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie. Podczas spotkania podpisano „Plan współpracy bilateralnej na 2021 rok”, który umożliwi lepszą koordynację wspólnych wysiłków w obszarze szkolenia i obronności.
Minister Błaszczak podczas wizyty na Węgrzech spotkał się także z żołnierzami służącymi w dowództwie Wielonarodowej Dywizji na Europę Środkowo-Wschodnią.
- Zadeklarowałem pełną otwartość, co do poszerzenia ram współpracy. Za kilka tygodni na Węgrzech wizytę złoży dowódca WOT. Jesteśmy otwarci, żeby przekazać te doświadczenia, które zdobyliśmy tworząc, a potem dowodząc Wojskami Obrony Terytorialnej - zaznaczył po spotkaniu minister Mariusz Błaszczak.
Szef MON zaznaczył, że ważnym tematem, który omówiono podczas spotkania były kwestie bezpieczeństwa w regionie. – Z satysfakcją stwierdzam, że Węgry i Polska mają zbieżną ocenę zagrożeń, co pozwala na rozwijanie wspólnych inicjatyw w obszarze bezpieczeństwa. (…) Zgodziliśmy się, że jest rzeczą kluczową, aby Polska i Węgry w sprawach obronności NATO i UE mówiły jednym głosem. Z całą pewnością pomaga w tym współpraca na poziomie Grupy Wyszehradzkiej, której to pracom przewodniczy obecnie Polska. Zależy nam, aby współpraca wyszehradzka przynosiła wymierne efekty, takie jak wzmocnienie interoperacyjności naszych sił zbrojnych, czy wspólny rozwój zdolności, czego przykładem jest ścisła współpraca polsko-węgierska w ramach ONZ i wspólna misja w Libanie (UNIFIL). Ściśle współpracują także żołnierze wojsk specjalnych – podkreślił minister Błaszczak.
Szef resortu obrony Polski poinformował, że dyskutowano również na temat doświadczeń jakie posiadają wojska w walce z koronawirusem.
W czasie wizyty w Budapeszcie minister Mariusz Błaszczak wręczył wyróżnienia płk. dr. K. Vilmosowi, dyrektorowi Wojskowego Instytutu Historycznego oraz dyrektorom Muzeum Lotnictwa w Szolnoku – K. Ákosowi i Tomaszowi Jaskólskiemu i podziękował za ich dotychczasowe działania, które przyczyniają się do rozwoju współpracy w zakresie muzealnictwa Polski i Węgier. Od 2019 roku, na podstawie podpisanej umowy dwustronnej dotyczącej wymiany doświadczeń, Muzeum Wojska Polskiego współpracuje z węgierskim Wojskowym Instytutem w dziedzinie muzeologii i historii wojskowości.
W trakcie wizyty w węgierskim Ministerstwie Obrony Narodowej minister Mariusz Błaszczak otrzymał medal pamiątkowy od ministra T. Benkő za działania podejmowane na rzecz wzmacniania wojskowej współpracy Polski i Węgier. - Chciałbym podziękować Panu Ministrowi, a jednocześnie pogratulować za kilkuletnie doświadczenie we współpracy z Węgrami. Dziękuje Panu Ministrowi za chęć podzielenia się doświadczeniami z procesu tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, jak również za deklarację, zgodnie z którą Polska wesprze Węgry w procesie szkolenia m.in. załóg czołgów Leopard - powiedział minister T. Benkő.
We wtorek, szef MON spotkał się także w Budapeszcie z kierownictwem Instytutu Polskiego.
***
Grupa Wyszehradzka to jeden z głównych nieformalnych formatów współpracy państw Europy Środkowej, którego członkami są Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Za datę powstania V4 przyjmuje się 15 lutego 1991 r. Pierwotnym celem Grupy było wzajemne wspieranie się na drodze do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecnie współpraca przebiega na wielu płaszczyznach, zarówno wewnętrznie, jak i na forum UE i innych organizacji międzynarodowych. Od 1 lipca 2020 r. Polska sprawuje rotacyjne, roczne przewodnictwo w V4 i zakończy je 30 czerwca br., przekazując Węgrom.